X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15670
Przesłano:

Korygowanie wady postawy - plecy wklęsłe. Konspekt ćwiczeń z gimnastyki korekcyjnej

KONSPEKT ĆWICZEŃ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

TEMAT: Korygowanie wady postawy – plecy wklęsłe.

CELE GŁÓWNE:
- Rozciąganie mm grzbietu odcinka lędźwiowego.
- Wzmocnienie mięsni osłabionych mm pośladkowych i mm brzucha.:
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala do zajęć do gimnastyki korekcyjnej
WIEK ĆWICZĄCYCH: 13 lat.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10 osób.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: drabinki, bębenek, organki, piórka, sznurki, folia bąbelkowa, słomki, taśma klejąca, kartki.
CZAS ĆWICZEN: 45 minut.
METODY STOSOWANE: ścisła, zabawowa, naśladowcza,.

PROWADZĄCY: mgr Monika Stępień, mgr Anna Ziarnik

Tok lekcji / Cel ćwiczenia. / Treść – opis ćwiczeń / Dozowanie / Uwagi organizacyjno – metodyczne, przybory

CZĘŚĆ I
1. Autokorekcja postawy (przed lustrem) Cel: Pobudzenie ukł. nerwowego, zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego
Korekcja postawy przez N, autokorekcja przed lustrem: korygowanie ustawienia: spięcie pośladków, ugięcie kolan, wypchnięcie spojenia łonowego do przodu, marsz w tej postawie dookoła Sali. 2 minuty
stojąc przodem, bokiem
-po autokorekcji przed lustrem, marsz dookoła sali na palcach

2. Zabawa ożywiająca. Cel: Pobudzenie ukł. krążeniowo- oddechowego, rozciąganie mm grzbietu
Zabawa „Zdobądź kartkę”- Uczestnicy podzieleni są na 2 zespoły, które poruszają się na czworakach. Jedna drużyna ma przyklejone na plecach kartki. Zadaniem drugiej jest zerwanie jak najwięcej kartek(każda kartka to jeden punkt) i przyklejenie jej sobie na plecach. Wygrywa drużyna, która zdobyła więcej kartek. Ok. 2 min
3. Ćwiczenia oddechowe (tor piersiowy) Cel: Wzmacnianie mm. oddechowych, kształtowanie piersiowego toru oddychania.
Pw: leżenie przodem naprzeciw siebie, nogi wyprostowane ramiona wzdłuż tułowia. Słomki ułożone równolegle, tworzą tor, w środku piłeczka pinpongowa
Ruch: dmuchanie piłeczki do partnera 6x Należy podłożyć kocyk pod odcinek lędźwiowy, klatka piersiowa przylega do podłogi

CZĘŚĆ II
1. Ćwiczenia głowy i szyi. Cel: Wzmacnianie mm karku.
P.w. siad prosty, ręce oparte na podłodze z tyłu
Ruch: naśladowanie ruchów głowy żółwia wydostającego się i wchodzącego do skorupy. 8x Nauczyciel kontroluje prawidłową postawę podczas wykonywania ćwiczeń
2. Ćwiczenia ramion i obręczy barkowej.
Cel: Wzmacnianie mięśni ramion i obręczy barkowej
P.w. Siad na krześle, dłonie na czole,
Ruch: Równocześnie naciskanie głową na dłonie i dłońmi na głowę- wytrzymać licząc do 4,
8x- po 2x w każdym kierunku, brzuch wciągnięty, pośladki napięte kontroluje prawidłową postawę podczas wykonywania ćwiczeń, plecy
przylegają do oparcia,
3. Zabawa kształtująca nawyk prawidłowej postawy
Cel: Doskonalenie przyjmowania postawy skorygowanej.
P.w.: Zabawa "Pająk i muchy". Dzieci biegają po sali w dowolnych kierunkach,
na umówiony sygnał - "pająk"- przyjmują pozycję skorygowaną: leżenie tyłem, nogi ugięte stopy oparte na podłodze, dłonie oparte na biodrach (kolce biodrowe przednie górne) naciskają na miednicę, dociskając odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłogi, brzuch wciągnięty. 3 x 5 Zabawa trwa ok.
3 min. Należy zwrócić uwagę , by łopatki przylegały do podłoża.
4. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny)
Cel: Wzmacnianie mm. oddechowych
P.w. siad skulony
Ruch: wykonanie głębokiego wdech przechodząc do siadu klęcznego i wydech powrót do pozycji wyjściowej- wykonując głośne „syczenie” Ćw. Powtórzyć
4 x, w samodzielnie regulowanym tempie,4-6x

5.Cwiczenie mm grzbietu.
Cel: Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego, rozc. mm. czworobocznych lędźwi
Ruch: „ Stonoga”- ust w rzędzie, na sygnał skłon T w przód i chwyt za kostki poprzednika- marsz w przód. Wszyscy muszą jednocześnie przenosić do przodu raz PNN, raz LNN. 2 minuty NN wyprostowane, biodra uniesione wysoko pierwsza osoba prowadzi „stonogę” zygzakiem po sali
6. Ćwiczenie mm brzucha Cel: wzmocnienie mięśni brzucha.
P.w. leżenie tyłem, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, stopy oparte na podłożu, ramiona wzdłuż tułowia.
Ruch: zataczanie kół- rowerek. 6x Nie unosimy ramion i tułowia
7. Ćwiczenia mm pośladków i nóg.
Cel: wzmocnienie mięśni pośladkowych, wzmocnienie mięśni kulszowo-goleniowych, wzmocnienie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego
P.w. klęk podparty w odległości 2 kroków od siebie
P.w. unoszenie jednocześnie: do poziomu przed siebie prawą rękę i wyprostowaną w tył do poziomu lewą nogę. W tej pozycji wytrzymują 10 s. 6x Kolana przybliżone, ręce na szerokość barków, głowa wzdłuż tułowia
9. Ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy.
Cel: nauka przyjmowania postawy skorygowanej.
P.w.-leżenie tyłem, nogi ugięte. Stopy oparte na podłodze. Jedna dłoń leży pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.
Ruch: jednoczesny wyprost obu nóg przez przesuwanie stóp z kontrolą przylegania odc. lędźwiowego kręgosłupa do podłogi.
7x
W czasie ćwiczenia stopy nie powinny być unoszone nad podłogę.
Zwracamy na prawidłowe ułożenie odc. piersiowego – barki powinny przylegać do podłogi.
10. Ćwiczenie mm grzbietu i pośladków na przyrządach(dolny odcinek grzbietu).

