Znaki drogowe- zabawy matematyczne – scenariusz zajęć dla dzieci 5i 6 letnich.
Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 6) punkt 2 orientuje się w bezpiecznym poruszaniu na drogach i korzystaniu ze środków transportu.
Cele operacyjne:
• Potrafi rozpoznać główne grupy znaków drogowych
• Rozumie znaczenie znaków drogowych
• Jest świadomy, że znaki obowiązują zarówno pieszych, jak i kierowców
• Potrafi wymienić co najmniej jeden znak obowiązujący pieszego i powiedzieć własnymi słowami, co on oznacza
• Klasyfikuje przedmioty ze względu na dwie cechy
• Kształtuje percepcję wzrokową
• Kształtuje intuicję geometryczną
Metody:
Problemowe- zadań stawianych do wykonania
Praktyczne- ćwiczebne, uczenie się przez działanie
Formy: grupowa, w parach, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: duże koperty, obrazki pocięte na części ( po złożeniu mają mieć wymiary minimum 10 na 10 cm.), klej, tekturki do podklejenia, emblematy do naklejenia na bluzeczkę dla każdego dziecka, taśma dwustronna, tablica korkowa, gumki recepturki, pinezki o wystającej główce, koc, dwa koła imitujące światło czerwone i zielone, koc, pudełka oznaczone figurą geometryczną.
Przed rozpoczęciem zajęć każde dziecko otrzymuje mały emblemat w kształcie figury geometrycznej , który należy przykleić do ubrania dziecka za pomocą taśmy dwustronnej. Są 4 rodzaje emblematów: czerwone kółka, żółte trójkąty, niebieskie kwadraty i niebieskie koła.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu: zagadka słowna :
„ Stoją przy drodze na jednej nodze
Każdemu kierowcy ku przestrodze”
2. Znaki drogowe - składanie obrazka pociętego na części w całość.
Dzieci szukają na dywanie kopert z identycznym znaczkiem, jaki mają na bluzce.
Następnie otwierają przy stolikach kopertę, składają obrazek w całość i naklejają go na tekturową kartkę.
Podczas wykonywania zadania rozmawiamy z dziećmi o znakach , które ułożyły ( nakazu, zakazu, informacyjnych i ostrzegawczych) i o zauważonych różnicach. Po skończonej dyskusji, chowamy znaki do kopert.
3. „ Kolorowe znaki”- zabawa. Czytanie fragmentów wiersza K. Wiśniewskiego pt. „ Kolorowe znaki”- nauczyciel prosi, by wstały te dzieci, które mają znaki o których jest mowa w wierszu. W ten sposób dowiadują się, że są różne rodzaje znaków: zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne.
4. Geoplan - zabawa kształcąca intuicję geometryczną. Dzieci dobierają się w grupy według emblematów na bluzeczkach . Każda grupa układa dowolny znak. Wbija pineski do tablicy a następnie rozwiesza na nich gumkę recepturkę.
5 „ Znajdź swoją parę”- zabawa matematyczno- dydaktyczna. Dzieci idą po swoje koperty. Nauczyciel kładzie na środku sali duży koc i prosi, by dzieci wysypały teraz z kopert wszystkie znaki na podłogę obrazkiem do dołu i pomieszały dokładnie pamiętając jednak, by nie uszkodzić znaków w czasie tasowania. Następnie każde dziecko losuje jeden znak pamiętając o zasadach kulturalnego i bezpiecznego zachowania i czeka na polecenie nauczyciela. Nauczyciel trzymając w ręku imitację sygnału zielonego i czerwonego informuje dzieci, że mogą maszerować po sali , gdy pokazuje im kolor zielony. Na sygnał czerwony dzieci mają się zatrzymać. Nauczyciel prosi dzieci, by na następnym sygnale zielonym, gdy można się poruszać, znalazły kolegę lub koleżankę z tym samym znakiem drogowym. Uwaga! W trakcie poszukiwania światło może się zmienić na czerwone! Wtedy dzieci muszą stać nieruchomo. Wygrywają te dzieci, które połączą się najszybciej w parę i odpowiedzą na pytanie, jaki rodzaj znaku mają .
6. „ Znaki dotyczące pieszych” Dzieci, które wykonały już swoje zadanie, mają obowiązek „zaparkować” na parkingu, który znajduje się pod oknem i jest oznaczony znakiem drogowym „ P”. Gdy wszystkie dzieci są już na parkingu, nauczyciel pyta się ,czy któreś z nich ma znak z postacią człowieka i prosi by go pokazały, podnosząc rękę w górę. Następnie pyta, co on może oznaczać. Dzieci przedstawiają swoje propozycje. Podchodzą do geoplanu i umieszczają w odpowiedniej obwódce swój znak.
