X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22351
Przesłano:

W czereśniowym sadzie z Julianem Tuwimem. Konspekt lekcji języka polskiego

Konspekt lekcji języka polskiego

Nauczyciel: Beata Szynwelska
Klasa: II gimnazjum specjalnego
Temat lekcji: W czereśniowym sadzie z Julianem Tuwimem

Cel ogólny:
- przygotowanie uczniów do analizy i interpretacji utworu lirycznego

Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna postać i twórczość J.Tuwima,
- zna utwór pt. „Czereśnie”,
- rozpoznaje podmiot liryczny w tekście, nazywa jego przeżycia i uczucia,
- wskazuje środki stylistyczne,
- omawia tematykę utworu,
- dokonuje przekładu intersemiotycznego,
- zna termin neologizm artystyczny,
- bogaci słownictwo.
Metody i formy pracy:
- pogadanka, mapa skojarzeń, dyskusja, praca z tekstem;
- indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik dla klasy II gimnazjum „Świat w słowach i obrazach” W. Bobiński, WSiP,
- karty pracy.


Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie do tematu lekcji. Zadanie uczniom pytania „Jakie owoce kojarzą im się z latem?”, „Z czym kojarzą im się czereśnie?”. Zapisanie w formie mapy skojarzeń odpowiedzi uczniów .
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Krótkie przypomnienie biografii J.Tuwima.
4. Odczytanie wiersza przez nauczyciela.
5. Uczniowie odczytują tekst ( 2-3 osoby).
6. Analiza utworu:
- określenie podmiotu lirycznego,
- opisanie sytuacji ( pytania kierowane),
- budowa wiersza,
- nazwanie środków stylistycznych,
- wprowadzenie terminu neologizm i neologizm artystyczny ( zapis na tablicy).
7. Podział uczniów na grupy ( 3 grupy po 4 osoby).
8. Uczniowie na podstawie otrzymanych tekstów mają zdefiniować sytuację przedstawioną w utworze z punktu widzenia ogrodnika, kucharza i malarza.
9. Odczytanie efektów pracy uczniów. Zastanowienie się, jak różne punkty widzenia wpływają na sposób odczytania wiersza.
10. Podsumowanie . Uczniowie jeszcze raz określają, co i kiedy wydarzyło się w utworze (zapis na tablicy).
11. Zadanie domowe – Przygotuj plastyczną wersję wiersza Tuwima lub znajdź przepis na pyszne danie z czereśni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.