Zmień rozmiar tekstu: A A A
Ewelina Rokicka
Łódź
Zasady korzystania z katalogów elektronicznych - konspekt zajęć dla kl. I-III gimnazjum
KONSPEKT ZAJĘĆ ZREALIZOWANYCH W BIBLIOTECE W RAMACH EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ
Czas trwania: 60 minut
CEL GŁÓWNY:
•kształtowanie umiejętności korzystania z katalogów elektronicznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
•zapoznanie uczniów z pojęciem katalogu bibliotecznego;
•omówienie roli katalogów bibliotecznych w różnych epokach;
•zapoznanie uczniów z wybranymi katalogami elektronicznymi dostępnymi w Internecie.
CELE OPERACYJNE:
Po lekcji uczeń potrafi:
•odnaleźć w Internecie katalogi poszczególnych bibliotek;
•korzystać z różnych kryteriów wyszukiwania dokumentów i informacji w katalogach elektronicznych wybranych bibliotek;
•wyszukać w katalogu elektronicznym wybranej biblioteki interesującą go książkę, artykuł z czasopisma lub informację bibliograficzną.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•Prezentacja PowerPoint przedstawiająca katalogi elektroniczne wybranych bibliotek oraz zasady korzystania z nich;
•Projektor;
•Laptop;
•Komputery z dostępem do Internetu;
•Zestawy ćwiczeń praktycznych kształtujących umiejętność posługiwania się katalogami elektronicznymi;
•Lista z adresami stron internetowych omawianych katalogów;
•Krzyżówka.
METODY:
•oparta na słowie – wykład, objaśnienia,
•oparta na oglądzie – prezentacja multimedialna,
•oparta na działaniu – ćwiczenia.
FORMY:
•zbiorowa,
•grupowa (podział na 2-osobowe zespoły),
•indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
•Powitanie uczniów.
•Omówienie katalogów elektronicznych (prezentacja PowerPoint):
-wyjaśnienie pojęcia „katalog biblioteczny”,
-omówienie roli katalogów bibliotecznych w poszczególnych epokach,
-prezentacja katalogów elektronicznych na przykładzie katalogów: Biblioteki Narodowej, Konsorcjum Bibliotek Łódzkich, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi;
-zapoznanie z zasadami korzystania z katalogów w/w bibliotek.
•Ćwiczenia praktyczne: Uczniowie zostają podzieleni na 2 grupy: A i B.
-Zadanie dla grupy A:
Rozwiązywanie krzyżówki tematycznej, sprawdzającej zdobytą podczas zajęć wiedzę (praca indywidualna).
-Zadanie dla grupy B:
Uczniowie z tej grupy zostają podzieleni na zespoły 2-osobowe. Każdy zespół, korzystając z wybranych katalogów elektronicznych, ma wykonać zadania polegające na wyszukaniu informacji bibliograficznych.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Następnie uczniowie z grupy A ćwiczą umiejętność korzystania z katalogów elektronicznych, natomiast uczniowie z grupy B rozwiązują krzyżówkę tematyczną.
•Podsumowanie:
Uczniowie wymieniają poznane podczas zajęć biblioteki, których katalogi dostępne są w Internecie. Wskazują również możliwe kryteria wyszukiwania dokumentów i informacji w poznanych katalogach elektronicznych.