X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26658
Przesłano:

Wycieczka nad Jezioro Pogoria - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI
W II KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Wycieczka nad Jezioro Pogoria

Cel ogólny:
Poznawanie prawidłowości zachodzących w środowisku przyrodniczym oraz zwiększenie
wiedzy uczniów na temat zanieczyszczenia wód i konieczności ich ochrony.
Wyzwalanie postawy badawczej oraz rozbudzanie zainteresowania różnorodnością
świata, jego bogactwem i pięknem.

Cele szczegółowe:
– poszerzenie wiadomości uczniów na temat środowiska wodnego,
– dostrzeganie sposobów ingerencji człowieka w środowisko przyrodnicze, ich
wartościowanie i projektowanie pożądanych zmian,
– planowanie obserwacji przyrodniczych.

Cele operacyjne:
Uczniowie:
– znają przykłady różnych środowisk wodnych,
– potrafią prowadzić obserwację wody z uwzględnieniem jej właściwości oraz jej
najbliższego otoczenia,
– podają źródła zanieczyszczania wód oraz rozumieją potrzebę ich ochrony,
– znają zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą,

Metody i formy pracy:
praca w grupach, według kart pracy, pogadanka, prezentacja wyników.

Środki dydaktyczne:
karty pracy, próbki wody, zlewka, lejek, filtr do kawy, przybory do pisania, słoiki

Regulamin wycieczki:
Obserwowanie jeziora to dla uczniów bardzo atrakcyjne zajęcie. Trzeba koniecznie
pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Przed zajęciami
nauczyciel sam musi udać się w wybrane miejsce i ocenić czy jest ono na pewno
bezpieczne. Uczniowie muszą być poinformowani o niebezpieczeństwach, które mogą im
grozić nad rzeką.
Wybierając miejsce obserwacji należy zwrócić uwagę:
– czy jest łatwo dostępne
– czy jest wystarczająco dużo miejsca dla grupy
– czy brzegi są bezpieczne i łatwo dostępne
– czy nie ma miejsc śliskich i błotnistych
– czy woda jest na tyle płytka, że uczniowie będą mogli brodzić w niej w gumowych butach.
Trzeba zadbać o drugiego opiekuna. W wypadku dużego jeziora, obserwacje można prowadzić np. z mostu lub nieco dalszej odległości skupiając się na otoczeniu rzeki, oraz jej cechach zewnętrznych.


Przebieg lekcji
1. Przypomnienie zasad zachowania się nad jeziorem
2. Wyjście ze szkoły i spacer nad jezioro Pogoria.
3. Po dotarciu uczniowie na zasadzie burzy mózgów prezentują informacje związane z tematem wody, które już posiadają.
4. Uczniowie rozglądają się wokoło zwracając uwagę na najbliższe otoczenie:
- podają jaki to rodzaj środowiska wodnego,
- obserwują czy woda wygląda spokojnie, czy jest wzburzona,
- jakie rośliny i zwierzęta żyją na jej brzegach,
- czy w jej pobliżu znajdują się jakieś śmieci,
Następnie dzieci dzielą się na 3 grupy, nauczyciel przydziela pomoce dydaktyczne oraz karty pracy dla każdej z grup, przeprowadzanie doświadczeń przez uczniów oraz wypełnianie kart pracy. Nauczyciel obserwuje, nadzoruje pracę uczniów,
5. Grupy spotykają się razem, przedstawiciele poszczególnych grup prezentują efekty pracy grupy, przedstawiają wyniki przeprowadzonych obserwacji i doświadczeń. Wymieniają się
opiniami i wnioskami np. co sądzą o czystości wody na podstawie przeprowadzonych obserwacji. Zastanawiają się, jakie mogą być źródła zanieczyszczeń (wymieniają rzeczy zanieczyszczające jezioro). Krótka rozmowa dotycząca czystości wody oraz potrzeby ich ochrony.
6. Powrót pieszo do szkoły.
7. Praca domowa: dzieci mają za zadanie przypomnieć sobie miejsce, w którym dzisiaj były na wycieczce szkolnej, i wykonują rysunek, lub piszą opowiadanie o tym miejscu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.