7. „Żywe domino”- zabawa matematyczno- ruchowa. Nauczyciel prosi, by każde dziecko dobrało sobie drugi dowolny znak i trzymało po jednym w każdej ręce. Informuje, że staną się w ten sposób żywymi kostkami domina. Ich zadaniem będzie ułożenie się zgodnie z zasadami gry w domino. Pasujące obrazki mają się znajdować w sąsiednich rękach. Pokazuje układ rąk do trzymania znaków. Po ułożeniu domina, dzieci mogą pokazać , jak przewracają się kostki domina. Po zabawie nauczyciel prosi o odłożenie kartoników ze znakami do odpowiednich 3 pudełek ,oznaczonych figurą geometryczną albo po prostu dzieci wkładają kartoniki do kopert.
8.Niedokończone zdania- sprawdzenie wiadomości. Nauczyciel pokazuje dzieciom znaki dotyczące pieszych ( mogą być też pozostałe) i prosi o dokończenie rozpoczętego zdania. Przykładowo podnosi do góry zakaz ruchu dla pieszych i mówi: W tym miejscu obowiązuje..... zakaz ruchu pieszych.
Tędy powinieneś...... przejść na drugą stronę.
W tym miejscu obowiązuje ..... zakaz poruszania się pieszych.
Ten znak oznacza.....drogę dla pieszych
Ten znak ostrzega kierowców i oznacza....
9.Podziękowanie za wspólną zabawę. Ewaluacja przy pomocy minek wesołych i smutnych.
opracowała: Monika Skwierawska
Propozycje innej realizacji tematu:
- Słuchanie wiersza L. Kerna i wybieranie znaków drogowych.
Podział dzieci na 4 zespoły. Dzieci otrzymują w kopertach zestaw znaków drogowych. Spośród nich mają wybrać te, o których jest mowa w wierszu i ułożyć w odpowiedniej kolejności. Po przeczytaniu wiersza, nauczyciel odsłania na zakrytej wcześniej tablicy- odpowiedni układ znaków. Zespół, w który w takiej samej kolejności poukładał znaki, prawidłowo wykonał zadanie.
- Propozycje pracy indywidualnej: kolorowanie znaków dotyczących pieszych, np. przejścia dla pieszych, droga dla pieszych, strefa zamieszkania, zakaz ruchu pieszych.
- „ Znaki w drodze do przedszkola”- obserwacja drogi do przedszkola, odzwierciedlenie jej przy pomocy rysunku.
Literatura :
Joanna Stec „ Zagadki dla najmłodszych” P.W. M.A.C. S.A., Kielce 1992
Brown , Sam Ed „ Raz, dwa , trzy spróbuj i Ty: zabawy matematyczne dla przedszkolaków. W.S.i P. 1995
Emilia Frątczak, Jan Frątczak „ Edukacja komunikacyjno- drogowa”, Wydawnictwo „ Żak”, Warszawa 1995
Załączniki :
Wiersz pt. „Kolorowe znaki"
Tatusiu , powiedz czemu na drogach
po obu stronach są ustawione
te dziwne znaki w różnych kolorach
żółte , niebieskie, białe, czerwone?
Widzisz , mój synku- słyszysz odpowiedź-
znaki dla ciebie tak zagadkowe
wszyscy kierowcy znają na pamięć,
bo to są właśnie ZNAKI DROGOWE.
Ich kształt i barwa oraz rysunek
namalowany na znaku tarczy
na wszystkich drogach całego świata
zawsze i wszędzie to samo znaczy.
Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym
z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
mówią : „ Uważaj na mój rysunek !"
bo są to ZNAKI OSTRZEGAWCZE.
A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim ,stojące z gracją
INFORMACYJNE są to ZNAKI,
bo zawsze służą informacją.
Wiesz już dlaczego duzi i mali
znaki drogowe widują co dzień?
Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
każdy kierowca i każdy przechodzień .
Te duże koła z brzegiem czerwonym ,
które z daleka widać od razu,
„Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym,
bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.
Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą
i białą strzałką jak ptasi pazur ,
mówią stanowczą : „ Jedź, jak ci każę !”
Dlatego są to ZNAKI NAKAZU .
L. Kern „ Znaki drogowe”
Jak jest taki znak
To o żadnej porze
Na tej ulicy
Nic jeździć nie może”
Na drodze robią porządek z drogą,
więc jeździć wolno noga za nogą.
Zaraz będzie skręt w prawo.
Wiesz?
Wiem.
Brawo! Brawo!
Drogi są niekiedy okropnie kręcone.
Będą dwa zakręty, pierwszy w prawą stronę.
Zakręt za zakrętem przytrafia się wszędzie,
Pierwszy z tych zakrętów w lewą stronę będzie.
Uważaj, pan, panie Janie.
Wkrótce będzie skrzyżowanie.
Wlazł kotek na płotek?
O tym nie ma mowy.
To jest strzeżony
przejazd kolejowy
Pędzi po szynach lokomotywa.
Za tym znakiem nie strzeżony
przejazd się ukrywa.
Nie patrz teraz w stronę gwiazd.
Przed Tobą niebezpieczny zjazd.
Ten znak - niech każdy pamięta, znaczy,
że tędy przechodzą zwierzęta!
Żeby nie wiem jaki był śliczny,
nie ma tutaj prawa wjazdu
Żaden pojazd mechaniczny.
Ruch okrężny znak ten woła,
trzeba jechać dookoła.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 