Zmień rozmiar tekstu: A A A
Grażyna Kanafoska-Walczak
Tymowa
Scenariusz spotkania w ramach akcji "Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom"
Jestem nauczycielką nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Tymowej w województwie dolnośląskim. W grudniu roku szkolnego 2007/2008, zgłosiłam swoją szkołę do programu "Czytające szkoły".
Celem mojego przedsięwzięcia było wzbudzenie zainteresowania ogólnopolską akcją promującą korzyści płynące z głośnego czytania książek przez dorosłych dzieciom, tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką, wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowania z kulturą żywego słowa.
W ramach „OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM” zorganizowałam cykl spotkań dla uczniów klas 0 – III. W każdej klasie zaproszeni goście prezentowali inną lekturę.
Poniżej przedstawiam scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie I.
Temat zajęć: Poznajemy bohaterów książki „8 + 2 i ciężarówka”
Cele operacyjne
Uczeń potrafi:
·uważnie słuchać czytanego tekstu;
·krótko wypowiedzieć się na zadane pytanie;
·czytać ze zrozumieniem krótkie zdania;
·wykonywać proste obliczenia matematyczne;
·zgodnie współpracować w grupie;
·w estetyczny sposób wykonać pracę plastyczną.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci, rodziców i pani dyrektor.
2.Zabawa integracyjna: „Chodźcie do koła”.
3.Rozszyfrowanie plątaninki literowej:
Uczniowie pracują w czterech grupach. Rozszyfrowane hasło zapisują na kartkach, a następnie głośno odczytują (każda grupa odczytuje jeden wyraz – CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM).
4.Ułożenie hasła z rozsypanki wyrazowej, przyklejenie na arkuszu szarego papieru i zawieszenie go na tablicy.
5.Poinformowanie dzieci i rodziców o celu spotkania.
6.Prezentacja książki "8 + 2 i ciężarówka" - Anne-Cath. Vestly.
7.Umieszczenie karty z wydrukowanym tytułem i nazwiskiem autorki książki na arkuszu z przyklejonym wcześniej hasłem: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
8.Zajęcie wygodnej pozycji. Czytanie książki przez panią dyrektor szkoły.
9.Rozmowa z dziećmi na temat książki:
·Dlaczego książka nosi tytuł „8 + 2 i ciężarówka”?
·Z ilu osób składa się prezentowana rodzina?
·Ile jest dzieci w tej rodzinie?
·Jakie imiona nosiły dzieci?
·Które dziecko jest najstarsze, które najmłodsze?
·Jakiego koloru jest ciężarówka?
·Dlaczego ciężarówka była uważana za członka rodziny?
·Z ilu osób składa się wasza rodzina?
7.Podpisywanie sylwetek postaci przygotowanych przez nauczyciela symbolizujących poszczególne dzieci występujące w książce:
(Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Każdy zespół otrzymuje po 8 sylwetek postaci oraz zdania informujące o wieku poszczególnych bohaterów, np. Mads ma 8 lat. Uczniowie przyporządkowują zdania do poszczególnych postaci a następnie głośno odczytują zdania.
8.Ćwiczenia matematyczne.
·Układanie postaci od najstarszej do najmłodszej i odwrotnie.
·Rozwiązywanie zadań typu: o ile starszy, o ile młodszy?
9.Ćwiczenia plastyczne.
(Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły. Każdy uczeń w zespole losuje kartkę z napisanym na niej imieniem bohatera książki i próbuje narysować jego portret. Następnie uczniowie wykonują plakaty na arkuszu szarego papieru, wykorzystując narysowane portrety oraz przygotowane przez nauczyciela sylwetki bohaterów książki wraz z podpisami. W zajęciach aktywnie uczestniczą dorośli).
10.Zakończenie imprezy
Taniec integracyjny: „Czas się żegnać”