X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3125
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Diagnozowanie kompetencji językowych i komunikacyjnych dzieci w oparciu o utwór literacki, teatrzyk

Umiejętność wypowiadania się na określony temat oraz swobodnego tworzenia tekstu.

Data zajęcia: 12.05.2008 r
Grupa IV 5-6 latki
Temat: „ Pomagamy Królewnie Śnieżce” – zabawy dramowe

Cele ogólne:
- Wykorzystanie wiadomości na temat bajek w czasie wykonywania zadań
- Rozwijanie procesów poznawczych u dzieci
- Doskonalenie umiejętności radzenia sobie w nowej sytuacji
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat utworu literackiego
- Rozwijanie twórczego myślenia

Cele operacyjne:
Dziecko:
- Podejmuje działania twórcze
- Zna wybrane bajki i ich bohaterów
- Współdziała we zespole
- Wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu
- Rozwija aktywność werbalną
- Tworzy dialogi , potrafi „grać” wybrane role

Metody pracy:
- Słowna- instruktaż
- Czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania
- Praktyczna – działalność dzieci

Formy pracy: zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: Pacynka „ Królewny Śnieżki”, kuferek z zadaniami, koperty z obrazkami do opowiadania fragmentów bajki, koszyk, gwiazdki w 4 kolorach do przypięcia, piosenka „ My jesteśmy krasnoludki” – zabawy logarytmiczne, zastawy z obrazkami, napisy- nazwy czynności krasnoludków GOTUJE , ŚPI, PRACUJE, PŁACZE, zestawy obrazków pociętych na części.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci piosenką „ Wszyscy są witam was” – rozdanie dzieciom gwiazdeczek w różnych kolorach , które dzieci przypinają sobie do ubranka

2. Dzieci stoją w kole, N wita wszystkich , którzy
- lubią słuchać bajek
- znane są im postacie różnych bajek
- potrafią opowiedzieć bajkę
Osoby wymienione machają ręką do N
3. Idąc dzisiaj do przedszkola z samego rana , spotkałam królewnę, która była bardzo smutna. Powiedziała mi, że na krainę bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Imbra rzucił na nią urok. W bajkowej krainie wszystko wszyscy się pomieszali.
- Pinokio miał króciutki nos
- Czerwony Kapturek zgubił koszyczek
-Jaś i Małgosia zamieszkali w zamku
- A ona ( N wskazuje na pacynkę)wypadła ze swej bajki i nie potrafi do niej wrócić.

3.N. To straszne i smutne. Pomyślałam. Ale wiem jaka jest na to rada. Naszej bohaterce mogą pomóc dzieci, które dobrze znają bajki. A wy przecież je znacie? Czy chcecie pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak to musicie wykonać wszystkie zadania niedobrego czarodzieja Jmbry.

4. N. Odkłada na stojak pacynkę i kieruje się w stronę kuferka.
Z tym kuferkiem spotkałam tę królewnę. Otworzę go i zobaczymy, co się w nim kryje?

5. N otwiera kufer i wygląda magiczne karty z zadaniami.
Widzę, że są to zadania do wykonania, aby odczarować krainę baśni. Czy jesteście gotowi by pomóc królewnie i krainie, w której mieszka?
Zaczynamy:
N. Oto 1 zadanie.
Królewna dowie się, z jakiej bajki pochodzi, jeżeli uda wam się opowiedzieć bajkę z przygotowanych obrazków.
N. Proszę teraz, aby dzieci dobrały się w zespoły wg kolorów gwiazdek, wybrały z koszyka kopertę w takim samym kolorze i przygotowały wspólnie do opowiedzenia swój fragment bajki. Każdy może wybrać sobie jeden obrazek. Macie na to kilka minut.
( Dz. biorą z koszyka koperty, w których znajdują się ilustracja z numerkiem i obrazki)

Pomoce
1.ZAMEK- królowa, Śnieżka, myśliwy, zwierciadło
2.POLANA I DOMEK W LESIE- krasnoludek, królewna. łóżko i miseczka
3.DOMEK KRASNOLUDKÓW- jabłko, zwierciadło, grzebień
4.POLANA– krasnoludek, kawałek jabłka, królewna i królewicz

Dz. po kolei prezentują swój fragment wychodząc na środek Sali

N. Uważam, że zadanie 1 wykonaliście świetnie. Wszyscy już wiemy, że nasza królewna pochodzi z bajki.....dz. dopowiadają „ Królewna Śnieżka”

6.N. Czy znacie piosenkę o Krasnoludkach
Zapraszam wszystkie dzieci do zabawy „ Śmiejące i cieszące się krasnoludki”
Pierwsza grupa- śmieje się ha, ha, ha
Druga grupa- hi, hi, hi
Trzecia grupa -he, he ,he
Czwarta grupa- ho ,ho, ho
N puszcza podkład muzyczny do piosenki „ My jesteśmy krasnoludki” i sama jest dyrygentem
(Grupy krasnoludków śmieją się kolejno, potem na dany znak wszyscy razem)

7. N. Oto zadanie 2 (Dialogi między bohaterami bajki)
N. Śnieżka wróci do swojej bajki, jeśli każde dziecko w zespole dwuosobowym przygotuje rozmowę bohaterów bajki.
Dz. dobierają się w dwuosobowe zespoły i losują koperty z przygotowanymi zestawami bohaterów.
1. Śnieżka i czarownica z jabłkiem 3x
2. Zwierciadło i macocha 3x
3. Krasnoludek i Śnieżka 3x
Po krótkim przygotowaniu każda para dzieci prezentuje przygotowaną rozmowę.
N. Wspaniale poradziliście sobie i z tym zadaniem.
Zapraszam, teraz wszystkie dzieci do zabawy „Co robi krasnoludek”

Dz. – krasnoludki przy muzyce poruszają się w dowolny sposób po sali. Gdy nastąpi przerwa w muzyce zatrzymują się, odczytują napis wskazany przez nauczyciela i naśladują daną czynność
( Napisy – nazwy czynności, j Akie może wykonywać krasnoludek GOTUJE, ŚPI, PRACUJE)

8. N.Już wiemy, o kogo chodzi, ale żeby zdjąć do końca zaklęcie z bajkowej krainy musicie wykonać ostatnie zadanie.
N wyciąga 3 zadanie z kuferka

Zadanie 3
N. czyta Wszystko i wszyscy wrócą do swoich bajek , jeżeli odgadniecie jakie postacie z bajek schowały się w kopertach. Musicie je ułożyć z pociętych fragmentów i nazwać.
Dz. pracują w grupach tak jak zostali wcześniej podzieleni.

9 Po skończonej zabawie i ułożeniu wszystkich obrazków Pacynka zwraca się do dzieci dziękując im w imieniu swoim i innych bohaterów bajki za zabawę.

Drogie dzieci.
Cieszę się ,że tak szybko i dobrze wykonałyście wszystkie zadania niedobrego czarodzieja Imbry. Dzięki wam wiem z jakiej bajki wypadłam i mogę wrócić do swych przyjaciół. Dowidzenia!! ( Puszczenie baniek mydlanych)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.