X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31072
Przesłano:

"Lato nad morzem" - stymulacja polisensoryczna z elementami terapii ręki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH


Temat: „Lato nad morzem” - stymulacja polisensoryczna z elementami terapii ręki

Cel główny:
Kształtowanie poczucia sprawczości i celowego działania.

Cele szczegółowe:
Doskonalenie sprawności manualnej.
Koncentracja uwagi na zadaniu.
Wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem elementów metody F. Affolter.

Metody pracy:
„Poranny krąg”- z wykorzystaniem żywiołu OGIEŃ
Terapia ręki z użyciem ciepłego piasku i ciepłej wody
Elementy metody F. Affolter - wykonanie pracy plastycznej „Lato nad morzem”
Elementy metody behawioralnej
Alternatywne Metody komunikacji - Album komunikacyjny

Forma pracy: indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: lampka zapachowa- różana, świeca, balsam, czerwone chusty, piach, woda, czerwony papier, klej, magnetofon, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

Tok zajęć:


A)Część pierwsza

1)Powitanie dzieci w kręgu na materacu: śpiew piosenki „Witaj”, witanie kolejno każdego dziecka, podchodzenie do wszystkich dzieci, przytulanie ich, nawiązanie kontaktu wzrokowego, używanie w piosence imion każdego dziecka.

2)Użycie lampki zapachowej (zapach różany), masowanie dzieciom dłoni balsamem, opowiadanie o lecie nad morzem.

3)Grzanie dłoni każdego dziecka przy świecy.

4)Zajęcie miejsca przy stoliku.

B)Część druga - wprowadzenie nowych zabaw, sprawności.

1) Prezentowanie ciepłego piasku, ciepłej wody, foremek do piachu jako symboli lata nad morzem.

a) Próba czynnej zabawy piaskiem zanurzonym w wodzie:
- dotykanie,
- przelewanie pomiędzy palcami,
- klepanie,
- wąchanie,
- wyciskanie dłońmi wody z piasku,
- ugniatanie,
- robienie babek z mokrego piasku,
-odciskanie własnych dłoni na mokrym piasku.

b) Próba czynnej zabawy suchym piaskiem:
- przesypywanie piasku pomiędzy palcami,
-„rysowanie po piachu” wykorzystując po kolei palce dłoni.

2) Przyjęcie właściwej, wygodnej pozycji ciała zarówno dla wychowanka jak i dla nauczyciela i wykonanie pracy plastycznej pt. „Nad morzem” metodą F. Affolter z wykorzystaniem suchego piasku i kleju.

W trakcie trwania zajęć nauczyciel prowokuje wychowanków do koncentrowania uwagi na ich dłoniach podczas zabaw manualnych z użyciem ciepłego piasku i wody.

3) Gaszenie lampki zapachowej.

4) Czynności higieniczne, porządkowanie sali.

5) Wyeksponowanie pracy plastycznej, głośne chwalenie dzieci za wykonanie pracy.

6) Rozdanie nagród.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.