X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24666
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obchodzimy "Dzień Marchewki" - scenariusz zajęć dla dzieci 6 - letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-6- LETNICH

TEMAT: „Dzień Marchewki”
Data: 28.03.2014 rok

Opracowała: Dorota Brzezińska

Grupa wiekowa: 5-6 latki

Podstawa programowa:


1.1 – obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią
3.1 – stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym i składniowym
5.1 – zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia
7.2 – odgrywa role w zabawach
8.1 – śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru
13.3 - posługuje się liczebnikami porządkowymi
14.3 – dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania i nauki pisania
14.4 – interesuje się czytaniem
14.6 - dzieli wyrazy na sylaby

Cele:
- wie dlaczego warto jeść marchew,
- czyta globalnie wyrazy
- umie dokonać analizy i syntezy wyrazów
- się liczebnikami porządkowymi 1 - 7
- bada właściwości marchewki, za pomocą zmysłów,
- śpiewa piosenkę i interpretuje ruchem muzykę
- wykonuje pracę plastyczną,
- doprowadza pracę do końca i sprząta stanowisko
- przestrzega ustalonych reguł

Formy pracy: praca grupowa, indywidualna, zbiorowa.

Metody pracy:

Czynna – zadań stawianych do wykonania
Słowna
Ekspresyjna,
Samodzielnych doświadczeń

Środki dydaktyczne:
koperty z imionami, koperty z zadaniami do czytania globalnego - załącznik nr 1, karty pracy – załącznik nr 2, warzywa, kosz, napisy warzyw, tamburyno, odtwarzacz CD, płyta Cd - piosenka " Marchewkowe urodziny”- załącznik nr - 3, opaski – rekwizyty warzyw, płyta CD - Edukacja przez ruch,
kredki woskowe, szary papier, papier ksero, klej, piosenka ,, Marchewkowe pole”- Lady Pank, miski, talerzyki, ciasto marchewkowe, ciastka, pokrojona marchewka


I część
Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie:

Dzieci siedzą na dywanie w półkolu.
N. wita ich z koszem, w którym są ukryte warzywa. Pyta, co może zawierać kosz. Po odgadnięciu N. pokazuje zgromadzone warzywa i prosi, aby dzieci je nazwały i powiedziały, gdzie można je spotkać.
Nauczyciel przypomina, że każdy ma na sobie coś pomarańczowego na cześć pewnego warzywa, które je przypomina.

Jak myślicie, które warzywo będzie bohaterem dzisiejszego dnia?
N. wygrywa na tamburynie dźwięki oznaczające numer grupy.
Dzieci otwierają koperty i odczytują swoje imiona na marchewkach. Zawieszają na szyi na znak uczestnictwa w zabawach.

2. Zabawa słuchowa – czytanie globalne wyrazów

Dzieci siedzą przy stolikach.
N. zaprasza do zagadek słuchowych- wymienia sylabami wyraz i pyta jakie to warzywo?
N. pokazuje odgadnięty wyraz a dzieci odszukują wyraz w swoich kopertach
Próby globalnego czytania wyrazów przez dzieci - zał. nr 1
- pomidor
- kalarepa
- burak
- kartofel
- rzepka
- pietruszka
- marchewka

3. Inscenizacja piosenki - ,, Urodziny Marchewki”.

N. pyta jakie warzywa pojawiają się w piosence?
Dzieci siedzą na dywanie i ustalają liczby porządkowe warzyw – rekwizytów.
N. wybiera uczniów do inscenizacji piosenki.
Zaprasza wszystkich do zabawy ruchowo – naśladowczej.
Wspólne śpiewanie i pokazywanie gestów.

Załącznik nr 3

Piosenka pt. ,, Urodziny Marchewki”

* Na marchewki urodziny – rysowanie rękami w powietrzu marchewki
wszystkie zeszły się jarzyny. - rozkładanie rąk na słowo ,, wszystkie”
A marchewka gości wita – marchewka kłania się dzieciom
i o zdrowie grzecznie pyta.

