X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24669
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne kwiaty - wzbogacanie wiedzy przyrodniczej dzieci na temat wyglądu i nazw wiosennych kwiatów. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6-letnich

TEMAT ZAJĘCIA: „Wiosenne kwiaty” – wzbogacanie wiedzy przyrodniczej dzieci na temat wyglądu i nazw wiosennych kwiatów.

CELE OGÓLNE:
• Dostarczanie wiadomości na temat wyglądu roślin występujących w środowisku przyrodniczym wiosną;
• Doskonalenie procesów poznawczych oraz umiejętności praktycznych potrzebnych do osiągnięcia gotowości szkolnej wychowanków;
• Organizowanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, zdolności kojarzenia oraz spostrzegania wzrokowego i słuchowego,

CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
• uczestniczy w rozmowach prowadzonych przez nauczyciela (dzieci mniej aktywne po wskazaniu przez nauczyciela) (III/3);
• dzieli wyrazy na sylaby i wyodrębnia określone głoski (XIV/6)
• rozpoznaje i wskazuje takie same znaki graficzne - litery (dzieci chętne dodatkowo nazywają je) (XIV/2,4)
• zgodnie współdziała z innymi dziećmi i przestrzega ustalonych zasad w trakcie zabaw (I/2);
• przelicza i porządkuje elementy w określonym zbiorze (dzieci mniej sprawne z pomocą nauczyciela) (XIII/1,2,3)
• wykonuje pracę plastyczną z przygotowanych elementów (dzieci mniej sprawne manualnie z pomocą osoby dorosłej) (IX/2);
• rozwiązuje i układa zagadki słowne (IV/2);

METODY:
• Czynne - kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
• Słowne - rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
• Percepcyjne - obserwacji, pokazu.

FORMY:
• Indywidualna jednolita
• Grupowa jednolita
• Zbiorowa jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje kwiatów: zawilec, sasanki, fiołek, przylaszczki, tulipan, krokus, przebiśnieg, hiacynt, pierwiosnek i podpisy do nich; kartoniki dla każdego dziecka z tulipanem, sasanka, zawilcem lub krokusem oraz duże kartoniki do rozwieszenia w sali; zestaw liter dla każdego dziecka; kolorowe chusteczki i kwiecista opaska dla wiosny; kolorowe emblematy dla każdego dziecka; 4 plansze formatu A3 i sylwety kwiatów (24 kwiaty dla każdego zespołu), duże sylwety kwiatów; powycinane elementy potrzebne do wykonania pracy plastycznej, klej i kolorowe kartki formatu A4; chusta animacyjna, płyta CD z muzyką.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia.

N: Idąc dzisiaj do przedszkola uważniej niż zwykle obserwowałam przyrodę, która budzi się do życia po zimowym odpoczynku. Widziałam zielone pączki na drzewach, bazie kotki na gałązkach wierzbowych, coraz bardziej zieleniącą się trawę, a w przydomowych ogródkach kwiatki, które nieśmiało wychylały swoje główki poszukując słońca. Słyszałam także, że na leśnych polanach przyroda również budzi się do życia.

2. „Pierwsze kwiatki” – rozmowa na podstawie wiersza Haliny Szayerowej oraz ilustracji.

N: Posłuchajcie uważnie, co takiego dzieje się w lesie.
(nauczycielka recytuje wiersz i wskazuje właściwy obrazek przedstawiający kwiat, o którym jest mowa w wierszu. Dodatkowo umieszcza na tablicy też obrazki tulipana, krokusa, przebiśniegu, hiacynta, pierwiosnka)

DZ: słuchają wiersza

Pierwsze kwiatki
Świtem,
może jeszcze wcześniej,
zadzwoniły dzwonki leśne.
Zadzwoniły...
i za chwilę
Białą główkę wzniósł zawilec.
Pojawiły się sasanki,
rozbudzone dzwonków mową,
i fiołek na świat spojrzał
fiołkowo.
A przylaszczki, senne jeszcze,
wychyliły się z zarośli –
tak by chciały sen zatrzymać,
dłużej pośnić!
Lecz dzwoniły leśne dzwonki
i szły lasem te dzwonienia,
i budziła się przyroda,
hen, po polach, po ogrodach
rozpulchniała wiosną ziemia.

