X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29869
Przesłano:
Dział: Internat

Wesołe gry i zabawy - scenariusz zajęć

Miejsce: Internat
Czas: 1 godzina
Ilość osób: 7

TEMAT: Wesołe gry i zabawy.

I PUNKT WYJŚCIA: obserwacja, jak dobry wpływ na kondycję umysłową mają
twórcze gry i zabawy

II CELE ZAJĘĆ:

OGÓLNE
1. Uświadomienie sobie przez wychowanków, iż przez dobrze dobrana zabawę można świetnie spędzić czas wolny.
2. Uzyskanie przekonania, iż gry i zabawy prowadzą do integracji grupy i lepszego poznawania siebie nawzajem.
3. Tworzenie nawyku do refleksji, iż nuda jest wrogiem każdego dziecka.

POŚREDNIE
Po zajęciach wychowankowie będą:
1. Umieli bawić się samodzielnie w różne ciekawe i rozwijające twórcze myślenie zabawy.
2. Potrafili zorganizować sobie w odpowiedni sposób czas wolny.
3. Wiedzieli, że zabawy w grupie uczą wielu pożytecznych zdolności, np. porozumiewania się, negocjowania.
4. Znali złe skutki biernego spędzania wolnego czasu przed telewizorem czy ekranem komputera.

SZCZEGÓŁOWE
Każdy wychowanek będzie wiedział i rozumiał, że:
1. Zabawy z rówieśnikami to sposób na miłe i aktywne spędzanie czasu wolnego.
2. Gry i zabawy rozwijają twórcze myślenie i w znaczny sposób wpływają na wyobraźnię.
3. Zabawy i gry z rówieśnikami są o wiele lepsze niż oglądanie telewizji czy też spędzanie czasu przed ekranem komputera.
4. Zabawy i gry z rówieśnikami uczą nas współpracy w grupie.

III METODA: dyskusja, zabawy, gry

IV ŚRODKI: tablica, mazaki, kartka papieru, worek lub czapka

V TOK ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Powitanie dzieci.
2. Zajęcie miejsc w kręgu.
3. Rozdanie przyborów do zajęć.
4. Wyjaśnienie tematu spotkania.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

1. Zabawa pierwsza - “STWORKI - POTWORKI”
- zapoznanie wychowanków z zasadami zabawy,
- przebieg zabawy: dzieci siadają w kręgu. Jeden z nich dostaje kartkę i ołówek albo kredkę i rysuje na kartce jakiś element ciała, np. głowę. Kolejnie oddaje kartkę sąsiadowi, który dorysowuje kolejny element do tego, który narysował poprzednik i tak kolejno każde dziecko dorysowuje jakiś element i w ten sposób powstaje Stworek-Potworek.

2. Zabawa druga - “TAJEMNICZE MASKI”
- zapoznanie dzieci z zasadami zabawy,
- przebieg zabawy: dzieci siadają w kręgu na dywanie i czekają, aż prowadzący wypowie nazwę jakiejś emocji, np. strach, radość, płacz. Kolejnie zakrywają twarz rękoma i po chwili na klaśnięcie osoby prowadzącej odkrywają twarz i pokazują daną emocję, jaką kazał przygotować prowadzący.

3. Zabawa trzecia - “SŁAWNE BAJKOWE POSTACIE”
- zapoznanie dzieci z zasadami zabawy,
- przebieg zabawy: wychowankowie dzielą się na dwie grupy i po kolei podchodzą na zmianę to z jednej, to z drugiej grupy do osoby prowadzącej i losują z woreczka nazwę bohatera z bajki, którego muszą opisać i pozostali wychowankowie muszą zgadnąć o jaką postać chodzi. Można tę postać również narysować. Za każdą poprawnie odgadniętą postać z bajki, grupa otrzymuje punkt. Grupa, która zdobędzie więcej punktów - wygrywa.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Powiadomienie o wynikach zabaw.
2. Krótkie podsumowanie zajęć.
3. Posprzątanie po sobie sali.
4. Pożegnanie.

VI EFEKTYWNOŚĆ WYCHOWANIA: Problematyka tych zajęć powinna pojawiać się bardzo często na zajęciach w Internacie, gdyż prowadzi ona do rozwijania dziecięcej wyobraźni, a występujące przy takiego rodzaju zajęciach emocje aktywizują dzieci i prowadzą do integracji grupy oraz do zacieśniania relacji między podopiecznymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.