X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27144
Przesłano:

Nazwy dni tygodnia i ich kolejność - konspekt klasa I

Temat: Nazwy dni tygodnia i ich kolejność.

Cele:Utrwalenie nazw dni tygodnia i kolejności cyklicznego ich występowania, kształcenie pojęcia liczby w aspekcie porządkowym, wdrażanie do poprawnego posługiwania się nazwami dni tygodnia w sytuacjach praktycznych. Wdrażanie do właściwego zachowania się podczas lekcji, przestrzeganie zasady zgłaszania się i wyczekiwania na kolejność odpowiedzi.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
A. Uczeń pamięta, zna, wie:
nazwy dni tygodnia
pojęcie liczby porządkowej( kolejność dni tygodnia)
pojęcie: głoska, sylaba, wyraz.
B. Rozumie.
pojęcie liczby w aspekcie porządkowym
czytany przez nauczyciela tekst
konieczność właściwego nazywania dni tygodnia

Umiejętności:
Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych i nietypowych.
C. Uczeń potrafi:
- posługiwać się nazwami dni tygodnia w sytuacjach praktycznych
- rozwiązywać rebus rysunkowy
- pokonać trudności własnymi słowami
- porządkować nazwy dni tygodnia z liczbami od 1-7.

Środki dydaktyczne: kartony z nazwami dni tygodnia, ilustracje do bajki( postacie zwierząt), wybieranki obrazkowe, kartoniki z liczbami 1-7, zagadka, alfabet, karty pracy.

Metody: słowna, oglądowa, czynnościowa (ćwiczeniowa0

Formy:praca zbiorowa, indywidualna.


Przebieg lekcji.
1) Ćwiczenie wstępne kształtujące pojęcie liczby porządkowej w zakresie 7.
a) określenie miejsca położenia przedmiotu w rzędzie różnych przedmiotów szkolnych.
( zeszyt, książka, ołówek, gumka itp.)
na którym miejscu znajduje się książka? Itp.
b) wskazywanie wymienionego w kolejności przedmiotu w rzędzie tych samych przedmiotów rozłożonych na ławce. np. pokaż piąte jabłko, drugie jabłko.
2) Rozwiązanie zagadki obrazkowej.

N. Gdy rozwiążemy rebus obrazkowy dowiemy się o czym będziemy mówili na dzisiejszej lekcji.
N. układa ilustracje przedstawiające np. : pomidor, balon, liść, beret, ryba, ogórek, płot, kredka, drabina, igła, korale.)
Dzieci nazywają ilustrację i mówią jaka litera zajmuje wyznaczone miejsce np. w wyrazie pomidor interesuje nas 5 litera ( d) , w wyrazie balon 5 litera (n)itd.
Hasło jakie chcemy by wyszło: DNI TYGODNIA



3. Odczytanie opowiadania pt. „Zmartwienie” i rozmowa na jego temat.

Na skraju lasu w chatce z lipowego drzewa mieszkała rodzina zajączków. Wszyscy byli bardzo gościnni, często zapraszali swoich przyjaciół. Mama na podwieczorek przygotowywała różne smakołyki.
Pewnego niedzielnego popołudnia pani Zajączkowa usiadła w kąciku podparła łapką główkę i cichutko szeptała.
Co ja biedna pocznę?. Zapomniałam w jakie dni przyjdą zaproszeni goście.
Dzieciom szkoda było mamy i postanowiły jej pomóc.
Trzeciego dnia tygodnia przyjdą żabki - rechotki szepnął najstarszy synek.
Piątego dnia tygodnia jeż ze swoją rodziną- zawołała córka.
Pierwszego dnia tygodnia odwiedzą nas czarna jaskółka – powiedział synek z opadniętym uszkiem
Czwartego dnia tygodnia przybiegają do nas psotne myszy- pisnął najmłodszy szaraczek.
Drugiego dnia tygodnia bawimy się zawsze z wiewiórkami- dumnie dodał szaraczek z krawacikiem.
Szóstego dnia tygodnia , wieczorową porą palę fajkę z bobrem- rzekł poważnie tata zając.- Ojej! Siódmego dnia tygodnia odwiedza mnie moja przyjaciółka sarna szybkonoga- powiedziała z uśmiechem mama.
Dziękuję Wam bawcie się teraz grzecznie, a ja zacznę przygotowywać przysmaki dla naszych gości.
Pytania:
1) Co było przyczyną zmartwienia pani zającowej?
2) W jaki sposób szaraczki pomogły swojej mamie?
3) Jak Wy pomoglibyście zmartwionej gospodyni?
4) Doczepianie do ilustracji zawieszonych na tablicy kartoników z liczbami od 1-7

jaskółka żabki jeż myszy wiewiórka kret sarna
1 3 5 4 2 6 7

Układanie kartoników wg kolejności od 1-7

4) Dobieranie nazw dni tygodnia ( kartka z kalendarza)

poniedziałek – jaskółka
wtorek – wiewiórka
środa – żabki
czwartek – myszy
piątek – jeż
sobota – kret
niedziela – sarna

Odczytanie głośne dni tygodnia.

5) Zabawa w odgadywanie nazw dni tygodnia.

np. piąty dzień tygodnia to:


6) Zadanie utrwalające - karta pracy 1

Połącz strzałką rozsypane dni tygodnia ( praca indywidualna- sprawdza kolega z ławki)

wtorek sobota
środa czwartek

niedziela
piątek poniedziałek

Liczba wskazuje dzień tygodnia- pokoloruj odpowiednie kratki.

1
2
3
4
5
6
7

Zadanie z treścią nr 1
Mirek wyjechał do babci w piątek. Wrócił do domu w poniedziałek. Ile dni był u babci? Odpowiedź zapisz na kartce.

Zadanie nr.2
Dzisiaj jest środa. Ala obliczyła, że do jej urodzin zastało jeszcze 9 dni. W jakim dniu tygodnia będą urodziny Ali?
7) Wybieramy dwoje dzieci.
I wtorek II piątek
Pięcioro dzieci ustawiamy pod tablicą jako pozostałe dni tygodnia. Zadaniem pozostałych dzieci jest umieszczenie wtorku i piątku w odpowiednie dla nich miejsce.

8)Rozdanie ilustracji dzieci z odpowiednią liczbą guzików na ubraniu ( od 1-7)
Ustawienie ich we właściwej kolejności.

9)Zabawa w nazywanie dni tygodnia na podstawie pytań.
Piąty dzień tygodnia to...............................
Wtorek, który to dzień tygodnia?............
Jaki dzień tygodnia jest po niedzieli?....................... itp.

Zagadka:
Teraz prędko powiedz mi, jak jednym słowem nazwać 7 dni?

TYDZIEŃ

Podsumowanie
Ocena pracy dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.