X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16381
Przesłano:

Idzie jesień. Zajęcia umyzykalniające w klasie 2

Scenariusz zajęć umuzykalniających w klasie 2.

Temat: Idzie jesień.

Cele zajęć:
- rozbudzanie wrażliwości muzycznej,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
- rozwijanie ekspresji i koordynacji ruchowej,
- doskonalenie poczucia rytmu.

Metody:
- ćwiczebna,
- słowna,
- ekspresyjna.

Techniki:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
Nagranie Antonia Vivaldiego „Cztery pory roku” – „Jesień”, magnetofon, kredki, farby, pędzle, portret kompozytora, informacja o nim, nagranie „Kolorowe listki, dowolny instrument muzyczny.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Nauczyciel prosi uczniów, aby usiedli w kręgu na dywanie. Rozdaje kartki i farby. Prosi, aby dzieci posłuchały utworu znanego kompozytora Antonia Vivaldiego „Cztery pory roku” – „Jesień”. W trakcie trwania muzyki dzieci malują swoje skojarzenia, starają się odzwierciedlić muzykę za pomocą barw.
2. Po wysłuchaniu utworu, nauczyciel pyta dzieci czy muzyka kojarzy im się z jesienią? Prosi o podanie przykładów. Pyta jaki jest nastrój utworu? Prosi, aby dzieci podniosły swoje obrazki, a chętne dzieci opowiedziały co i dlaczego namalowały.
3. Nauczyciel podaje uczniom kilka istotnych informacji dotyczących autora muzyki, której słuchali. Prezentuje jego portret.
Antonio Vivaldi znany włoski skrzypek i kompozytor. Był księdzem, pracował jako nauczyciel gry na skrzypcach w sierocińcu. Napisał wiele koncertów, oper, pieśni.
Bardzo znanym jego dziełem jest cykl koncertów skrzypcowych „Cztery pory roku”
Cykl Vivaldiego jest bardzo ważny w historii muzyki, gdyż kolejne koncerty nie tylko noszą tytuły kolejnych pór roku, ale posiadają wiele elementów ilustracyjnych.

4. Nauczyciel proponuje wspólną naukę piosenki, która tematycznie związana jest z poruszanym tematem, a więc mówi o jesieni.

5. Wysłuchanie piosenki „Kolorowe listki” (sł. i muzyka D. Jagiełło, K. Jagiełło).

I. Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały.
Kolorowe listki na wietrze szumiały.
Refren Szu, szu, szu, szumiały wesoło. *2
Szu, szu, szu, wirowały w koło.

II. Kolorowe listki bardzo się zmęczyły.
Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
Refren Hop, hop, hop, tak sobie skakały. *2
Hop, hop, hop, w koło wirowały.

III. Kolorowe listki spadły już na trawę.
Kolorowe listki skończyły zabawę.
Refren Cicho, sza, listki zasypiają * 2
Cicho, sza, oczka zamykają.

6. Nauczyciel zadaje pytanie: O czym opowiada piosenka? Kto w niej występuje? Jak zachowują się listki w poszczególnych zwrotkach?

7. Nauka refrenu. Nauczyciel podaje po jednej linijce tekstu, a uczniowie powtarzają.
Chętne dziecko powtarza refren jeszcze raz.

8. Pokaz ilustracji ruchowej do piosenki.
I zwrotka – dzieci stoją w rozsypce i naśladują szum liści poruszanych wiatrem.
Refren – poruszają się w dwuosobowych kołach.
II zwrotka dzieci naśladują ruch liści opadających z drzewa.
Refren – podskakują w dwuosobowych kołach.
III zwrotka – dzieci kucają na podłodze.
Refren – naśladują zasypianie liści.

9. Zabawa ruchowa: Taniec liści. Dzieci wesoło poruszają się po sali w rytm melodii granej przez nauczyciela, naśladują liście. Gdy nauczyciel przestaje grać musza znieruchomieć. Kto się poruszy odpada z zabawy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.