N: (zadaje dzieciom pytania)
• Co takiego dzieje się na leśnej polanie?
• O jakich kwiatach była mowa w wierszu? – Pokażcie je na obrazkach
(gdy dzieci pokazują, nauczyciel głośno mówi ich nazwę i wiesza pod obrazkiem wyraz do globalnego czytania)
• Posłuchajcie jeszcze raz i powiedzcie, który kwiatek zakwitł jako pierwszy, który jako drugi (trzeci, czwarty)?
• Jakie jeszcze znacie inne wiosenne kwiaty? - Pokażcie je na obrazkach
(gdy dzieci pokazują, nauczyciel głośno mówi ich nazwę i wiesza pod obrazkiem wyraz do globalnego czytania)
• Kto z was podzieli na sylaby z jednoczesnym klaskaniem lub tupaniem nazwę, np. sasanki (nauczyciel wymienia nazwy kolejnych kwiatów a dzieci dzielą je na sylaby)
• Kto z was powie jaką głoskę słyszymy na początku nazwy tego kwiatka (nauczycielka wskazuje obrazki z wybranymi kwiatami)
• Kto z was powie jaką głoskę słyszymy na końcu nazwy tego kwiatka (nauczycielka wskazuje obrazki z wybranymi kwiatami)

DZ: wykonują polecenia nauczyciela

3. „Kwiatki”- zabawa orientacyjno-porządkowa.

N: Każdy z was otrzyma kartonik, na którym narysowany jest wiosenny kwiatek – tulipan, sasanka, zawilec lub krokus. W naszej sali zawieszone są również nieco większe kartoniki z tymi kwiatami i wyznaczają one miejsca spotkań poszczególnych kwiatów. Za chwilę usłyszycie muzykę i poproszę abyście poruszali się w jej rytmie po całej sali jednocześnie wymieniając się kartonikami. W momencie, kiedy muzyka ucichnie musicie szybko udać się do miejsca spotkań kwiatka, którego macie na kartoniku.

4. „Ułóż tak samo” - zabawa dydaktyczna; rozwijanie percepcji wzrokowej na materiale literowym;

N: Jak na pewno zauważyliście nasze wiosenne kwiaty mają swoje podpisy.
Kto z was mi powie, jak nazywają się te znaki, z których wykonane są te podpisy? (chętne dziecko odpowiada, że są to litery)
Teraz każdy z was dostanie ode mnie kartoniki z różnymi literami. Waszym zadaniem będzie uważnie obserwować pokazane przeze mnie litery i poukładać je we wskazanej przeze mnie kolejności. (nauczycielka układa z liter napisy: tulipan, krokus, fiołek, kwiaty)

DZ: Układają kolejno litery, a chętni dodatkowo nazywają je.

5. „Wiosna rozwija kwiaty” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem kolorowych chustek.

N: Myślę, że zgodzicie się ze mną, że wiosna jest wyjątkową porą roku. Budzi ze snu przyrodę. Nasionka, ukryte na czas zimy głęboko pod ziemią, zamieniają się w piękne kwiaty – wystawiają główki do słońca, rozchylają płatki i tańczą na wietrze. Chciałaby wobec, abyście zamienili się teraz w takie nasionka, które przebudzą się i zaczną zamieniać się w piękne kwiaty w momencie kiedy wiosna dotknie je swoją czarodziejską różdżką.
(nauczycielka wyznacza dziecko odgrywające rolę wiosny. Po obudzeniu wszystkich nasionek wiosna wybiera następne dziecko wkładając mu wianek na głowę i zamieniają oni swoje role).

DZ: Zamieniają się w nasionka kwiatów. Jedno dziecko z wiankiem na głowie – wiosna, chodzi wokół i dotyka każdego z nich.

6. „Wiosenne grządki” – zabawa dydaktyczna; doskonalenie umiejętności przeliczania i porządkowania elementów w zbiorze.

