X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20176
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak oszczędzać wodę - zabawy badawcze w wodą

KONSPEKT ZAJĘCIA
Data: 26.04.2013r
Prowadzący: mgr Sabina Żyła
Grupa: Oddział integracyjny 4-latków „Słoneczka”
Temat Tygodnia: Tydzień z ekologią
Temat zajęcia: Jestem małym ekologiem – oszczędzam wodę: zabawy badawcze.

Obszary podstawy programowej:
• Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują
w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
• Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
• Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne

Rodzaje aktywności:
• Poznawcza: Poznajemy przyrodę – Ochrona przyrody , Poznajemy świat – rozszerzenie doświadczeń poznawczych, Nasze zmysły, rozwijamy myślenie
• Językowa: potrafimy słuchać, opowiadamy
• Artystyczna: W świecie sztuki- plastyka

Cele dydaktyczne:
• Inspirowanie zainteresowań poznawczych dziecka
• Uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody, niemarnowania jej
• Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń i wyciągania wniosków po przeprowadzeniu doświadczenia
• Wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie, działanie
• Rozwijanie myślenia dzieci
• Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów
• Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej

Metody pracy:
• Słowna: pogadanka , objaśnienie, polecenia,
• Oglądowa: pokaz, obserwacja,
• Działań praktycznych: burza mózgów, działania praktyczne, doświadczenia, wykonanie pracy plastycznej

Formy pracy:
• zbiorowa
• Indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.P.
ZADANIA/ SYTUACJE EDUKACYJNE
CELE OPERACYJNE/ DZIECKO...
ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1. Zaproszenie dzieci do „Krainy Magii” – wprowadzenie do tematu zajęć. Zabawa rozwijająca wrażliwość zmysłów „Odczuwanie kropli wody”. - Nakleja koledze na koszulkę otrzymany emblemat
- Uczestniczy wraz z innymi dziećmi w zabawie
- Reaguje na polecenia nauczyciela „close/ open your eyes”
- Reaguje na doznania dotykowe –otwierając oczy po poczuciu wody na ręce Bilety wstępu do krainy magii - emblematy konewki i kwiatów, cylinder, zakraplacz wody

2. „Tajemnica kropelek wody” – uszeregowanie kropli wody od najmniejszej do największej i odczytanie rozwiązania: WODA TO SKARB.
- Układa na tablicy krople wody od najmniejszej do największej
- Wspólnie z nauczycielem odczytuje rozwiązanie: WODA TO SKARB.
Tekturowe krople wody z hasłem, magnesy do tablicy
3. „Woda to Skarb” - burza mózgów. - wypowiada się na określony temat
- Podejmuje próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego woda to skarb?
- Cierpliwie czeka na swoją kolej
- Określa komu do życia potrzebna jest woda
Kartka A3 z napisem „Woda to skarb” , kolorowe mazaki
4.
„Woda potrzebna roślinom” - zabawa ruchowa przy piosence. - dobiera się w pary wg emblematów na koszulce (kwiatek - konewka)
- podczas odtwarzanej muzyki porusza się w parze, zgodnie z jej rytmem
- na przerwę w muzyce i na sygnał nauczyciela: „dzieci-konewki”- podlewają kwiaty,
- „Dzieci - kwiaty” podnoszą się, rozwijają (ramiona, dłonie) płatki naśladując rosnący kwiat
- wie, że rośliny potrzebują wody do prawidłowego wzrostu emblematy konewki i kwiatów, odtwarzacz CD, płyta „Klasyka dla dzieci”
5.
„Woda potrzebna zwierzętom”
- cierpliwie czeka na swoją kolej
- wybiera jedno zwierzę, które potrzebuje wody do życia
- nazywa wybrane zwierze i określa do czego jest mu potrzebna woda, mówiąc: (Jestem psem i potrzebuję wody do picia i mycia, Jestem rybą i potrzebuję wody do pływania)
- wie, że zwierzęta potrzebują wody do życia wizerunki różnych zwierząt
6. Zaproszenie do wspólnych eksperymentów z wodą – pokaz przyniesionych materiałów
7. Zabawa „ Wodny odgłos” - jest skoncentrowane w toku zorganizowanych działań edukacyjnych
- rozróżnia odgłosy wydawane przez wodę (wlewanie wody do miski, wyciskanie gąbki przez palce , przelewanie wody z jednego kubka do drugiego , poruszanie wody ręką, dmuchanie przez słomkę, wpuszczanie kropli wody do miski, wrzucenie do miski przedmiotu)
- odgaduje, z czego pochodzą odgłosy
- wie, że woda wydaje różne odgłosy Woda, miska, konewka, gąbka, kubek, słomka do napojów,
8. „Jaka jest woda?” - badanie i opisywanie właściwości wody
Wnioski: woda jest bezbarwna, nie ma smaku
- siedzi w kole
- otrzymuje kubek z wodą: przygląda się jej, wącha, smakuje
- określa kolor, zapach i smak wody, przed i po wymieszaniu z sokiem. Papierowe kubki, woda mineralna niegazowana, sok malinowy

9. Badanie rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie.
Wnioski: Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak. - przeprowadza proste obserwacje i doświadczenia
- wybrane dziecko podchodzi do stolika, łączy produkt podany przez nauczyciela z wodą
- sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji (cukier, sól, mąka, kawa)
- określa kolor i zapach wody po połączeniu z substancją
Miska, woda, szklanki, łyżeczki, mąka, cukier, sól, kawa,
10. Badanie kształtu wody poprzez przelewanie jej do różnych naczyń.
Wnioski: Woda nie ma kształtu - przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje. - wie, że woda nie ma kształtu
- podaje propozycje doświadczeń, w celu sprawdzenia: Czy woda ma kształt?
- wybrane dziecko przelewa wodę do pojemników o różnorodnych kształtach
- określa kształt wody znajdującej się w naczyniach Miska, woda, plastikowe kubki różnego kształtu, dzbanek z wodą,
11. „Co pływa , a co tonie”
Wnioski: Fakt, iż przedmiot może pływać nie zależy tylko od jego wagi, lecz także od jego kształtui materiału z jakiego jest zrobiony.
- wyjmuje z pudełka przedmiot, określając jego kształt, ciężar
- sprawdza co pływa a co tonie w wodzie, wrzucając podany przedmiot do wody
- zastanawia się nad tym dlaczego niektóre przedmioty toną a inne pływają po wodzie ,
- potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń
Miska, woda, pudełko z przedmiotami: korek, piłeczka, piórko, kamyk, guzik, kulka styropianowa, kulka z plasteliny, łódka z papieru, śrubka, drewniany klocek, plastikowe nakrętki,
12. Zabawa „Gdzie schowały się kropelki?”
- odszukuje w sali kropelkę wody,
- określa miejsce położenia swej kropelki (np. na krzesełku, pod stolikiem, w koszyczku itp.)
Sylwety kropli wody
13. Zabawa plastyczna „Przygoda kropelki wody?” - nakleja sylwetę kropli wody na kartkę papieru
- przekształca kroplę wody wg własnej inwencji
- dorysowuje brakujące elementy
- nazywa wytwór swojej pracy Sylwety kropli wody, kartki papieru, klej, kredki
14. „Deszczówka” - eksperyment - wraz z nauczycielem umieszcza miskę pod kapiący kran (przez rozpoczęciem zajęć)
- określa, ile wody nagromadziło się w misce podczas zajęć (pod koniec spotkania)
- wie, że należy oszczędzać wodę Miska, kran z woda,

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.