X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3126
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co ukryła Pani Zima? Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Grupa 5-6 latków

TEMAT : „Co ukryła Pani Zima” - zabawy przy wykorzystaniu historyjki obrazkowej, rozsypanki literowej, wyrazowej , zdaniowej i kostek do gry.

Cele ogólne :
- wykorzystanie nabytych umiejętności z zakresu elementarnej nauki czytania oraz dziecięcej matematyki
- umiejętność dokonywania wyborów oraz współdziałania z innymi dziećmi
- motywowanie dzieci do czytania i opowiadania
Cele operacyjne:

- potrafi opowiedzieć treść historyjki obrazkowej
- umie rozpoznać i nazwać poznane litery
- potrafi przeczytać wyraz lub proste zdania
- potrafi odczytać wyrazy sylabami
- potrafi zaśpiewać piosenkę o tematyce zimowej
- umie dodawać różnymi sposobami ( poprzez doliczania, przeliczanie, liczenie na palcach, w pamięci)
- podejmuje działania mimo przeżywanych napięć emocjonalnych

Środki dydaktyczne : List od Pani Zimy, paczka, wyrazy na patyczkach, historyjka obrazkowa, małe obrazki sytuacyjne ,zadania , wyrazy rysunki, kartoniki z sylabami, obrazki małe i literki (20), kostki do gry, kubeczki, dywaniki , „ Dyplom Mądrej Główki” dla każdego dziecka, nagrania piosenek zimowych (3)

Przebieg zajęcia:

1. Wejście do sali .Ustawienie się w kole. Przywitanie się z gośćmi piosenką „Witam was” .Po przywitaniu się prosi dzieci aby usiadły między swoim rodzicem a dywanikiem.
2. Wprowadzenie dzieci do zabawy. ( moment z listem i paczką)
N. zwraca uwagę dzieci na paczkę i list leżący na dywanie.
N. List jest zaadresowany do dzieci z gr. IV, więc myślę, że mogę go otworzyć aby go przeczytać. Ale co z paczką.? Do kogo ona należy? N pyta rodziców : Może do pani, a może do pani?
N. Myślę, że najpierw przeczytam list . Może dowiemy się co znajduje się w tej paczce.
N. otwiera list i czyta”

Kochane dzieci.

To ja wasza zimowa pani. Tak bardzo chciałam być razem z wami, lecz niestety nie mogę. Zatrzymały mnie ważne sprawy. Wiem, że bardzo lubicie niespodzianki. Dlatego przygotowałam kilka .Są w tym oto pudełku. Myślę, że będziecie się dobrze bawić.

Pozdrawiam Was serdecznie . Pani Zima
N. Myślę, że w tej sytuacji możemy rozwiązać pudełko i zacząć zabawę.
N. Wyciąga pierwszą niespodziankę
3. Zabawa: Spróbuj ułożyć , opowiedzieć i nadać tytuł historyjce obrazkowej”
Dz. omawiają obrazki, układają je w logiczny ciąg , tworzą do nich opowiadanie, nadają tytuł historyjce.

Drogie dzieci .
Spróbujcie ułożyć, opowiedzieć i nadać tytuł historyjce obrazkowej , którą wam przygotowałam.
N. ojej! Ale te obrazki nam się pomieszały. Wiesza obrazki w dowolnej kolejności na tablicy. Spróbujemy je sobie opowiedzieć( omówić)
N. pyta dzieci - Co przedstawia pierwszy obrazek?
Co przedstawia druga ilustracja?
Co przedstawia trzecia?
A co przedstawia czwarty?
N. Spróbujemy teraz ułożyć te obrazki po kolei . Zastanówcie się co wydarzyło się najpierw, co potem i jak się zakończyła ta historia.
Który obrazek w historyjce będzie I? a II, III, IV.
N. świetnie . A może wymyślimy do tego opowiadania tytuł? Słucham .
N . zapisuje propozycje na kartce. Następnie w drodze losowania dzieci wybierają tytuł historyjki.
A oto druga niespodzianka?
4. Zabawa przy muzyce „Dopasuj sylabę do obrazka” W różnych miejscach sali umieszczone są rysunki przedstawiające różne przedmioty i postacie Na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się przy ilustracji ,w której dana sylaba występuje i wspólnie ( w parze)odczytują powstały wyraz.
W różnych miejscach sali umieszczone są rysunki przedstawiające różne przedmioty i postacie np. sanki, lody, bałwan, sople, balon. serce, zamek, kubek, buty, ryba.
Muzyka którą za chwilę usłyszycie zaprosi was do tańca. Na przerwę podejdziecie do stolika weźmiecie jeden kartonik, przeczytacie sylabę i staniecie obok rysunku , w którego nazwie jest ta sylaba Zabawę powtarzamy 2X

