X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22352
Przesłano:

Dziewczyna z kainowym piętnem - opis tytułowej bohaterki dramatu Słowackiego. Konspekt lekcji języka polskiego

Konspekt lekcji języka polskiego w III klasie gimnazjum specjalnego
Temat : Dziewczyna z kainowym piętnem – opis tytułowej bohaterki dramatu Słowackiego.
Cele lekcji- uczeń:
- zna losy Balladyny,
- zna historię Kaina i Abla,
- charakteryzuje tytułową postać,
- ocenia postępowanie bohaterki,
- argumentuje swoje stanowisko,
- jest świadomy odpowiedzialności za popełnione czyny.
Metody pracy: praca z tekstem, pogadanka, ćwiczeniowa, elementy dyskusji.
Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne: J.Słowacki „Balladyna”, fragm. „Księgi Rodzaju”, karty pracy dla uczniów.

Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel odczytuje historię Kaina i Abla. Próba odpowiedzi na pytanie, czy historia braci przypomina im historię bohaterek dramatu Słowackiego.( Ten sam grzech, ten sam motyw).
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Wyjaśnienie uczniom celów lekcji.
4. Rozdanie uczniom kart, na których wypisano wyrazy , które mogą charakteryzować postać dramatu. Uczniowie mają wybrać te, które charakteryzują Balladynę. Próbują uzasadnić swój wybór. Zapis na tablicy.
5. Odczytanie zebranego słownictwa.
6. Nauczyciel informuje uczniów, że będą odtwarzać „mapę” zbrodni Balladyny.
7. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda grupa otrzymuje kartkę z imieniem ofiary Balladyny- mają dopisać motyw zbrodni.
8. Przedstawienie efektów pracy uczniów.
9. Zapis na tablicy :
Alina – chęć wygrania konkursu malinowego,
Gralon- zatajenie poprzedniej zbrodni ,
Grabiec- przejęcie korony Lecha,
Pustelnik- za to, że poznał tajemnicę zbrodni,
Kirkor- zdobycie władzy absolutnej,
Kostryn – pozbycie się niewygodnego świadka wielu zbrodni,
Matka- chęć ukrycia swego pochodzenia.
10. Próba dyskusji na temat oceny postepowania Balladyny.
11. Notatka. Zapis na tablicy.
Ocena postępowania Balladyny jest jednoznaczna. Trudno usprawiedliwić jej zachowanie. Przekroczyła większość podstawowych zasad moralnych, posługując się :
- zbrodnią,
- kłamstwem i oszustwem,
- zdradą,
- podstępem,
- okrucieństwem wobec najbliższych i poddanych.
Jedynym „prawym czynem”, którego dokonała, było wydanie sprawiedliwego wyroku na siebie.
12. Ocena pracy uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.