X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21309
Przesłano:
Dział: Przedszkole

O jajku i z jajka - 3 i 4 latki. Konspekt zajęć

TEMAT: „O jajku i z jajka” – zabawa dydaktyczna.

Cele zajęć:
Poszerzenie wiedzy przyrodniczej (zwierzęta rodzące się z jaj);
Poznanie kształtu owalnego; utrwalenie kształtu koła;
Rozwijanie pamięci i umiejętności manualnych w „wierszowaniu” z rysowaniem;
Ćwiczenie zręczności i koordynacji wzrokowo – ruchowej, czekanie na swoją kolej w zabawie.

Metody:
zadań stawianych dziecku, opowiadanie, m. żywego słowa, m. samodzielnych doświadczeń, instrukcja.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
Jajko i piłka w woreczku, plansze ze zdjęciami zwierząt, sylwety obrazujące różne kształty jaj, wiersz „Kurczątko” R. Dąbrowska, nagranie instrumentalne, łyżeczki i piłeczki pingpongowe/styropianowe jaja, wycinanki, kartony.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zagadka dotykowa – o czym będzie dzisiaj mowa?
Każde dziecko dotyka jajka schowanego w worku i zgaduje co to jest? To samo z piłką. Ew. Zabawa ruchowa w kole z piosenką „Idą dzieci”.

2. Kto z jajka się rodzi? – zabawa dydaktyczna.
Dzieci oglądają kolejno obrazki przedstawiające zwierzęta i segregują na te rodzące się z jaja i pozostałe. N. Wprowadza termin – wykluć się z jaja, w trakcie zabawy dzieci dzielą się wiadomościami na temat zwierząt.

3. Owal/koło – zabawa ruchowa przy muzyce.
Nauczycielka wyjaśnia, że kształt jajka nazywamy owalnym. Dzieci „fruwają” jak ptaszki gdy gra muzyka, na sygnał – owal – stają w polu o kształcie owalnym, na sygnał – koło – stają w polu o kształcie koła. Zależnie od tempa utworu dzieci fruwają jak: wróbelki (energicznie), sowy (ospale), orły (dostojnie).

4. Ciekawostki przyrodnicze o jajkach – rozmowa na podstawie plansz.
N. pokazuje kontury jaj (tylko 3 choć jest ich ok. 8000 rodzajów): jajo małe owalne w szare i brązowe plamki, okrągłe białe i większe owalne w pomarańczowe i żółte plamki; i mówi:
Ptaki zostały tak stworzone, że wysiadują one takie jajka, które da się ukryć przed okiem wroga. I tak: skowronek, ma gniazdko w dołku w ziemi więc jajko, by było niewidoczne dla drapieżników jest malutkie w szare i brązowe plamki (pierwszy kontur); sowa mieszka w dziupli, takie jajko nigdzie się nie wyturla i nikt go nie wypatrzy więc jest prawie okrągłe i nie ma koloru ochronnego (drugi kontur); czajka ma gniazdko w nadbrzeżnym piasku w pobliżu zbiorników wodnych więc jest ono podobne do piasku, w żółte i pomarańczowe plamki, upodobnione do uschłej trawy i leżących tu gęsto kamyków ( kontur trzeci).
Kukułka natomiast podrzuca jajka i potrafi dobrać kolor jajka (ma różne) do koloru jaj ptaka, któremu podrzuca. Jest taką dziwną mamą ale za to ratownikiem drzew zjadając gąsienice.
Ew. dzieci próbują sturlać po równi pochyłej piłeczkę i jajko (by sprawdzić bezpieczeństwo jaja).

5. Rysowany wierszyk „Kurczątko”.
N. rysuje kurczątko - do słów wiersza na tablicy, chętne dziecko rysuje obok:
W jajeczku siedziało....- rysuję jajo/owal
Łebek wychyliło...........- kolista główka
Oczkiem zamrugało.....- oczko
Dziobek otworzyło.......- otwarty dziobek
Na nóżki skoczyło.........- kurze nóżki przy jaju.

6. Kto doniesie – zabawa zręcznościowa.
Dzieci na wyznaczonej trasie próbują przenieść piłeczkę na łyżeczce. Zabawę powtarzamy trzymając łyżeczkę w lewej, prawej ręce, idąc wolno i szybko.

7. Kolorowe jaka – wyklejanka z gotowych elementów.
Wyklejanie konturu jaja wzorami wg. pomysłów dzieci. Zachęta by wybierać znane kolory, próby (dla niektórych dzieci) układania kompozycji w rytmie 11211211... lub 121212...). Ew. zakończenie piosenką „Idą dzieci”.

Ew. opowiadanie o jajku – na słowo „jajko” dzieci mają wstać:

Pani Skowronkowa bardzo chciała znieść jajko. Ale umiała zrobić gniazdko dla jajka, tylko na piasku. Jej jajko bardzo łatwo mógł zjeść lis, bo to jajko nie było wysoko na drzewie. To jajko musiało leżeć na piasku. Żeby jajko było bezpieczne i żeby jajko było niewidoczne, p. Skowronkowa zebrała na skorupkę jajka ziarenka piasku. Zrobiła w brzuszku dla jajka skorupkę taką samą jak piasek. Zniosła jajko. Jajko w gniazdku na piasku. Przyszedł lis, ale nie wiedział czy to jajko, czy to nie jajko. Może to piasek, a nie jajko. Jajko było więc bezpieczne. A to sprytne jajko. I sprytna mama jajka. Takie samo jajko jak piasek. :-)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.