X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20584
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień z życia przedszkolaka - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

TEMAT: Dzień z życia przedszkolaka.
CELE:
- doskonalenie syntezy i analizy wzrokowo-słuchowej,
- rozwijanie umiejętności matematycznych,
- kształtowanie orientacji na kartce papieru
- wzbogacanie wiedzy społecznej,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się całym zdaniem
- kształtowanie umiejętności współpracy w zespole

PODSTAWA PROGRAMOWA:
1/1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
1/2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
3/1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3/2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
4/2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
4/3 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć
5/1 dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia
8/1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach
8/2 dostrzega zmiany dynamiki, tempa, wyraża je, pląsając lub tańcząc
13/1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
13/2 wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
13/6 zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku
14/1 potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki
14/2 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach
14/3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
14/6 układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej
14/7 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu
15/2 zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje
15/5 wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.

METODY:
Aktywne:
- manipulowanie materiałem dydaktycznym;
- samodzielna działalność dziecka;
Pokaz nauczyciela;

FORMY:
- grupowa,
- zespołowa,
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- magnetofon,
- płyta CD pt. „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy II”, „Legendy polskie i warmińskie”
- piktogram „Przedszkola”
- chusta animacyjna
- figury geometryczne
- ilustracje
- dywaniki,
- korki
- tablice
- szablony TOC „Gałązka”
- kredki
- kartoniki z obrazkami
- plastelina gumowa
- kartoniki z nazwami zabawek
- kartoniki z ilustracjami zabawek
- kartki


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie przybyłych gości
2. Omówienie zajęcia, zapoznanie z celami proponowanych zabaw.
3. „Dobry dzionek wam” – zabawa ruchowa w kole przy muzyce. Dzieci poruszają się po kole, rytmicznie podają dłoń rówieśnikom.
4. „Przedszkole” – dzieci siedzą w kole na dywanie, podają propozycje z czym kojarzy się im budynek znajdujący się na obrazku (symbolu przedszkola). Swobodnie rozmawiają z nauczycielką na temat budynków przedstawiających instytucje w Bartoszycach.
5. „Ile dzieci przyszło do przedszkola?” – dzieci siedzą w kole na dywanie, w oparciu o zabawę „Kolejno odlicz” przeliczają dzieci przybyłe do przedszkola. Ustalają, że ilość dzieci jest taka sama po przeliczeniu od lewej do prawej i odwrotnie.
6. „Kiedy przychodzimy do przedszkola?” – dzieci siedzą w kole na dywanie, podają w kolejności nazwy dni tygodnia, pór roku, miesięcy w roku; udzielają odpowiedzi na pytania typu: jaki dzień tygodnia jest przed sobotą, jaki dzień tygodnia jest po wtorku itp.
7. „Moje imię zaczyna się na głoskę ...” – zabawa ruchowa z chustą animacyjną przy muzyce. Dzieci tańczą w rytm muzyki w kole, w dłoniach trzymają chustę animacyjną, gdy muzyka przestanie grać pod chustę wchodzą te dzieci, których imię zaczyna się na głoskę...
8. „Mój najlepszy kolega ma na imię ...” – dzieci siedzą na dywanie, dokańczają zdanie „Mój najlepszy kolega ma na imię ...”, gdy wymieniają imię kolegi dzielą je na głoski.
9. Podział na grupy – dzieci siedzą w kole na dywanie, nauczycielka rozdaje im figury geometryczne dzieląc je w ten sposób na cztery grupy. Dzieci nazywają figury geometryczne, ustawiają się w określonej grupie.
10. „Dzień w przedszkolu” – praca w zespołach na dywanie. Dzieci układają zdania do ilustracji, zaznaczają ilość wyrazów w zdaniu przy pomocy nakrętek. Dokonują prezentacji na głos.
11. „Jeżeli chodzę do przedszkola, to...” - praca w zespołach przy stoliku. Dzieci wykorzystują narzędzia TOC „Gałązkę” do rozwinięcia wypowiedzi „Jeżeli chodzę do przedszkola to...” Dokonują prezentacji przy tablicy.
12. „Co dzisiaj zjemy?” – dzieci siedzą w kole na dywanie wybierają kartonik z rysunkiem potrawy, dzielą nazwę potrawy na sylaby, określają liczbę sylab, umieszczają kartoniki na odpowiedniej tabeli jedno-dwu-trzy-czterosylabowej.
13. Zagadki matematyczne – dzieci siedzą na dywanie, słuchają zadań z treścią opowiadanych przez nauczycielkę, dodają i odejmują na palcach, podają wynik działania.
14. „Tupią mrówy” - zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci rytmicznie tupią w podłogę, w odpowiednim momencie piosenki tworzą pary, koło, szereg.
15. „Nasze zabawki” – dzieci siedzą na dywanie, losują kartonik z nazwą zabawki, po odczytaniu napisu dobierają do niego obrazek przedstawiający daną zabawkę.
16. „Papuga kolorowa” – zabawa w dyrygenta przy muzyce. Dzieci stoją w kole śpiewając zwrotki piosenki. Podczas śpiewania refrenu nauczycielka wskazuje na przemian grupy dzieci, która śpiewają sylaby: bla bla, parara parara, no no, itp.
17. „Prezent dla rodziców” – dzieci siedzą przy stolikach, rysują pod dyktando nauczycielki: w lewym górnym rogu narysuj słońce, na górze kartki narysuj trzy chmurki, na dole kartki narysuj trawę, na dole kartki po środku narysuj domek, z prawej strony domku narysuj dziecko, z lewej strony domku narysuj trzy kwiatki, nad kwitkami narysuj fruwającego motylka, w prawym górnym rogu napisz swoje imię. Dzieci wręczają narysowany obrazek swoim rodzicom.
18. Pożegnanie gości.

Opracowała i przeprowadziła:
Joanna Łach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.