X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20160
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Oblicza sztuki. Sztuka pędzlem malowana

KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6 LETNICH

PROWADZĄCA: Beata Lofek
TEMAT KOMPLEKSOWY: Oblicza sztuki
TEMAT ZAJĘCIA: „Sztuka pędzlem malowana”
CEL OGÓLNY :
• Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne (cel 8)
• Zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprze wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności które są ważne w edukacji szkolnej (cel 10)
CELE SZCZEGÓŁOWE(OPERACYJNE):
• Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) PP 1.3
• W zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach PP 3.4
• Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc PP 8.4
• Przejawia w miarę swoich możliwości zainteresowania wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu PP 9.1
• Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych PP 9.2
• Liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego PP 13.1
• Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej PP 14.6
METODY PRACY:
• Czynne- metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń
• Oglądowe- obserwacja i pokaz, przykład osobisty nauczyciela
• Słowne- opowiadania i zagadki, objaśnienia i instrukcje

FORMY PRACY:
• indywidualna
• zespołowa
• grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazy, albumy z obrazami, wyrazy do globalnego czytania, płótno, rama, pędzle, paleta, sztaluga, chusta animacyjna, materiał rozwojowy Montessori- kolory pochodne, paleta wycięta z arkusza papieru, świeca, muzyka poważna, świeczki, miseczki z wodą, muszle, szyszki, patyczki, obrazki w kopertach, materiał rozwojowy Marii Montessori

Przebieg zajęć:

1.Ćwiczenie ciszy z pędzlem- dzieci siedząc na elipsie podają sobie pędzel z rąk do rąk, wyciszają emocje, przygotowują się do zajęć poprzez koncentrację i skupienie się na zadaniu
2. „Marynistyczne obrazy”, oglądanie reprodukcji obrazów w albumach, dzielenie się wrażeniami na ich temat. Oglądanie przyniesionych przez nauczyciela obrazów. Zwrócenie uwagi na kolorystykę i nastrój. Oglądanie obrazów przez lupę by dostrzec fakturę. Wskazywanie zauważonych podobieństw i różnic.
3. „Malowanie”, zabawa ruchowa przy muzyce poważnej, dzieci otrzymują pędzle i w takt słuchanej muzyki malują obraz w powietrzu zwracając uwagę na zmianę tempa i wysokości tonacji, dostosowując długość kreski do melodii
4. „Obrazy”, nauczyciel wiesza na tablicy obrazki przedstawiające przedmioty związane z pracą malarza: płótno, pędzel, paletę, ramę, sztalugę a także napisy do globalnego czytania. Zadaniem dzieci jest odczytać napisy, podzielić na sylaby, wyodrębnić głoskę w nagłosie , przeliczyć ilość głosek i liter w wyrazie oraz dopasować podpis do obrazka.
5. „Ile kolorów?”, każde dziecko otrzymuje kopertę z małym obrazkiem oraz patyczki. Zadaniem dzieci jest określenie ilu kolorów użył malarz do namalowania swojego obrazu i ułożenia tylu patyczków ilu kolorów się doliczyło. Dzieci samodzielnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania odwracając obrazek na którego odwrocie określona jest ilość kolorów użytych do namalowania obrazu.
6. Zabawa z chustą animacyjną, dzieci chwytają chustę w wybranym przez siebie kolorze, pod chustą przebiegają te dzieci których kolor został wywołany przez nauczyciela
7. „Paleta barw”, zabawa z materiałem rozwojowym Marii Montessori- barwy pochodne, dzieci układają na palecie wyciętej z dużego arkusza papieru barwy pochodne od najjaśniejszej do najciemniejszej
8. „Jesteśmy malarzami”, praca plastyczna przy stolikach, dzieci otrzymują kawałek płótna, pędzle, farby, zadaniem jest namalowanie własnego obrazu wykorzystując i odpowiednio rozplanowując pracę na całej powierzchni płótna. Po wyschnięciu farby doklejają ramkę i wieszają pracę na tablicy tworząc wspólna wystawę prac.
9. Lekcja ciszy, spokojny spacer po elipsie z rekwizytem w dłoniach, przy zapalonej świecy i muzyce relaksacyjnej.
10. Dowolne manipulowanie materiałem rozwojowym Marii Montessori

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.