X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29946
Przesłano:

Chcemy być zdrowi - scenariusz lekcji biologii

Scenariusz lekcji biologii „Chcemy być zdrowi”

Cele operacyjne
-zna zasady prawidłowego i zdrowego żywienia
-potrafi wymienić jakie substancje odżywcze znajdują się w poszczególnych produktach
-dostrzega zależności pomiędzy odżywianiem, a zdrowiem człowieka
-kształcenie umiejętności współżycia w grupie

Uczniowie kl. I,II, III gimnazjum specjalne
czas-2 godz.
Metoda
· Słowna
· Pokazowa
· Praktycznego działania
Formy pracy
· Indywidualna
· Grupowa
Pomoce
· Owoce, warzywa, produkty spożywcze
· Papierowe litery
· Karteczki z hasłami do pantomimy i rozsypanki wyrazowej
· Brystol ze schematem drzew i tabelami, kolorowe mazaki
· Skserowane „ recepty lekarskie”
· Krzyżówka, mazak
· Piramida zdrowego żywienia


Przebieg lekcji
I. Powitanie uczniów
II. wprowadzenie
„ Termometr nastrojów” –uczniowie określają na skali swój nastrój w danej chwili
III. Zajęcia właściwe
1. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, hasło jest tematem lekcji „ Chcemy być zdrowi”
2. Zapisywanie tematu lekcji na tablicy
3. Zgadnij co to jest?
Uczeń podchodzi do stołu, nauczyciel zawiązuje mu oczy i podaje produkty z piramidy zdrowia. Uczeń ma rozpoznać co to jest i odszukać dany produkt na piramidzie zdrowego żywienia, umieszczonej na tablicy. Przyczepia etykietki z madnezami

Nauczyciel omawia piramidę zdrowia, wskazując na zasady zdrowego odżywiania
Codziennie powinniśmy spożywać:
-produkty zbożowe
- mleko i jego przetwory
- jaja
- ryby ,mięso
-tłuszcze zwierzęce (np. masło, śmietana)
-tłuszcze roślinne (np. olej , masło roślinne)
-warzywa i owoce o wysokiej zawartości witaminy C( np. pomidory , kapustę, owoce cytrusowe)
-warzywa i owoce o dużej zawartości karotenu(np. marchew, dynię , morele)
-inne warzywa i owoce (np. seler , buraki, ogórki , śliwki)
-słodycze w niewielkich ilościach
IV. „ Sałatka owocowa”- zabawa ruchowa
Uczniowie siedzą w kole na krzesełkach( powinno być o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy). Każdy uczeń otrzymuje kartonik z narysowanym owocem i przypina go do ubrania. Zabawę rozpoczyna nauczyciel-wywołuje wybrany owoc np. jabłko. Uczniowie którzy mają kartonik z rysunkiem jabłko szybko zmieniają się miejscami. Uczeń , dla którego zabraknie krzesła, staje na środku i wywołuje inny owoc.
V. Rozsypanka wyrazowa
Uczniowie otrzymują karteczki z działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Zadaniem uczniów jest dokonać obliczeń działań i ułożenie wyników rosnąco. Każdej liczbie przyporządkowany jest wyraz, który po ułożeniu tworzy hasło.
· W zdrowym ciele ,zdrowy duch.
· Zarazki czają się stale, choć nie widać ich wcale.
· Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.
· Brudnych rączek nie ukryjesz, chyba że się stale myjesz
VI
N: Jakie mogą wystąpić choroby spowodowane złym odżywianiem?
np.nowotworowe, serca, miażdżycy, cukrzycy, nadwagi-otyłość,
W rezultacie nieodpowiedniego odżywiania i nie dbania o higienę spożywania posiłków ludzie doświadczają różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. np. nudności, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia
W przypadku długotrwałego występowania dolegliwości należy skontaktować się lekarzem w celu ustalenia przyczyny i sposobu leczenia.
VII„ Gimnastyka mózgu”- metoda Dennisona, ćwiczenia wspomagające pracę mózgu, usprawnianie myślenia

VIII. Uczniowie wypisują , jakie sporty można uprawiać w poszczególnych porach roku i przyporządkowują je do tabeli
IX.Drama
Uczniowie otrzymują karteczki z dyscyplinami sportowymi. Ich zdaniem jest pokazanie dyscypliny bez użycia słów. Pozostali uczniowie odgadują hasło.
X.N: Jakich substancji odżywczych musimy dostarczyć naszemu organizmowi aby prawidłowo
funkcjonował?
- białko
- tłuszcze
- woda
- cukry
- sole mineralne
- witaminy
- błonnik
Plakat- zdrowe odżywianie. Uczniowie wspólnie wykonują plakat przy pomocy etykietek z piramidy zdrowia.

Zajęcia podsumowujące
I. Uczniowie podzieleni na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje brystol ze schematem drzewa. Na podstawie wiadomości zdobytych podczas zajęć jedna grupa układa listę czynników wpływając na zdrowe żywienie a druga czynników negatywnie wpływających na zdrowie.
II. Uczniowie otrzymują blankiet recepty, uwzględniając zdobyte wiadomości wypisuje receptę na zdrowie dla wybranej osoby.

Zakończenie zajęć: podziękowanie uczniom za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.