X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14144
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witaminki - scenariusz zajęć

Witaminki- scenariusz dla dzieci 5i 6 letnich

Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 5 Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. Dziecko (...) 1) dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia
Obszar 2 Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.

Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wymienić produkty należące do zdrowej żywności oraz te, które nie służą zdrowiu;
-potrafi wymienić produkty, będące źródłem witamin
- wie, dlaczego należy się zdrowo odżywiać
- potrafi powiedzieć, jaki smak przeważa w potrawach zdrowych i niezdrowych
- wie, że należy dokładnie myć ręce oraz owoce i warzywa przed spożyciem
- potrafi rozpoznać znak graficzny liter A, B, C i D
- klasyfikuje produkty ze względu na występowanie witamin

Metody: elementy metody porannego kręgu, metoda problemowa, metoda asymilacji wiedzy, metoda badawcza
Formy: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: świeczka zapachowa : np. gruszkowa, jabłkowa, zapałki , oliwka zapachowa ( taki sam zapach , jak świeczki), podkład muzyczny „ wysoko- nisko”, lupa lub szkło powiększające, jabłko, piosenka na płycie cd. pt. „ Witaminki”, cząstki owoców do degustacji, emblematy owoców i warzyw oraz słodyczy ( przynajmniej jeden kartonik dla każdego dziecka), duży rysunek walizki i kosza ( ewentualnie prawdziwa walizka i kosz).
4 duże litery- witaminy, wstążeczki z bibuły w 4 kolorach owoców lub warzyw np.: czerwonym, żółtym, zielonym, pomarańczowym, kartoniki z rysunkami żywności z opowiadania „ O królewnie Liliance” ( można wykorzystać te same kartoniki do zabawy ; „ Co lubi ząb?”)

Przebieg zajęć:

• Zapalenie świeczki ( wybieramy zapach jesienny, np. gruszkowy)- obejście z lampką kręgu , powitanie każdego dziecka, np. piosenką: „ Czy Bartek jest dziś z nami?”- M. Bogdanowicz.

• Zagadka: „ Jaki owoc tak pachnie?”- smarowanie chętnym dzieciom rąk oliwką zapachową . W trakcie czynności pielęgnacyjnych nauczyciel wprowadza dzieci w dzisiejszy temat zajęć, który brzmi: „ Witaminy”. Gasimy zapachową lampkę.

• „ Jesteśmy w sadzie”- zabawa muzyczno- ruchowa. Nauczyciel prosi, by dzieci wyobraziły sobie, że zbierają owoce w sadzie. Mówi, by słuchały uważnie muzyki. Kiedy będzie wysoka - muszą podskoczyć, by zerwać jabłko z drzewa, gdy niska- muszą się schylić, żeby zebrać owoc z ziemi do kosza.

• „ Czy jabłko jest czyste?”- zabawa badawcza. Dzieci oglądają owoc z użyciem lupy i mówią, czy pod lupą widać więcej brudów. Wyciągają wniosek, że przed spożyciem owoców, należy zawsze je umyć pod wodą.

• Podział dzieci na 5 grup. Dzieci wybierają sobie wstążeczkę z bibuły w dowolnym kolorze a następnie szukają osób, które mają ten sam kolor. W ten sposób dokonuje się podział dzieci na 5 zespołów.

• „Baśń o królewnie Liliance i rycerzu Witaminku” - słuchanie opowiadania. . Dzieci siedzą w swoich zespołach. Na środku dywanu przygotowane duże litery A, B, C, D .Pod ścianami naprzeciwko ułożone kartoniki- obrazki z produktami żywnościowymi. Nauczyciel opowiada bajkę o księżniczce, która nie chciała nic jeść z wyjątkiem słodyczy i zachorowała. Na ratunek księżniczce przybywa rycerz Witaminek, niosąc cały zestaw warzyw i owoców oraz innych produktów, w których ukryte są różne witaminy. Witamina „A” jest ukryta jest – mleku, serze....- dzieci z poszczególnych grup dobierają teraz różne obrazki i układają je przy odpowiednich literach- witaminach..

• „ Witaminki”- zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę muszą poszukać pary i ułożyć ze swoich ciał literę , oznaczającą witaminkę. Nauczyciel mówi lub pokazuje, jaką literę układamy.
• Degustacja witamin zawartych w kawałkach owoców- poczęstunek. W trakcie poczęstunku dzieci zastanawiają się, jaki smak przeważa w produktach zdrowych i niezdrowych. Wspólne wyłonienie dwóch smaków, które przeważają.
• „ Co lubi ząb?”- ewaluacja. Dzieci naklejają emblematy owoców i warzyw oraz oraz słodyczy na przygotowaną walizeczkę i kosz. Oceniają, co chcąc przechowywać, włożą do walizki, a co wyrzucą do kosza, ponieważ szkodzi na zęby.
• Propozycje dla pań kucharek- na zakończenie dzieci idą do pań kucharek lub pani intendentki z prośbą, co chciałyby jutro zjeść w przedszkolu, nie zapominając o zasadach zdrowego żywienia.
opracowała: Monika Skwierawska


Literatura:
Jackie Silberg „ Poznawanie zmysłów przez zabawę”, Wydawnictwo K. E. Liber, Warszawa 2007 rok
Gabriela Antoszczuk - Zajęcia ruchowe w przedszkolu, Wydawnictwo AWF we Wrocławiu, Wrocław 2004
Inne propozycje realizacji tematu:
- Tworzenie piramid żywieniowych. – tworzenie w grupach „piramid żywieniowych” , wycinanie produktów z kolorowych czasopism.
- „ Jadłospis”- każde dziecko rysuje na połówce kartki, jakie zdrowe produkty jadło dziś a jakie zdrowe produkty ma ochotę zjeść jutro.
- „ Zdrowe kanapki”- zajęcia praktyczne

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.