X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21306
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień latawca - uroczyste pożegnanie Lata - scenariusz zabaw dla wszystkich grup wiekowych

Cele ogólne:
•budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności
•twórcze wykorzystywanie w zabawach niekonwencjonalnych przyborów
•rozwijanie pomysłowości, wyobraźni;
•kształtowanie postaw badawczych
•rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi
•aktywne uczestniczenie w życiu grupy
•stopniowe nabywanie szerszego zasobu słownictwa,
•posługiwanie się podstawowymi terminami z zakresu przyrody ożywionej i nieożywionej
•swobodne wyrażanie siebie poprzez śpiew, taniec.

Cele operacyjne:
Dziecko:
•chętnie podejmuje działania zbiorowe, czuje się współodpowiedzialne za uzyskany wynik
•zna znaczenie powietrza dla życia na Ziemi;
•zna niektóre właściwości powietrza
•wykazuje inicjatywę w działaniu
•z radością uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych
•chętnie słucha muzyki, śpiewa znane mu piosenki
•potrafi wykonać samo lub z pomocą nauczycielki proste doświadczenia
•chętnie podejmuje działalność plastyczno-konstrukcyjną,
•uważnie obserwuje, łączy ze sobą nabyte i posiadane wiadomości i wyciąga wnioski
•jest aktywne, pomysłowe i otwarte na nowe doświadczenia

Metody pracy:
•metoda ruchu rozwijającego,
•eksperymentu,
•zadań stawianych do wykonania
•czynna, słowna i oglądowa

Formy pracy:
Praca z całą grupą, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: balony, szklanki, piłeczki pingpongowe, watki, wstążki, wachlarze, miska z wodą ,chusty, rurki, utwory :Vivaldiego i Urszuli, chusta animacyjna, papierowe samoloty, wiatraczki, spadochrony, latawce, „wicherki”, , aparaciki do baniek mydlanych, piórka, noski, wstążki bibuły, kubeczki, słomki, wentylator, wiersze Marii Lorek: „Pobawić się z powietrzem”, zagadki.


Przebieg:
1.Wysłuchanie zagadki

Nie ma ust- a dmucha
Nie ma skrzydeł – a leci
Czasem mrozi, czasem chucha
Co to? Czy odgadną dzieci?
2.Wiersz Marii Lorek: „Pobawić się z powietrzem”
Gdybym miał namalować
Powietrze,
Namalowałbym wiatr.
I cóż jeszcze?
Może piórko
Albo dmuchawce?
Może obłok,
Spadochron? Latawce?
Może jednak samolocik zrobię
I pobawię się z powietrzem
Na dworze.

3.Rozmowa inspirowana pytaniami:
•Jak wygląda powietrze?
•Czy można je złapać?
•Gdzie znajduje się powietrze?
•Czy widzimy powietrze?
•Zabawa w „zatkany nos". Nauczyciel prosi dzieci o zatkanie palcami nosa, następnie zadaje pytania:
•Czego nie możemy robić kiedy mamy zatkany nos? Oddychać.
•Czym oddychamy? Powietrzem
•Co by się stało gdybyśmy dłużej trzymali zatkane nosy? Udusilibyśmy się

Wniosek: Bez powietrza nie można żyć.

4.Zabawa: „Baloniku nasz malutki"

I STACJA
5.Zabawy z balonami:
Doświadczenie:
•„Balonik w wodzie" podział dzieci na grupy - zanurzanie napełnionego powietrzem balonika w misce z wodą obserwowanie uciekającego z niego powietrza widocznego w wodzie jako bąbelki.
•Balony – „odrzutowce”: puszczanie nadmuchanych, ale nie zawiązanych balonów. Wniosek: powietrze wylatuje z balonów i powoduje ich ruch
Zabawa ruchowa pantomimiczna: dzieci naśladują ruchem: balony nadmuchane i puste, dowolna zabawa z balonami.

II STACJA
6. Zabawa „Co lata, co spada?”
Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem przedmiotów (piórka, piłeczki, statki, waciki , piłeczki ). Dzieci 3-4 letnie, eksperymentują i sprawdzają opadanie i wznoszenie się różnych przedmiotów: piórka, noski, wstążki bibuły, wiatraczki. Nauczyciel demonstruje jak należy wykonać ćwiczenie oddechowe; nabieramy powietrze nosem, wypuszczamy ustami.

