X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19593
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Czysta planeta" – wprowadzenie pojęcia ekologia na podstawie wiersza D. Klimkiewicz, "Co to jest ekologia?" Scenariusz zajęć

Prowadząca: mgr Aleksandra Smolarczyk
Temat dnia: „Czysta planeta” – wprowadzenie pojęcia ekologia na podstawie wiersza D. Klimkiewicz, „Co to jest ekologia?”.

Cele:
Cele ogólne:
• wprowadzenie pojęcia ekologia,
• kształtowanie postawy obrońcy środowiska przyrodniczego,
• uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagraża środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka,
• rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,
• kształtowanie postaw proekologicznych,
• rozwijanie umiejętności czytania i liczenia.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• zna i rozumie pojęcie: ekologia,
• rozumie jak szkodliwa może by działalność człowieka,
wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę,
• potrafi przeczytać wyrazy,
• oblicza proste działania matematyczne,
• chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy:
• czynne- samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku,
• słowna- rozmowa, wypowiedzi, wiersz, piosenki,
• oglądowa- sylwetki dwóch planet, ilustracje,
• drama.

Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Środki dydaktyczne:
• krzyżówka, napisy, obrazki, dwa koła (ilustracje Ziemi), papierowe chmurki, magnetofon, nagranie, szpilki, postać Ekoludka, patyczki do liczenia, list Ekoludka, listki, jabłka, klej sylwetka, sowa, globus, mikrofon, mazaki.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wejście parami i śpiew piosenki „Idziemy parami”
2. Powitanie gości
3. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem „ekologia”
4. Wyjaśnienie znaczenia słowa ekologia na podstawie wiersza D. Klimkiewicz W. Drabik, „Co to jest ekologia?”
Ekologia mądre słowo,
A co znaczy- powiedz Sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzętach,
Lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko
Masz je chroni i szanować”
- powiedziała mądra Sowa.
5. Rozmowa na temat wiersza:
• Czy już wiecie, co to jest ekologia i środowisko?
• Co znaczy szanować środowisko?
6. Ćwiczenia oddechowe: „Chmurki” na stolikach leżą dwa koła pokryte papierowymi serwetkami- chmurkami, zadaniem dzieci jest zdmuchnięcie chmurki, aby odkryć oba koła (planety).
7. Prezentacja dwóch planet- pięknej i zanieczyszczonej Ziemi
Rozmowa na temat:
• Czym różnią się te planety?
• Na której z nich mieszkałoby się przyjemniej i dlaczego?
• Jak wygląda las, woda, zwierzęta na tych planetach?
8. Wywiad i zabawy dramowe: wypowiedzi chorej i zdrowej planety.
9. Zabawy muzyczno – ruchowe przy piosence: „Wołanie o pomoc” (chusta).
10. „Jak wygląda Ekoludek” obliczanie prostych działań matematycznych. Na tablicach przypięte jest zasłoniętymi wynikami działań postać Ekoludka. Dzieci obliczają działania podane przez nauczycielkę i odsłaniają prawidłowy wynik. Na końcu ukazuje się postać Ekoludka.
11. Odczytanie listu pozostawionego przez Ekoludka.
Dziś ekologia mądre słowo ...
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy!
• Czy nasza grupa może mu to obiecać?
• Złożymy, więc następujące obietnice:
o Nie będę łapał motylków, koników polnych, biedronek ani innych zwierzątek.
o W lesie będę zachowywać spokój i ciszę.
o Będę pamiętać o dokarmianiu ptaków.
o Nie będę niszczył drzew, kwiatów, aby cieszyły innych swoim pięknem.
o Nie będę śmiecił.
o Przyrzekamy.
o A jutro jest Dzień Ziemi i nasza grupa i 5-latki będziemy sprzątać naszą najbliższą okolicę.
12. Po przyrzeczeniu dzieci wieszają listki podpisane swoimi imionami na planszy ziemi.
13. „Dary Ziemi”- słodkie jabłka i spożywanie przy muzyce relaksacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.