X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21308
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy ula - 5 latki. Konspekt zajęć

TEMAT: „Mieszkańcy ula” – zabawy słowne.
Cele zajęć:
Poszerzanie wiedzy nt. życia i zimowania pszczół (O. 12.3. P.P.),
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania głoski i litery „u” oraz analizy i syntezy wyrazów (O.14.6 P.P.),
Utrwalanie umiejętności zgodnej pracy w parach oraz stosowania zasad dobrego wychowania (O.1.2. P.P.).
Metody:
zadań stawianych dziecku, opowiadanie, żywego słowa, samodzielnych doświadczeń, instrukcja.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- obrazek pasieki, książka „Zwierzęta” D. Becka
- szarfy, dowolny szybki utwór muzyczny
- wiersze „Ule” i „Ruda cisza” K. Kusek
- klocki do oznaczenia sylab, obrazki z kalejdoskopu obrazkowo-literowego
- wydruk litery, paski papieru z wypisanymi drukiem słowami, literami
- szary papier, flamastry.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zagadka – o czym będzie dzisiaj mowa?
Domek z daszkiem to zrobiony
I czymś słodkim wypełniony
Lecz nie zbliżaj się kolego
Bo ugryzie cie ktoś z niego (ul)

2. Pasieka – rozmowa na podstawie obrazka.
N. pokazuje obrazek w określonym czasie, a następnie chowa go.
Dz. opowiadają co udało im się zobaczyć? Co się tam działo?
Po ponownym pokazaniu obrazka opowiadamy o tym czego nie zauważono.
N. uzupełnia treści p. obrazkami z książki opowiadając o życiu w środku ula.

3. Znam życie pszczoły – zabawa inhibicyjno-incytacyjna.
Gdy gra muzyka dzieci/pszczoły fruwają miedzy kwiatami/szarfami, na hasło: zbiory – wypijają nektar, rój – tworzą zwarta grupkę, toksyny –otrzepują się po zimie itp.

4. Zabawy artykulacyjne:
bzzz – przy ściśniętych i uśmiechniętych ustach wydłużając wymawianie „z”,
muuu – smutno na wydechu i wesoło na bezdechu wydłużając wymawianie „u”,
uuu – wydłużając jak rozradowany wielbiciel miodu i ktoś kto go nie lubi,
określanie czy n. poprawnie wypowiada wyraz pierwszy czy drugi np. nóżka -nóska, skrzydełko-sksydełko, pszczoła-pscoła, duży-duzy itp.

5. „Ule” i „Ruda cisza” - słuchanie wierszy Karoliny Kusek.
Dz. wstają gdy słyszą w wyrazie głoskę„u”.
Zapach miodu w nosie kreci, słodycz język głaska
Nawet gdy nie lubisz miodu, jak niedźwiadek mlaskasz.

Tyle świergotów było ptasich, tyle brzęczenia pszczół i trzmieli
Że aż do teraz noszę w uszach, całą skrzydlatą tę kapelę.
6. Ile sylab – zabawa dydaktyczna.
N. dzieli dzieci na pary i rozdaje im obrazki. Pod obrazkiem należy ułożyć tyle klocków ile sylab ma nazwa rzeczy na obrazku.

7. Prezentacja obrazu graficznego głoski „u”i zabawa ruchowa na rozpoznawanie liter.
N. prezentuje litery „u, U”; dz. podzielone na pary otrzymują paski papieru z wypisanymi słowami, wyszukują w nich literę „u” i określają jej miejsce w wyrazie/ew. otrzymują litery i na stop w muzyce łączą się w pary by stworzyć sylaby/słowa: lu, ul, ula, lulu itp. ze znanych liter.

8. Ucho i ulica – rysowanie flamastrami.
Ozdabianie ucha („u” jak ucho) kolczykami przez dziewczynki i rysowanie samochodów na ulicy („u” jak ulica) przez chłopców.

9. Dla chętnych dzieci czytanie tekstów z literą „u” ze zwróceniem uwagi na poprawną artykulację.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.