X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26021
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muzyka jest wszędzie - scenariusz zabawy dydaktycznej

Scenariusz zabawy dydaktycznej
przeprowadzonej w Przedszkolu nr 54
w Bielsku – Białej
„W sklepie muzycznym”

Prowadząca : Aneta Bielecka
Data prowadzonych zajęć : 12.03.2013
Grupa wiekowa : 4,5 - latki
Temat kompleksowy : „Muzyka jest wszędzie”
Cele ogólne :
- Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
- Rozwijanie koncentracji uwagi

Cele szczegółowe :
Dziecko:
- Wykonuje zadania zgodnie z instrukcją nauczyciela
- Rozwija koncentrację uwagi
- Liczy w zakresie ośmiu
- Rozróżnia instrumenty muzyczne: gitara, tamburyno, trąbka
- Rozwiązuje zagadki słuchowe dotyczące wybranych instrumentów muzycznych
- Dodaje i odejmuje w zakresie ośmiu na konkretach
- Rozumie i posługuje się określeniami liczebników porządkowych w zakresie trzech
- Posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie ośmiu
- Rozumie pojęcia: na górze, na dole, pomiędzy
- Mówi wierszyk rymowankę ilustrując ją ruchem
- Doskonali pamięć wzrokową
- Zna i rozumie reguły zabawy
- Prosi o pomoc jeśli zachodzi potrzeba

Środki dydaktyczne : plansze i obrazki dla każdego dziecka, instrumenty muzyczne (grzechotki, kołatki, tamburyna), nagrania muzyczne CD (gra na gitarze, na trąbce, na tamburynie).
Prawidła:
• Każde dziecko otrzymuje swój zestaw obrazków i planszę
• Polecenia nauczyciela każde dziecko stara się wykonywać samodzielnie
• Dzieci zgłaszają odpowiedzi podniesieniem reki w górę


Przebieg:

Powitanie wierszykiem rymowanką.

Nauczyciel mówi: Do sklepu muzycznego przywieziono różne instrumenty muzyczne: 4 grzechotki, 3 kołatki i 1 tamburyno. (jednocześnie wykłada instrumenty przed dziećmi). Razem było ich osiem. Zosia kupiła z mamą 2 grzechotki, 1 kołatkę i 1 tamburyno. (odkłada na bok wymienione instrumenty). W sklepie zostało: 2 grzechotki i 2 kołatki. Razem 4 instrumenty.

Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.
- My dzisiaj zabawimy się w sklep. Będziemy sprzedawcami w sklepie muzycznym. Będziemy przyjmować towar od dostawców, układać instrumenty na półkach sklepowych, będziemy sprzedawać towar i liczyć ile instrumentów zostało w sklepie po sprzedaży.
Nauczyciel omawia prawidła dotyczące zabawy. Ustala określone zasady. Rozdaje dzieciom plansze i obrazki na tackach.

Przebieg zabawy

Nauczyciel opowiada:
Do sklepu muzycznego dostarczono towar. Jakie instrumenty przywieziono posłuchajcie (prezentacja nagrania muzycznego : gitara, trąbka, tamburyno).
Sprzedawca położył gitary na górnej półce, trąbki na półce środkowej a tamburyna na półce dolnej.
Ile przywieziono gitar, trąbek, tamburyn?
Na której półce są trąbki, gitary, tamburyna?
Sprzedawca po ułożeniu towaru na półkach wyszedł na przerwę śniadaniową. Zastąpił go drugi sprzedawca. Ułożył instrumenty na półkach inaczej niż sprzedawca pierwszy.
Na pierwszej półce ułożył: 3 gitary, 2 trąbki i 2 tamburyna
Na drugiej półce ułożył 4 gitary, 1 trąbkę i 3 tamburyna
Na trzeciej półce ułożył 1 gitarę, 2 trąbki i 2 tamburyna.
Policzcie po ile gitar, trąbek i tamburyn jest na na pierwszej półce.
Ile razem jest wszystkich instrumentów na pierwszej półce?
Policzcie po ile gitar, trąbek i tamburyn jest na na drugiej półce.
Ile razem jest wszystkich instrumentów na drugiej półce?
Policzcie po ile gitar, trąbek i tamburyn jest na trzeciej półce.
Ile razem jest wszystkich instrumentów na trzeciej półce?
Na której półce jest: 5 instrumentów, 8 instrumentów, 7 instrumentów?
Kiedy sprzedawca poukładał na półkach instrumenty do sklepu przyszły dzieci: Zosia, Ania i Janek.
Zosia z mamą kupiła: z pierwszej półki 3 gitary, 1 trąbkę i 1 tamburyno.
Ile instrumentów zostało na półce górnej?
Kuba kupił z tatą : z drugiej półki 2 gitary, 1 trąbkę i 2 tamburyna.
Ile instrumentów zostało na drugiej półce?
Janek kupił z babcią: z trzeciej półki 1 gitarę, 1 trąbkę i 1 tamburyno.
Ile instrumentów zostało na trzeciej półce?
Ile w sklepie zostało wszystkich: gitar, trąbek , tamburynów?
Dzieci podziękowały i wyszły ze sklepu.
Sprzedawca posegregował instrumenty na półkach:
Na pierwszej półce położył tylko gitary, na drugiej tylko trąbki, a na trzeciej tylko tamburyna. Sprzedawca po skończonej pracy poszedł do domu na kolację.

Zakończenie zabawy
Zakończenie zabawy zabawą paluszkową K. Sąsiadek"Kanapka".
Nauczyciel poleca dzieciom uporządkowanie miejsca po zabawie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.