III STACJA
7.Zabawy chustą animacyjną
Zabawa z chusta animacyjną: „Wiatr” nauczyciel opowiada dzieciom, że dzięki chuście przenosimy się do krainy gdzie cały czas wieje wiatr, czasem jest to lekki wietrzyk a czasem jest to potężna wichura. Dzieci z nauczycielem poruszają chustą najpierw wolno ( lekki wiaterek), następnie coraz szybciej (silny wiatr, wichura).
– Badanie możliwości chusty, unoszenie jej w górę, napełnianie powietrzem, falowanie, podrzucanie jesiennych liści w górę, aby porwał je wiatr.

IV STACJA
8.Zabawa „Kolorowy świat baniek mydlanych”
Starsze dzieci wykorzystując aparaciki puszczają bańki mydlane, młodsze dzieci starają się wypuszczane przez nauczycielkę bańki dmuchać do góry lub łapać w dłonie.
„Bańki z wody" - dzieci zajmują miejsca przy stolikach na których przygotowane są kubeczki z mydlinami i słomkami, dzieci dmuchają w mydliny i w ten sposób tworzą się bańki.

V STACJA
9.„Ruch powietrza"- Z kolorowego papieru dzieci składają wachlarzyki i wachlują się. - Co zrobiliście? ( wiatr) Jak powstał? (to ruch powietrza) Co robi wiatr? (suszy bieliznę, kałuże, porusza żagle, potrzebny do serfingu...) Mniejsze dzieci otrzymują wachlarze, rozkładają je i poruszają swobodnie przy twarzy. Mówią, co czuły, gdy poruszały energicznie wachlarzem.

Wnioski: Szybko poruszany wachlarz wprawia w ruch powietrze, czyli powstaje wiatr. Nauczycielka pokazuje, w jaki sposób można zrobić duży wiatr w sali. Włącza wentylator i podstawia dużą kartkę papieru, apaszkę. Dzieci obserwują jak szybko porusza się zarówno kartka papieru, jak i apaszka. Następnie same podchodzą do wentylatora i wypowiadają się co czują, jak wieje wiatr.
Zabawa ruchowa pantomimiczna: dzieci naśladują ruchem: wiatraki na wietrze i stojące nieruchomo, żagle na wietrze itp.

VI STACJA
10.Kolorowy latawiec - ozdabianie wg własnego pomysłu w zespołach fragmentów latawca (puzzle), następnie składanie latawca i naklejanie na duży arkusz papieru.

11.Słuchanie wiersza:
Tadeusz Kubiak "Dzieci i latawiec"
Po zielonej trawce
Idą dzieci z latawcem,
Latawiec szarpnął sznurek
I hejże! W górę.
Poleciał bardzo wysoko
Hen wiosennym obłokom.
Ma oczy, nos i usta
I w słońcu się pluska.
Uśmiecha się do słonka
Do Małgosi i Tomka.
Nagle przymrużył oko
I śmieje się z dzieci,
Że nie mogą w górę!
Jak on – polecieć!

12.Puszczanie latawców ( w tle piosenka Urszuli „Dmuchawce..”
Każda z grup zaprezentuje wykonane przez siebie latawce i będzie je puszczać na placu zabaw.

13. Wszyscy zebrani zaśpiewają piosenkę dla pani JESIENI:

„To już jesień, to już jesień.
Wieje wiatr, wieje wiatr.
Strąca złote liście,
strąca złote liście,
bo już czas, bo już czas.”

(melodia „Panie Janie”, słowa M. Sadowska)

14.Zakończenie
Powietrze jest wszędzie - wypełnia całą powierzchnię wokół nas. Jest w roślinach, w wodzie, w ziemi. Otacza naszą kulę ziemską i ta warstwa nazywa się "atmosferą". Żeby się przekonać o jego istnieniu trzeba poobserwować jego działanie na rzeczy wokół nas...

Zabawa ruchowa – Taniec kolorowymi paskami z bibuły do utworu A. Vivaldiego „Jesień”

Bibliografia:
1.Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
2.M. Lorek, Pobawić się z powietrzem
3.T. Kubiak, Dzieci i latawiec
4.J. Stec, Zagadki dla najmłodszych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.