X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13128
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój mały świat

Cele:
- dziecko przedstawia się,
- dziecko zna nazwę miasta, w którym mieszka, podaje swój adres zamieszkania,
- dziecko nazywa najbliższych członków swojej rodziny, określa stopień pokrewieństwa w rodzinie (mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek),
- dziecko rozróżnia symbole oznaczające płeć oraz dom
- dziecko rozpoznaje swoje imię spośród innych imion;

Wykorzystywane metody:
- manipulowanie materiałem dydaktycznym;
- samodzielna działalność dziecka;
- pokaz nauczyciela;

Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa;
- zespołowa

Środki dydaktyczne:
- mapa Polski
- podest,
- mikrofon
- kontur domu
- mazaki
- kartoniki z symbolem chłopca i dziewczynki;
- lina
- drewniane klocki
- wizytówki dzieci
- klej
- symbol domu dla każdego dziecka
- szary papier z konturem przedszkola
- medale

Przebieg:

(Tabela - dop. red.)

Lp.
Sytuacje edukacyjne
Forma aktywności
Zakładane efekty

1. Powitanie pani Dyrektor na zajęciu
Dzieci siedząc na dywanie witają się z panią Dyrektor.
- dziecko używa zwrotów grzecznościowych;

2. „Mapa Polski”
Dzieci, siedzą na dywanie, nauczycielka zapoznaje ich z mapą Polski, dzieci podają nazwę miasta, w którym mieszkają, wspólnie z nauczycielką odszukują je na mapie.
- dziecko zna nazwę miasta, w którym mieszka;

3. „Autoprezentacja”
Dzieci wywołane przez nauczycielkę wchodzą z mikrofonem na podest, wypowiadają się na swój temat oraz swojej rodziny. W razie konieczności korzystają z pytań i podpowiedzi nauczycielki.
- dziecko przedstawia się, podaje swój adres zamieszkania, nazywa najbliższych członków swojej rodziny, określa stopień pokrewieństwa,

4. „Rodzinka w domu”
Dzieci siedzą z nauczycielką przed tablicą z narysowanym konturem domu. Dzieci wymieniają członków najbliższej rodziny, którzy mieszkają w domu, nauczycielka rysuje mieszkańców używając symboli.
- dziecko wymienia członków najbliższej rodziny, którzy mieszkają w domu;
- dziecko rozróżnia symbol oznaczający płeć.

5. Zabawa ruchowa „Chłopcy czy dziewczynki”
Dzieci biegają w rozsypce po dywanie, na sygnał podbiegają do nauczycielki (gdy nauczycielka podniesie symbol dziewczynki podbiegają dziewczynki, gdy chłopca wtedy podbiegają chłopcy)
- dziecko reaguje na sygnał nauczycielki;
- dziecko rozróżnia symbol oznaczający płeć (chłopiec, dziewczynka)

6. Podział na grupy.
Nauczycielka rozkłada na dywanie linę, dzieli dzieci na grypy. Pierwsza grupa pracuje z nauczycielką przy stole, druga buduje z drewnianych klocków swoje osiedle w mieście. Grupy na sygnał nauczycielki zamieniają się zadaniami.
- dziecko reaguje na sygnał nauczycielki;
- buduje z drewnianych klocków, nazywa swój wytwór

7. „Mój dom”
Dzieci wybierają do-wolny kontur domu oraz swoją wizytówkę. Wizytówkę przyklejają na symbolu domu.
- dziecko rozpoznaje swoje imię spośród innych imion;
- dziecko samodzielnie przykleja swoje imię na symbolu domu;

8. „Mapa adresów”
Dzieci podają swój adres zamieszkania, nauczycielka zapisuje go na symbolu domu dziecka. Dzieci przyklejają dom na szarym papierze
- dziecko podaje swój adres zamieszkania;
- dziecko samodzielnie przykleja symbol domu na szarym papierze;

9. Ewaluacja zajęć
Nauczycielka wspólnie z dziećmi ogląda wytwory dzieci, przypomina nazwę miasta, w którym mieszkają dzieci.
- dziecko prezentuje swoje wytwory i ogląda prace rówieśników;

9. Wręczenie dzieciom medali w podziękowaniu za wspaniałą pracę. Dzieci otrzymują medale za swoją pracę na zajęciu.
- dziecko zostaje nagrodzone za swoją pracę;

Opracowała i przeprowadziła:
Joanna Łach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.