X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1057
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Scenariusz konkursu bibliotecznego dla klas III "O laur Sowy Przemądrzałej"

/w konkursie biorą udział wszystkie klasy trzecie/

CEL GŁÓWNY: Uczeń poprzez rywalizację prezentuje wiedzę nt. książki Kubuś Puchatek A.A. Milne

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Uczeń potrafi współdziałać w grupie;
• Uczeń zna treść przeczytanej lektury;
• Uczeń twórczo wypowiada się na zadany temat;
• Uczeń zna zasady rywalizacji.

METODY: słowne (objaśnienia, instrukcje), czynnościowe (met. zadań i kierowania własną działalnością dziecka);

FORMY PRACY: grupowa, indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: lektura Kubuś Puchatek A.A. Milne, koperty z zestawami pytań, tekst o niedźwiedziach, materiały plastyczne ( mazaki, kartony), balony;


PRZEBIEG KONKURSU:

1. Powitanie przybyłych na konkurs drużyn, nauczycieli, rodziców i uczniów;

2. Przedstawienie drużynom regulaminu konkursu i zasad punktacji;

3. Zgadnij, kto to powiedział? – każda grupa losuje chmurkę z wypowiedzią jednej postaci z książki i zgaduje, kto powiedział to zdanie.
• „Ktoś zabrał mi ogon!” – Kłapouchy
• „Dziwny jest niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód” – Puchatek
• „Jestem mądra i doświadczona i potrafię czytać, pisać i sylabizować swe własne imię” – Sowa
• „Maleństwo kochane, jeszcze tylko jeden skok, a potem musimy iść do domu” – Kangurzyca

4. Quiz wiedzy o Kubusiu Puchatku – drużyny losują po 2 pytania, po upływie 1 min udzielają odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymują 1 pkt .

1) Dlaczego bohater książki A.A. Milne nazywa się Kubuś Puchatek?
2) Dlaczego Kubuś nie mógł wyjść z nory Królika?
3) Do czego Królik wykorzystał uwięzionego w norze Puchatka?
4) Jakie umiejętności miała Sowa?
5) Gdzie odnaleziono ogon Kłapouchego?
6) Kogo Kubuś i Prosiaczek chcieli złapać do Strasznie Głębokiego Dołu?
7) Co mieszkańcy lasu zamierzali zrobić z Kangurzycą?
8) Dokąd wybrał się na wyprawę Krzyś ze swoimi przyjaciółmi?
9) W jaki sposób Prosiaczek wezwał pomoc podczas powodzi?
10) Jaka była zawsze pierwsza myśl Kubusia po przebudzeniu?

Odpowiedzi:
1.Bohater książki A.A.Milne dostał imię Kubuś - po niedźwiedziu z ZOO,
a Puchatkiem nazywano go na cześć starej zabawki Krzysia – pluszowego łabędzia;
2. Kubuś za bardzo się najadł i urósł mu brzuch;
3. Łapki misia służyły Królikowi za wieszaki na ręczniki;
4. Jako jedyna w lesie umiała czytać, pisać i sylabizować swoje imię;
5. U Sowy, okazał się nim chwościk od dzwonka;
6. Słonia;
7. Wyrzucić ją z lasu;
8. Na wyprawę na Biegun Północny;
9. Wepchnął do butelki kartkę z napisem: „To ja, Prosiaczek. Pomocy!”, po czym butelkę zakorkował;
10. Co dziś będzie na śniadanie?

5. Dmuchanie balonika na czas – przedstawiciel z każdej drużyny ma za zadanie nadmuchać jak największy balon w ciągu 30 sekund.

6. Rozsypanka wyrazowa – każda drużyna dostaje kopertę z literami, z których po ułożeniu powstaną imiona bohaterów „Kubusia Puchatka”, dla ułatwienia podano wskazówki;
• TUHEPKAC – Przebrał się kiedyś za chmurkę;
• ŁUCPKAHOY – Mieszka w Ponurym Zakątku;
• ZIRSPOCAEK – Myślał, że w Strasznie Głębokim Dole jest Słoń;
• GZYKAURNAC – Nosi swoje dziecko w kieszeni.

7. Uważne słuchanie – dzieci słuchają wiadomości o misiach – niedźwiedziach, a potem zapisują na kartkach odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu. Za prawidłową odpowiedź otrzymują 1 pkt.

Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod koniec lata. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszczają się jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i baaardzo głodne!
Małe misie rodzą się w zimie, ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, ale nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą, lubi prawie wszystko: owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.

1) Co robią brunatne niedźwiedzie zimą?
a) lepią bałwany
b) śpią
c) budują domki w śniegu

2) Co niedźwiadki lubią jeść?
a) lody z bitą śmietaną
b) najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
c) są wszystkożerne, jedzą ryby, owoce, grzyby i mięso

3) Jak duże są misie po urodzeniu?
a) mają około 25 cm i ważą 1 kg
b) wielkością dorównują młodemu lwu
c) są tak duże jak myszka

4) W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
a) uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b) dużo jedzą i szykują sobie legowisko
c) gromadzą zapasy w spiżarni

5) Jak nazywa się legowisko niedźwiedzia?
a) gawra
b) karmnik
c) buda

6) Zastanów się, czy niedźwiedzie:
a) mają długie ogony
b) mają dobry węch
c) dobrze słyszą i mają doskonały słuch

8. Tygryskowe Brykanie – każda osoba z drużyny oddaje jeden skok. Po zmierzeniu długości grupy sumują wartości wszystkich skoków. Najwięcej punktów dostanie ta drużyna, która łącznie skoczy najdalej.

9. Urodzinowa Mruczanda dla Kubusia – każda z drużyn ma za zadanie zaprezentować przygotowaną wcześniej Mruczankę, której tekst pochodzi z „Kubusia Puchatka” A.A. Milne zaś melodia została ułożona przez dzieci. Punkty od 1 do 4 przyznaje komisja konkursowa.

10. Policzenie punktów zdobytych przez każdą drużynę.

11. Ogłoszenie wyników przez komisję konkursową, wręczenie dyplomów za udział w konkursie.

12. Podziękowanie zawodnikom i publiczności za przybycie. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.