X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29938
Przesłano:

W zaczarowanym świecie wierszy Juliana Tuwima. Scenariusz Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego dla Szkół Specjalnych

SCENARIUSZ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO

Temat: „W ZACZAROWANYM ŚWIECIE WIERSZY JULIANA TUWIMA”

Cele konkursu:
• popularyzacja twórczości J. Tuwima,
• rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
• poznawanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i rozumienia wartości uniwersalnych,
pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły,
• rozbudzanie pasji czytelniczej uczniów,
• nauka przez zabawę,
• doskonalenie twórczej wyobraźni i spostrzegawczości uczniów,
• rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi oraz logicznego i abstrakcyjnego myślenia
• kształcenie umiejętności współdziałania w grupie,
• promocja wierszy J. Tuwima,
• sprawdzenie stopnia znajomości wierszy,
• kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci nabytych wiadomości w formie słownej.

Formy organizacyjne:
• zbiorowa
• grupowa
Zasady pracy:
• indywidualizacji
• akceptacji
• pomocy
• pozytywnego wzmocnienia
• zachęcania
• stopniowania trudności

Środki dydaktyczne:
• koperty z pytaniami
• rekwizyty do wierszy
• kostki do gry
• puzzle
• papierowe lokomotywy
• uzupełnianka wyrazowa
• prezentacja multimedialna
• koło fortuny

Metody:
• poglądowa,
• pogadanka
• zajęć praktycznych

Uczestnicy:
• uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych (gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy)

Warunki uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum Specjalnych oraz Szkół Przysposabiających do Pracy
- szkoła reprezentowana jest przez dwa 2-osobowy zespoły,
- konkurencje, pytania, zadania konkursowe będą dotyczyły znajomości następujących wierszy Juliana Tuwima:

- 1. LOKOMOTYWA
- 2. BAMBO
- 3. OKULARY
- 4. SŁOŃ TRĄBALSKI
- 5. O GRZESIU KŁAMCZUCHU
- 6. RZEPKA
- 7. DWA MICHAŁY
- 8. DYZIO MARZYCIEL
- 9. IDZIE GRZEŚ
- 10. SPÓŹNIONY SŁOWIK
- 11. PTASIE RADIO
- 12. CUDA I DZIWY

Przebieg konkursu:

• Przywitanie uczestników konkursu, prezentacja grup biorących udział w konkursie
• Prezentacja multimedialna przedstawiająca życie i twórczość J. Tuwima

• KONKURS:

Konkurencja nr 1 – Magiczne kostki. Uczniowie rzucają kostkami i odpowiadają na pytania dotyczące znajomości wierszy Tuwima.
1.Gdzie znajdowały się poszukiwane przez Hilarego okulary? (na nosie)
2.Kto ostatni ciągnął rzepkę? (kawka)
3. Jakie warzywo wyhodował dziadek w ogródku? (rzepkę)
4. Stoi na stacji i pot z niej spływa. (lokomotywa)
5.Mieszkał w Afryce. (Bambo)
6. W jakim miesiącu wydarzyły się różne cuda i dziwy? (lipiec)
7.Co znajdowało się w drugim wagonie lokomotywy? (konie)
8. Do kogo adresowany był list, który rzekomo Grześ wrzucił do skrzynki? (do wuja Leona)
9. Ile fortepianów stoi w piątym wagonie? (6)
10. Jak miała na imię córka Trąbalskiego, a jak ojciec na nią wołał? (Kachna- Grubachna Wielgachna)
11. Ile jest wszystkich wagonów? ( ze 40)
12. Co znajdowało się w dziesiątym wagonie? (kufry, paki i skrzynie)
13. Kto bał się kąpieli, że się wybieli? (murzynek Bambo)
14. Wymień meble, które stoją w siódmym wagonie. (dębowe stoły i szafy)
15. Co niósł Grześ przez wieś? (worek piasku)
16.Kto przechodził obok, gdy Grzesiu wrzucał list do skrzynki? (tatuś Halinki)
17. Jak miał na imię syn Trąbalskiego, a jak wołał na niego ojciec? (Biały Ząbek- Trąbek Bombek )
18.Jak miała na imię żona Trąbalskiego? (Bania)
19.Kto siedzi w trzecim wagonie? (grubasy)
20. Który wagon jest pełen bananów? (4)
21.Za kim stała kicia w wierszu „Rzepka” ( za Mruczkiem)
22. Z czym kojarzyły się Dyziowi różowe obłoki? (lody malinowe)
23. Dlaczego pan słowik spóźnił na kolację? (bo szedł piechotą, był piękny wieczór)
24.Na jakim drzewie mieli gniazdo pan i pani słowikowa? ( akacja)
25. Który ptak jako pierwszy zabrał głos w ptasim radiu? (słowik)

