X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26020
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nadchodzi Wielkanoc - scenariusz zabawy dydaktycznej

Scenariusz zabawy dydaktycznej
przeprowadzonej w Przedszkolu nr 54
w Bielsku – Białej
„Pisanki, pisanki - jajka malowane ”

Prowadząca : Aneta Bielecka
Data prowadzonych zajęć : 26.03.2013
Grupa wiekowa : 4,5 - latki
Temat kompleksowy : „Nadchodzi Wielkanoc”
Cele ogólne :
- Rozwijanie percepcji wzrokowej
- Rozwijanie koncentracji uwagi
- Kształtowanie pojęć matematycznych

Cele szczegółowe :
Dziecko:
- Wykonuje zadania zgodnie z instrukcją nauczyciela
- Skupia uwagę na wykonywanym zadaniu
- Odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela
- Wie co to są pisanki
- Liczy w zakresie sześciu
- Układa pisanki od lewej do prawej strony w wyznaczonym miejscu w szeregu
- Opisuje wygląd pisanek
- Rozróżnia wzory na pisankach
- Przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi
- Stosuje i rozumie pojęcia: nad, pod, pomiędzy, na górze, na dole
- Odejmuje na konkretach
- Mówi wierszyk i ilustruje go ruchem
- Rozwija spostrzegawczość wzrokową
- Zna i rozumie reguły zabawy

Środki dydaktyczne : plansze i pisanki dla każdego dziecka, duże plansze z pisankami, sylweta Zuzi i Kuby.

Prawidła:
• Każde dziecko otrzymuje zestaw obrazków
• Polecenia nauczyciela każde dziecko stara się wykonać samodzielnie
• Do odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania, dzieci zgłaszają się, nie odpowiadają chórem


Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszykiem rymowanką.
2. Wprowadzenie

- Na jakie teraz święta czekamy?
- Co dzieci malują na Wielkanoc?
- Jak nazywają się pomalowane jajeczka w różne wzory?
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy - opowiada o Zuzi i Kubie , z wykorzystaniem sylwet postaci.

- Zuzia i Kuba malowali jajeczka na Wielkanoc. Dowiemy się dzisiaj jakie pisanki przygotowali na święta, ile pisanek pomalowali, jak je poukładali na półkach, jakie pisanki najbardziej się im spodobały.
- W kopertach macie papierowe kolorowe pisanki. Kiedy was poproszę wyciągniecie pisanki z kopert i położycie na tacce. W trakcie zabawy będziecie układać pisanki na szablonach w odpowiednim miejscu.
- Każdy ma swój zestaw pisanek , których pilnuje, żeby nie pogubić.
- Kto będzie chciał odpowiedzieć na zadane pytanie, podnosi rękę do góry , czeka na swoją kolej.

Przebieg zabawy:

1. Plansze z pisankami, przeliczanie pisanek, opisywanie wyglądu pisanek, posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi, układanie pisanek na szablonach.

Nauczyciel przypina na tablice plansze z pisankami Kuby.
Prosi dzieci, żeby policzyły ile jest pisanek, wskazuje kierunek, od którego zaczynają liczenie.
Pyta się dzieci jak wygląda pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piata, szósta pisanka.
Prosi dzieci o wyjęcie z koperty pisanek i ułożenie na szablonie na górnej półce w takiej samej kolejności jak na tablicy.

Po ułożeniu sprawdza, czy każde dziecko ułożyło prawidłowo.
Po ułożeniu pisanek na szablonach nauczyciel pyta:
- Która z kolei jest pisanka w tęczę ( w gwiazdki, fale ...)
- Pokażcie tyle palców , ile Kuba namalował pisanek.
- Dokończcie zdanie : Kuba pomalował ......... .
2) Nauczyciel przypina na tablicy planszę z pisankami Zuzi ( cztery pisanki w szeregu) pod planszą z pisankami Kuby.
Zadaje pytania i polecenia takie same jak w przypadku pisanek Kuby.
Pisanki Zuzi dzieci układają na dolnej półce pod pisankami Kuby.

3) Określanie liczebności zbiorów, stosowanie określeń: mniej, więcej, o ile mniej, o ile więcej.

Nauczyciel pyta:
- Kto ma więcej pisanek?
- O ile więcej pisanek ma Kuba od Zuzi?
- Kto ma mniej pisanek?
- O ile ma mniej pisanek Zuzia od Kuby.

4) Posługiwanie się pojęciami liczebników porządkowych.

- Kubie najlepiej podobała się pisanka ostatnia na górnej półce, Jak wygląda ta pisanka?
- Zuzi najbardziej podobała się pisanka trzecia z kolei na dolnej półce, jaka to pisanka?

5) Zmiana ułożenia pisanek.
Nauczyciel prezentuje inny sposób ułożenia pisanek na półkach i zadaje pytania dzieciom.

6) Określanie położenia pisanek względem siebie, stosowanie pojęć: nad, pod, pomiędzy.
Nauczyciel pyta wybrane dzieci:
- Jaka pisanka jest pod pisanka w gwiazdki?
- Jaka pisanka jest nad pisanką w niebieskie fale?
- Jaka pisanka jest pomiędzy pisanką ze słoneczkiem a pisanką w kwiatki?

7) Ćwiczenia w odejmowaniu na konkretach.
Nauczyciel mówi jakie pisanki dzieci podarowały babci, dziadkowi, wujkowi i cioci, poleca odłożenie tych pisanek na tackę.
- Ile pisanek zostało dzieciom?
- Jakie pisanki zostały dzieciom na Święta?
8) Porządkowanie miejsca po zabawie.
Poleca dzieciom uporządkowanie wszystkich pisanek i szablonów po skończonej zabawie.

Zakończenie zajęć – masażyk relaksacyjny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.