X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23856
Przesłano:
Dział: Internat

Wspólne gotowanie Spagetti - konspekt zajęć wychowawczych

Data: 04.03.2009 r.
Prowadzący: Tomasz Nowakowski
Ilość dzieci: do 10 osób
Czas trwania: ok. 45 min

Temat: Wspólne gotowanie „Spagetti”

Cele dydaktyczne:

- Umiejętność radzenia sobie w kuchni, nabywanie umiejętności samodzielnego przygotowania posiłku (spaghetti);
- Poznanie zasad estetycznego przygotowania i podania posiłku;
- Poznanie elementów historii kuchni świata (kuchnia włoska);
- Poznanie charakterystyki i różnorodności kuchni włoskiej (rodzaje dań na bazie makaronu);

Cele wychowawcze:

- Kształtowanie umiejętności słuchania i asymilacji wiedzy;
- Utrzymywanie ładu i porządku na zajęciach;
- Wdrażanie do pracy zespołowej;
- Nabywanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku podczas prac domowych;

Metody:

- słowna
- praktycznego działania

Formy pracy:

- Indywidualna
- Zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- materiały uzyskane za pośrednictwem stron internetowych, książka kucharska, zdjęcia, produkty spożywcze(makaron, olej, sól, pieprz, inne przyprawy, pieczarki, sos, mięso mielone, ser, cebula, czosnek, papryka, pomidory z puszki), przybory kuchenne;


Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne. Prowadzący organizuje zbiórkę w świetlicy
i zapoznaje młodzież z tematyką zajęć.
2. Wychowawca zapoznaje podopiecznych z pojęciem kuchnia włoska, podczas rozmowy przedstawia krótką historię i charakterystykę wymienionej kuchni, przedstawia dania najbardziej popularne(zdjęcia, książka kucharska).W trakcie nawiązanej konwersacji padają pytania na temat znajomości omawianego tematu, oraz czy wychowankowie posiadają już jakiekolwiek umiejętności praktyczne.
3. Opiekun wraz z młodzieżą organizuje miejsce pracy w kuchni – przygotowanie stanowiska pracy, czynności higieniczno porządkowe, przydział czynności.
4. Przygotowanie dania według przepisu podanego przez wychowawcę. Każdy wychowanek wykonuje czynność przydzieloną przez prowadzącego zajęcia.

„Spaghetti to specyficznie włoska potrawa i jednocześnie nazwa szczególnego rodzaju makaronu który stanowi jej podstawę. Typowe danie spaghetti składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z odpowiednim sosem i posypanego serem (we Włoszech najczęściej parmezanem lub pecorino). Cóż więc można powiedzieć o spaghetti bolognese, szybkie, proste i zawsze dobrze smakuje”, a oto przepis:
Czosnek rozgnieść lub posiekać , podsmażyć na oliwie . Dodać mięso mielone , usmażyć . Pod koniec smażenia dodać przecier pomidorowy i trochę wody ( ok.4-5 łyżek ) . Doprawić oregano , solą i pieprzem , wrzucić pokrojone w plasterki oliwki . Dodać łyżeczkę śmietany , wymieszać .
Ugotować makaron "al dente" , odcedzić , przelać zimną wodą i nie odsączając wrzucić z powrotem do garnka . Postawić na ogniu , wrzucić sos , wymieszać , a następnie dodać starty żółty ser - wymieszać i od razu podawać

5. Odpowiednie podanie przygotowanego dania- prowadzący przypomina o zasadzie czystości i estetyki panującej w kuchni. Wspólna ocena dania.
6. Wspólne uprzątnięcie kuchni.
7. Zakończenie i podsumowanie zajęć. Ocena pracy uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.