Konkurencja nr 2 polega na odgadnięciu tytułu wiersza po usłyszanym fragmencie ( treść zagadek prezentowana na tablicy multimedialnej):
1.
Najpierw - powoli - jak żółw – ociężale,
Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
/LOKOMOTYWA/
2.
Szuka w spodniach i w surducie,
W prawym bucie, w lewym bucie.
Wszystko w szafach poprzewracał,
Maca szlafrok, palto maca.
"Skandal! - krzyczy - nie do wiary! /OKULARY/
3.
Ma on chłopczyka i dziewczynkę,
Miłego słonika i śliczną słoninkę.
Bardzo kocha te swoje słonięta,
Ale ich imion nie pamięta.
Synek nazywa się Biały Ząbek,
A ojciec woła: „Trąbek! Bombek!”
/SŁOŃ TRĄBALSKI/
4.
List był do wuja Leona,
A skrzynka była czerwona koperta...no, taka... tego...
Nic takiego nadzwyczajnego,
A na kopercie - nazwisko
I Łódz... i ta ulica z numerem,
I pamiętam wszystko:
/O GRZESIU KŁAMCZUCHU I JEGO CIOCI/
5.
Na kurkę czyhał kotek w ukryciu,
Zaszczekał Mruczek: "Pomóż nam, Kiciu!"
Kicia za Mruczka,
Mruczek za wnuczka,
Wnuczek za babcię,
Babcia za dziadka,
Dziadek za rzepkę,
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
/RZEPKA/
6.
Jak ten duży zaczął krążyć,
To ten mały nie mógł zdążyć.
Jak ten mały nie mógł zdążyć,
To ten duży przestał krążyć.
A jak duży przestał krążyć,
To ten mały mógł już zdążyć.
/DWA MICHAŁY/

7.
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego...
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł... i jadł... i jadł..."
/DYZIO MARZYCIEL/
8.
"Piasku mniej -
Nosić lżej!"
Cieszy się głuptasek.
Do dom wrócił,
Worek zrzucił;
Ale gdzie ten piasek?
/IDZIE GRZEŚ/
9.
Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser - tort z wietrzyka w księżycowym blasku.
/SPÓŹNIONY SŁOWIK/
10.
Na to wróbel zaterlikał:
"Cóż to znowu za muzyka?
Muszę zajrzeć do słownika,
By zrozumieć śpiew słowika.
Ćwir ćwir świrk!
Świr świr ćwirk!
Tu nie teatr
Ani cyrk!
/PTASIE RADIO/
11.
A zobaczyłem
Ten świat uroczy,
Gdy miałem właśnie
Przymknięte oczy.
Gdym je otworzył,
Wszystko się skryło
I znów na świecie
Jak przedtem było.
/CUDA I DZIWY/
12. Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca ,
Psoci, figluje - to jego praca. /BAMBO/

Konkurencja nr 3 – Lokomotywa. Drużyny uzupełniają wagoniki zgodnie z treścią wiersza.