* Kartofelek podskakuje – dzieci podskakują
burak z rzepką już tańcuje.
Pan kartofel z krótką nóżką – położenie dłoni na czole na znak
biegnie szybko za pietruszką. wypatrywania

* Kalarepka w kącie stała
ze zmartwienia aż pobladła. - dłonie na policzkach
Tak się martwi, płacze szczerze, – wycieranie przez dzieci łez
nikt do tańca jej nie bierze.

* Wtem pomidor nagle wpada,
kalarepce ukłon składa. - ukłon do przodu
Moja blada, kalarepko,
tańczże ze mną, tańczże krzepko.

* Wszystkie pary jarzynowe – dzieci w parach tworzą kółeczko i
już do tańca są gotowe. poruszają się w rytm muzyki
Gra muzyka, to poleczka,
wszyscy tańczą już w kółeczkach.

4. Nauczyciel przedstawia dzieciom krótkie informacje dotyczące marchewki.

Nauczyciel informuje dzieci, że dzisiaj dowiedzą się dużo ciekawych rzeczy o marchewce.
Wygląd marchwi ?
Skąd pochodzi marchewka?
W jakich daniach i przetworach spożywczych można spotkać marchewkę?
Witaminy w marchewce.
Po wypowiedziach dzieci kosztują marchewkę. Zwracają uwagę na jej smak


II część

5. Rozpoznawanie warzyw na rysunku.

Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy – nr 1.( wśród narysowanych warzyw dzieci obrysowują marchewki)

6. Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej.

Nauczyciel rozdaje karty pracy - nr 2.
Dzieci pomagają Kubusiowi w znalezieniu drogi do jego ulubionego przysmaku – marchewki.

7. Zabawa ruchowa - ,, Raz, dwa, trzy marchewką będziesz ty”.

Dzieci swobodnie poruszają się po dywanie na hasło jw. zastygają z rękami do góry.

9.Kinezjologiczna zabawa plastyczna ,, Marchewkowe pole”

Rysowanie kresek przy muzyce celtyckiej. Wycinanie kształtu marchewki. Praca w grupach. Przyklejenie marchewek do szarego papieru.

10. Wystawa prac i podziękowanie dzieciom za pracę.


III część FAZA KOŃCOWA – Ewaluacja

11. Zadanie: „Wiemy wszystko o marchewce”

Nauczyciel zastanawia się, czy dzieci pamiętają jeszcze marchewkowe ciekawostki z początku zajęć. Nadeszła pora, by to sprawdzić. Dzieci siedzą w półkolu i słuchają czytanych przez nauczyciela stwierdzeń. Jeśli się z nimi zgadzają– podnoszą papierowe marchewki do góry. W przypadku zdań fałszywych opiekun prosi dzieci o podanie prawidłowej odpowiedzi.
Za prawidłowe rozwiązanie zadania dzieci są nagradzane odznakami Przyjaciół Natury.
Powiedz czy to zdanie jest prawdziwe czy fałszywe?
• Marchew jest bardzo zdrowa (prawda).
• Kwiaty marchwi są bardzo lubiane przez pszczoły (prawda)
• Po marchwi boli brzuch, dlatego można ją jeść tylko raz w miesiącu (fałsz).
• Marchew korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok (prawda).
• Ciasto marchewkowe istnieje tylko w bajkach (fałsz).
• Jednym z narodowych przysmaków Portugalczyków jest dżem marchewkowy (prawda).
• Marchew pochodzi najprawdopodobniej z Polski (fałsz).
• Pomarańczowa marchew stała się popularna dzięki Holendrom.
Wcześniej występowała także w kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym,fioletowym oraz tzw. tęczowym (prawda)

12. ,, Marchewkowa Uczta ”.

Nauczyciel zaprasza dzieci do degustacji: ciastek marchewkowych i ciasta marchewkowego.

Do przygotowania zajęć wykorzystałam:
Materiały Edukacyjne dla nauczycieli z programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury
wiadomości z warsztatów: Edukacja przez ruch
Metody twórcze Karola Orffa i Rudolfa Labana

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.