N: Proszę was teraz abyście podzieli się na zespoły zgodnie z kolorami kwiatów na waszych emblematach (dzieli dzieci na 4,5- osobowe grupy)
.
D: Dzielą się na zespoły i zajmują miejsce wyznaczone przez nauczyciela. Każdy zespół otrzymuje karton formatu A3, z narysowanymi 6 równoległymi liniami, kartoniki z cyframi od 1-6 i 24 sylwety kwiatów w różnych kolorach.
N: Świat wiosną robi się coraz bardziej kolorowy. W ogródkach na grządkach pojawiają się kwiaty, które zachwycają nas swoim wyglądem. Chciałaby, abyśmy teraz zrobili takie wiosenne ogródki. Każdy zespół dostał ode mnie kartony, które będą naszymi ogródkami. Macie również przygotowane kwiaty i kartoniki z cyframi.
• Proszę abyście policzyli grządki w waszych ogródkach;
• Proszę abyście przyporządkowali każdej grządce liczbę, wykorzystując kartoniki, które przyklejamy z lewej strony na początku każdej grządki.
• Proszę abyście na pierwszej grządce posadzili 3 kwiatki;
• Proszę abyście na drugiej grządce posadzili o 1 kwiat więcej niż na pierwszej grządce;
• Proszę abyście na trzeciej grządce posadzili 6 kwiatków;
• Proszę abyście na czwartej grządce posadzili 2 kwiatki mniej niż na grządce trzeciej;
• Proszę abyście na piątej grządce posadzili 2 kwiatki
• Proszę abyście na szóstej grządce posadzili tyle kwiatków ile w sumie jest na grządce pierwszej i piątej.
• Na której grządce jest najmniej kwiatów, a na której jest najwięcej?

7. „Omiń kwiatki” – zabawa bieżna.

N: (rozkłada na dywanie sylwety kwiatów)
Zobaczcie nasza sala zamieniła się kolorowy ogródek. Będziemy sobie wesoło spędzać czas w tym ogródku. Za chwilę usłyszycie muzykę, która zaprosi was do poruszania się po naszym ogrodzie, tak aby jednak nie zniszczyć kwiatków – bo my przecież dbamy o przyrodę i nie niszczymy jej. Gdy muzyka ucichnie zatrzymacie się i uklękniecie przy kwiatkach, aby je podziwiać i powąchać.

DZ: poruszają się między sylwetami kwiatów; na pauzę wąchają kwiaty: nabierają powietrze nosem i wypuszczają ustami z głośnym „aaaaaa”.

8. „Hiacynt” – zabawy plastyczne; wykonanie pracy z przygotowanych elementów według instrukcji nauczyciela.

N: Jak wiecie nie wszystkie roślinki wyrastają z nasion, są też takie, które wyrastają z cebulek. Wszystkie jednak, aby prawidłowo się rozwijać potrzebują ziemi, wody i światła.
Chciałabym zaprosić was teraz do wykonania jednego z wiosennych kwiatów – hiacynta, który podobnie jak tulipan, o którym rozmawialiśmy na wcześniejszych zajęciach wyrasta z cebulki. Na stoliczkach macie przygotowane elementy, które należy przykleić na kartce, tak, aby powstał nam kwiat - hiacynt. (nauczycielka prezentuje dzieciom sposób wykonania pracy).

DZ: Wykonują pracę według instrukcji nauczyciela.

9. „Jaki to kwiat?” – rozwiązywanie i układanie zagadek słownych; utrwalenie nazw i charakterystycznych cech wyglądu wiosennych kwiatów.

N: Ciekawi mnie jak dobrze znacie się na wiosennych kwiatach. Żeby to sprawdzić przygotowałam dla was kilka zagadek. Posłuchajcie uważnie, i powiedzcie mi jaki to kwiat:

Jeszcze wszystko uśpione,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i mówi o wiośnie. ...(przebiśnieg)

Wietrzyk wiosnę niesie,
ciepłe są już ranki.
A za wioską w lesie zakwitły...( sasanki)

Tuż przy ziemi niziutko,
płatki z łodyżką krótką.
Fioletowe, wesołe, bo to przecież...( fiołek)

Jak ten kwiatek się nazywa,
co słowo „pan” w nazwie ukrywa? ...(tulipan)

Kolorowe i pachnące, czy
w ogrodzie, czy na łące, zawsze
chętnie je zbieramy na bukiecik
dla swej mamy.. .(kwiaty)

DZ: Podają rozwiązania zagadek.

N: Teraz może wy ułożycie swoje zagadki o wiosennych kwiatach. Możecie pomóc sobie ilustracjami porozwieszanymi w sali.

DZ: Chętne dzieci układają zagadki słowne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.