X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22347
Przesłano:

Spotkanie z panią Jesień - wspólne wyklejanie pani Jesień techniką collage. Konspekt spotkania integracyjnego

Maria Orłowska
SOSW Lubaczów

KONSPEKT SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO Z UCZNIAMI KLASY „0” SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIELKICH OCZACH
1. PRZEDMIOT – rewalidacja z Arteterapii.
2. GŁÓWNY TEMAT DNIA – „Spotkanie z panią Jesień – wspólne wyklejanie pani Jesień techniką collage”.
3. DATA – 17.10.2012r.
4. MIEJSCE ZAJĘĆ – klasa „0” w szkole podstawowej.
5. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ – 3 godziny lekcyjne.
6. KLASA – uczniowie zajęć z arteterapii– Janusz O., Karolina S., Ewelina T., Rafał oraz uczniowie klasy „0” pod wychowawstwem mgr Katarzyny L.
7. CELE GŁÓWNE – Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi.
- Kształtowanie umiejętności wyrażania swoich przeżyć, nastrojów i emocji.
- Nabywanie umiejętności pracy zespołowej.
- Podnoszenie własnej wartości i dostrzeganie jej u innych.
- Integracja dzieci z różnych grup wiekowych.
8. CELE SZCZEGÓŁOWE - uczeń :
- uczestniczy w zabawach związanych z jesienią,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy,
- akceptuje nowego kolegę,
- zna technikę collage i posługuje się nią,
- dostrzega piękno własnej pracy,
- rozumie cel wykonywanej przez siebie pracy,
- potrafi współdziałać w grupie
-dziecko zdrowe akceptuje specyfikę i odmienność dziecka upośledzonego
umysłowo,
- dziecko upośledzone ma bezpośredni kontakt ze zdrowymi rówieśnikami,
- dzieci zdrowe czują, się odpowiedzialne za swoich niepełnosprawnych
kolegów, pomagając im.
9. METODY PRACY - pogadanka, słowno-demonstracyjna, pokaz, praktyczne działanie.
10. FORMY PRACY – indywidualna, grupowa.
11. ŚRODKI DYDAKTYCZNE – duży szary papier, kredki, ołówek, nożyczki, kleje, materiał papierniczy, tekstylny –ścinki różnych tkanin, nitek oraz naturalny -suszone liście, jarzębina, przezroczysta taśma.
12. PRACE PRZYGOTOWAWCZE:
- Spotkanie z nauczycielem Katarzyną L. ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Oczach w celu zapoznania z planowanym przebiegiem spotkania integracyjnego, omówienie możliwości uczniów.
- Przygotowanie niezbędnych środków dydaktycznych.
-Napisanie konspektu.
13. PRZEBIEG ZAJĘĆ :
- Powitanie nowych kolegów, przedstawienie uczniów z SOSW Lubaczów , odział
w Wielkich Oczach. Załącznik 1.
Indywidualne przywitanie się z każdym z uczniów poprzez wymówienie jego imienia oraz przez puszczenie promyczka przyjaźni. Poproszenie, aby na małych karteczkach każde dziecko narysowało, w jakim jest dzisiaj nastroju- rysuje swój nastrój.
- Wprowadzenie w nastrój jesieni poprzez przybliżenie każdemu z uczniów bodźców jesiennych -rozwiązywanie zagadek dotykowych . Demonstracja kosza z owocami , dotykając z zamkniętymi oczami , dziecko zgaduje jaki to owoc. Zachęcanie do spożywania owoców. Załącznik 2.
- Wyjaśnienie dzieciom celu naszego spotkania.
- Podział na grupy i przydzielenie zadań: korona, suknia i kosz Pani Jesień.
- Rozdanie zebranych materiałów do wyklejania sukni Pani Jesień. Załącznik 3.
- Pokaz sposobu wyklejanie korony z suchych liści.
- Pokaz sposobu ozdabiania sukni Pani Jesień.
- Wycinanie po linii- kontury owoców. Załącznik 4.
- Umieszczenie wykonanych elementów na dużym szarym papierze.
- Porządkowanie miejsca pracy.
- Podziwianie wykonanej pracy- obrazu Pani Jesień.
- Odpoczynek przy cichej muzyce relaksacyjnej. Dzieci ilustrują poniższy tekst na plecach partnera. Załącznik 5.
- Podziękowanie za wspólną pracę, zaproszenie do nowych wyzwań. Pożegnanie .
- Powrót do swojej klasy .
14. ZAŁĄCZNIKI DO KONSPEKTU ZAJĘĆ –
Załącznik 1. Słowa piosenki „Wszyscy są. Witam was. Zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy.”
Załącznik 2. Kosz z owocami: jabłka, śliwki, gruszki, winogron.
Załącznik 3. Duży szary papier, kredki, ołówek, nożyczki, kleje, materiał papierniczy, tekstylny –ścinki różnych tkanin, nitek oraz naturalny -suszone liście, jarzębina, przezroczysta taśma.
Załącznik 4. Karty Prac Ucznia.
Załącznik 5. Relaks w pozycji stojącej – przeciąganie się – ręce podnosimy do góry i wdychamy powietrze, opuszczając wydychamy powietrze. Dzieci ilustrują poniższy tekst na plecach partnera:
- Do tego potrzebujecie wodę,
- Usuńcie gruby brud miękką gąbką,
- Uporczywe miejsca potraktujcie metalowym zmywakiem,
- Opłuczcie brud wodą,
- Natłuścicie czysta blaszkę,
- I połóżcie na niej ciężkie ciasto,
- Rozłóżcie ciągliwe ciasto w każdym kąciku blachy,
- Dociśnijcie ciasto do brzegów,
- Aby ciasto dobrze wyrosło potrzebujecie małych dziurek na
powietrze,
- Rozdzielcie teraz plasterki owoców.
- A na koniec kruszonka!
14. ZADANIA ORGANIZACYJNE NAUCZYCIELA:
- Zabezpiecza środki dydaktyczne potrzebne do zajęć.
- Dokonuje zakupu potrzebnych materiałów.
- Dobiera czynności i zadania indywidualne do możliwości danego ucznia.
- Instruuje ucznia polecając mu wykonanie kolejnych czynności
koniecznych do realizacji zadania.
- Służy pomocą uczniom o obniżonej sprawności psychofizycznej.
- Dba o ład, porządek i bezpieczeństwo.
15. BIBLIOGRAFIA –„Zabawy”- Lieberz 2002, Karty Pracy Ucznia.
16. OPRACOWAŁA - Maria Orłowska nauczyciel przedmiotu w SOSW Lubaczów, odział w Wielkich Oczach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.