Konkurencja nr 4 - Zadanie polega na podaniu tytułu wiersza do danych rekwizytów, które prezentują uczniowie:

1. Uczeń ubrany w szlafrok i okulary – „Okulary”
2. Uczeń z workiem na plecach – „Idzie Grześ”
3. Uczeń z radiem, śpiew ptaków – „Ptasie radio”
4. Uczeń z kopertą – „O Grzesiu kłamczuchu”
5. Uczeń z wymalowaną buzią – „Bambo”
6. Dwaj tańczący w kółko uczniowie – „Dwa Michały”.

Konkurencja nr 5 – koło fortuny - uczestnicy konkursu odpowiadają na pytania, kręcą kołem i losują nr pytania: 2 rundy ;-)

1.Co jedzą grubasy w trzecim wagonie? (tłuste kiełbasy)
2. Do kogo miał przyjść słoń Trąbalski na filiżankę wody z Nilu? ( do państwa Krokodylów)
3.Jak ma na imię słoń Trąbalski , a jak się przedstawia gdy zapomina? ( Tobiasz Bimbalski)
4. Jaki pomysł miał kowal na problem Trąbalskiego? (na głowę wody kubełek i na trąbie zrobić supełek)
5. Kto stał za gąską w wierszu „ rzepka” (bociek)
6. Kto upadł na trawkę w wierszu „Rzepka” (kawka)
7.Na co upadły tańcujące dwa Michały? (na ziemię)
8.Z czego według Dyzia powinno być niebo? (z tortu czekoladowego)
9. Gdzie leżał Dyzio gdy marzył? (na łące)
10. Dlaczego pani słowikowa płakała? (bo pan słowik spóźniał się na kolację)
11. Co przygotowała na kolacje dla męża pani słowikowa, podaj przynajmniej jedna potrawę?
(zupa z muszek, sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie, motyl z rożna)
12. Co przygotowała na deser mężowi pani słowikowa?
(tort z wietrzyka w księżycowym blasku)
13. Gdzie miało siedzibę ptasie radio? (brzozowy gaj)
14. Jak zakończyła się leśna audycja ptaków? (ptaki zaczęły się bić i przyjechała policja)
15. Co robiły dwa Michały? (tańcowały)
16. Gdzie szedł Grześ z workiem piasku? (przez wieś)
17. Co robiły krówki w wierszu „Cuda i dziwy” (fruwały)
18.Jakiego koloru było słonko w wierszu „Cuda i dziwy” (zielone)
19. Co robiły ptaszki w wierszu „Cuda i dziwy” (szczekały)
20. Co robi murzynek Bambo gdy wraca ze szkoły? (psoci, figluje to jego praca)
21. Kogo zaczął wzywać Pan Hilary gdy zgubił okulary? ( policję)
22. Gdzie Grześ zorientował się, że nie ma piasku? ( w domu)
23. Leży na łące ów łakomczuszek i marzy by słodkościami napełnić swój brzuszek? (Dyzio Marzyciel)
24. Jakie były Dwa Michały, które w kółko tańcowały? (mały i duży)
25. Kto jako ostatni wyrywał rzepkę? (kawka)

Konkurencja nr 6 - uzupełnianka wyrazowa.
Podaj tytuły wierszy, których bohaterami są :

- Babcia i kurka........................................
- Murzynek ........................................
- Pan Hilary ........................................
- Pani słowikowa ........................................
- Dziadek, babcia, wnuczek, Mruczek ........................................
- Zielone słonko ........................................
- Biały Ząbek...........................

***DOGRYWKA
- wyrazy w tytułach wierszy wymieszały się. Napisz poprawne tytuły.

Rycerz Trąbalski ........................................
O panu i jego cioci ........................................
Słoń Krzykalski ........................................
Dyzio Samosia ........................................
Ptasie dzieci ........................................
Cuda i wieloryb ........................................

• Obrady jury.
• Prezentacja multimedialna dotycząca wierszy Tuwima.
• Wręczenie nagród.
• Poczęstunek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.