Cel: rozciąganie mm biodrowo-lędźwiowego, wzmacnianie mm pośladkowych, elongacja kręgosłupa.
P.w. przysiad zwieszony przodem do drabinki na 5-6 szczeblu. Jedna noga wyprostowana.
Ruch- wymach nogą wyprostowaną w górę. 4-6x
W czasie ćwiczenia biodra nie powinny być uniesione.
11. Ćwiczenia mm brzucha.
Cel: wzmocnienie mm brzucha.
Zabawa „Gra na bębenku, gra na organkach”.
P.w.- dzieci siedzą z nogami ugiętymi. Ręce oparte dłońmi o podłogę za sobą. Tułów wyprostowany.
Ruch- dzieci unoszą nogi nad podłogę i rytmicznie, lekko uderzają piętami o podłogę, jakby grały na bębenku : (na hasło 1 Gramy na bębenku)
- dzieci zginają podeszwowo stopy i dotykają lekko palcami stóp do podłogi przed sobą naśladują pianistę na fortepianie/ organkach (na hasło Gramy na organkach) 2 min.
Bębenek / organki. Przez cały czas zabawy tułów powinien być wyprostowany, a głowa wyciągnięta w górę. Prowadzący na zmianę podaje hasła. Po zakończeniu zabawy prowadzący wyróżnia osobę, która błędnie grała i nie popełniła błędu: brak korekcji postawy w czasie zabawy, uderzanie w podłogę całymi stopami.
12. Ćwiczenia oddechowe (tor brzuszny).
Cel: kształtowanie przeponowego toru oddechowego, wzmacnianie mm oddechowych.
P.w. : leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte o podłoże. Dłonie na kolcach biodrowych przednich górnych. Odcinek lędźwiowy przylega do podłogi.

Ruch: wdech nosem- brzuch unosi się do góry z krążkami. Wydech ustami- brzuch opada, dłonie dociskają miednicę do podłoża. 4 x
Zwrócenie uwagi na pozycję krążka podczas wdechu i wydechu.
13. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (dolny odcinek).
Cel: Rozciąganie mm prostownika grzbietu odc. lędźwiowego i mm czworobocznych lędźwi.
P.w.: leżenie tyłem na skośnie
zaczepionej ławce o drabinki szeroki chwyt dłońmi za szczebel.

Ruch: wznos ugiętych, a
następnie wyprostowanych nóg , do
leżenia przerzutnego, powrót do pozycji wyjściowej.
7x Drabinki, ławeczka. Zwrócić uwagę na konieczność uginania nóg w
kolanach w momencie unoszenia.
14. Ćwiczenia mm pośladkowych.

Cel: wzmacnianie mm pośladkowych.
P.w.: średnia pozycja Klappa (klęk podparty z ramionami ugiętymi w łokciach), jedna noga wyprostowana, uniesiona nad podłogą.
Ruch: krążenie wyprostowaną nogą w powietrzu. 3 x krążenia w prawo,
3 x krążenia w lewo
Zmiana nóg. Noga ma być przedłużeniem tułowia, uważać żeby nie nastąpiło pogłębienie lordozy.
Przy pogłębionej lordozie ćwiczący jednocześnie napina mm brzucha.
15. Ćwiczenia mm brzucha.
Cel: wzmacnianie mm brzucha.
P.w.: zwis tyłem na drabince z nogami ugiętymi.

Ruch: unoszenie nóg ugiętych w kolanach do klatki piersiowej.
6x Głowa wygięta w górę/

CZĘŚĆ TRZECIA
1. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu.

Cel: wzmocnienie mm wysklepiających stopy
P.w.: pozycja stojąca

Ruch: zwijanie kawałka folii bąbelkowej w „kokardkę”

2. Ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy.
Cel: nauka przyjmowania skorygowanej postawy.
P.w.: półprzysiad do ściany.
Ruch: utrzymując przywarcie pleców i odc. lędźwiowego kręgosłupa do ściany, wyprost nóg do stania.
4x
Plecy przylegają do ściany. Prawidłowe ułożenie odcinak piersiowego.
3. Ćwiczenia oddechowe (tor piersiowy).
Cel: zwiększanie pojemności płuc.
P.w.: marsz z zachowaniem postawy skorygowanej. Ruch: Dmuchanie piórek znajdujących się na krążku.
5x
Zachowanie prawidłowej postawy ciała.
4. Korekcja postawy.
Cel: korekcja postawy
P.w. – stanie bokiem do lustra. Następnie po wzrokowej kontroli poprawności w lustrze zamknięcie oczu i utrzymanie postawy skorygowanej. Nie otwierając oczu rozluźnienie mięsni z utratą korekcji i powrót do pozycji skorygowanej. Gdy ćwiczący jest przekonany, ze przyjął postawę skorygowaną otwiera oczy i kontroluje poprawność swojej postawy.
3x (prawa, lewa strona)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.