Kolej na trzecią niespodziankę. Sięga do pudełka
5. Następnie zapraszam dzieci do odgadywania zagadek, których rozwiązaniem są wyrazy umieszczone na patyczkach. Wśród nich dzieci odnajdują prawidłową odpowiedź podnosząc patyczek z wyrazem do góry.
Posłuchajcie zagadek. Przed wami znajdują się wyrazy , które będą rozwiązaniem zagadek .Odgadnijcie je i podnieście odpowiedni kartonik.
1.Wiszą przy dachach szpilki lodowe
gdy odwilż – mogą spaść ci na głowę ( sople)
2 Pod górkę je wciągamy,
potem zjeżdżamy( sanki)
N. Wspaniale poradziliście sobie z tym zadaniem. Odłóżcie wyrazy pod krzesełko rodziców
N. Czwarta niespodzianka.
6. Zabawa przy muzyce „ Na jaką jestem głoskę” – na dywanie rozłożone obrazki , dzieci otrzymują kartonik z literką. Na przerwę w muzyce szukają jak najwięcej obrazków na swoją głoskę. Sprawdzenie znalezionych obrazków przez rodziców.

Popatrzcie na dywanie rozłożone obrazki. Wy otrzymacie za chwilę kartoniki z literkami.
Gdy usłyszycie muzykę zatańczycie pięknie dla mnie. Na przerwę w muzyce poszukacie jak najwięcej obrazków na swoją głoskę i poleżycie na dywanik. Po skończonym tańcu wrócicie na swoje miejsca i pochwalicie się rodzicom

N. Super się postaraliście. Włóżcie obrazki i literę pod dywanik

7. Zabawa „ Dopasuj wyraz (5 l) lub zdanie ( 6l) do obrazka i przeczytaj go” Dzieci w kopertach mają zdania lub wyrazy i obrazek. Odczytują je i dopasowują do obrazka. (zdania są zróżnicowane w zależności od możliwości dzieci).
N. A teraz: Dopasuj wyraz(lub zdanie do obrazka i przeczytaj go(piąta)
N. I to zadanie wykonaliście doskonale .Schowajcie obrazki pod dywanik

8. Konkurs „ Szukamy mistrza w rachowaniu” zabawa wg propozycji E Gruszczyk Kolczyńskiej „ Dziecięca matematyka”

N. kolejna niespodzianka .Pani Zima , wie że potraficie doskonale liczyć. Zaprasza więc wszystkie dzieci do konkursu. Będziemy szukać mistrza w rachowaniu.

Dzieci mają przygotowane kostki i kubeczki. Na środku sali N. ustawia tace z kasztanami.

N. Konkurs rozpocznie się kiedy powiem „START”. Każde dziecko rzuca dwiema kostkami, najpierw mieszając je w kubeczku. Dodaje to co one pokazują, szybko oblicz ile jest razem. Może policzyć kropki, może liczyć w głowie, liczyć na palcach .Jeżeli już wie , ile jest razem, odwraca się do rodzica i podaje liczbę. Gdy dziecko dobrze policzyło dorosły kiwa głową, a dziecko może wziąć żeton Jeżeli się pomyliło, musi policzyć jeszcze raz.
Mistrzem zostanie ten kto zdobędzie najwięcej żetonów
Uwaga start!
Na zabawę przeznaczamy kilka minut. Po tym N. ogłasza wyniki zabawy. Poleca dzieciom policzyć żetony a potem pyta:
Kto ma 40, kto 39.......Każdemu dziecku należą się brawa
Wszyscy wiemy, że Mistrzem w rachowaniu został...............Jeszcze raz nagrodźmy go brawami
Jednak zauważyłam, że wszystkie dzieci bardzo się starały. Wszystkim dzieciom rodzice biją brawa .

9. Podziękowanie dzieciom za zabawę. Wręczenie dzieciom „Dyplomu Mądrej Główki”

N. Nasza zabawa dobiega już końca, widzę że została jeszcze jedna niespodzianka.
Otwiera i czyta:
Kochane dzieci. Pracowaliście tak ładni, że wszyscy zasłużyliście na nagrodę, którą jest „Dyplom Mądrej Główki.
N. wręcza dyplom ściskając rękę każdemu dziecku.
10.Pożegnanie rodziców zimową piosenką
N. Podziękujemy rodzicom za wspólną zabawę a pożegnamy się z nimi piosenką. Marsz dzieci ze śpiewem przy piosence „A ty Zimo uciekaj”
Opuszczenie sali przez dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.