X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13129
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej pt. "Morska przygoda rybki Emilki"

Scenariusz zajęcia dla grupy 3-letniej z zakresu edukacji przyrodniczo- ekologicznej

Prowadząca :mgr Renata Skowron
nauczyciel mianowany
Publiczne Przedszkole nr 4,,Pod Zielonym Ludkiem”
w Radomsku


Zagadnienie programowe: Zapoznanie ze skutkami nieprawidłowego gospodarowania zasobami przyrodniczymi-zanieczyszczenie wód(ścieki,katastrofy tankowców)

Temat:,,Morska przygoda rybki Emilki”

Cele:
-Rozumienie do czego służy woda i kto jej potrzebuje
-Wyjaśnienie jednego z zagrożeń naszej cywilizacji- niszczenie środowiska przyrodniczego w tym wody
-Zapoznanie ze szkodami jakie może wyrządzić zanieczyszczona woda
-Rozwijanie zainteresowań poznawczych podczas doświadczeń
- Obserwowanie zmian, jakie zachodzą po zanieczyszczeniu wody
-Zachęcanie do wypowiadania się na określony temat- oglądanego teatrzyku
-Wykonywanie prostych ćwiczeń graficznych
-Reagowanie na sygnały muzyczne

Metody: oglądowa, słowna,czynna,pokaz

Formy:zbiorowa,indywidualna

Środki dydaktyczne:sylwety do teatrzyku(rybka Emilka,śledzie, szprotki, wieloryb,rafa koralowa, węgorz, Neptun),nagranie szumu morza- płyta CD, nagranie własne na płycie CD teatrzyku ,,Przygoda Rybki Emilki, niebieskie wstążki wykonane z bibuły dla każdego dziecka ,białe kartki, niebieska farba, trzy przeźroczyste pojemniki, fiolka z atramentem , fiolka z ropą naftową, trzy białe chusteczki higieniczne ,trzy białe piórka.

Przebieg zajęcia

Nauczycielka za pomocą sylwety ,,Kropelki” wita dzieci .
To ja Wasza przyjaciółka Kropelka dziś chciałam Wam opowiedzieć o zanieczyszczeniu wody. Wiemy już jak ważna jest woda dla ludzi, zwierząt, roślin,dlatego musimy ją oszczędzać, oraz zadbać ,aby jej nie zanieczyszczać. Woda jest niezbędna każdej żyjącej istocie na ziemi. Wczoraj pluskając w morskich falach spotkałam swoją przyjaciółkę Rybkę Emilkę,która opowiedziała mi swoją niedawno przeżytą przygodę.
Zapraszam Was teraz do naszego przedszkolnego teatrzyku ,gdzie obejrzycie teatrzyk pt.,,Przygoda Rybki Emilki”

(Pamiętajcie o kulturalnym zachowaniu się w tetrze.)
Dzieci przechodzą do sali gdzie jest przygotowana scenografia i widownia dla dzieci

,,Przygoda Rybki Emilki”
Płynie fala płynie
Rybka przez nią skacze
Rybka przez nią skacze
Słońce się uśmiecha
Kiedy ją zobaczy-bis
Kąpiel w czystej wodzie
jak to pięknie miło-bis
Dbajmy o przyrodę
by tak zawsze było-bis.(piosenka na melodię,,Płynie Wisła płynie)

Narrator)- W morskich głębinach na dnie morza była rafa koralowa kryła w sobie różne dziwy : gąbki, ssaki, małże, ryby.
Żyła tam też mała rybka, była zwinna gibka. Figlowała całe dnie nie męczyła wcale się.
Jestem rybka daję słowo
jestem gibka, zwinna szybka,
do wody, do morza
popłynę gdzie się da
do wody, do morza
popłynę gdzie się da
Jestem dzika -daję burzę
jestem cicha- daję ciszę
do wody, do morza
popłynę gdzie się da- (piosenka na melodię,,do nieba do piekła)

Narrator)Gąbki bardzo ją chwaliły a ukwiały uwielbiały bo Emilka je czyściła przy tym dobrze się bawiła.

Gąbka mydło szczotka,czysta woda
tak się zaczyna ,morska przygoda
Myję małże, bo wiem dobrze,o tym,
kto ich nie myje, ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe rybki mieć,
trzeba tylko chcieć.(piosenka na melodię- mydło szczotka...)

Narrator)Ganiała się z ławicami śledzi.
Śledzie)- To my wesoła gromadka.

Oto jest proszę państwa kapela
która na dnie morza,gra co niedziela
Kiedy wieczorem, zachodzi słońce
rybia orkiestra zaczyna koncert
Dźwięczą klarnety, fagoty, flety
puzony czasem, hukają basem
Nad rafą czystą, obok ukwiału
rybia piosenka płynie daleko( piosenka na melodię tanga)

Narrator)- A z węgorzem co w jaskinie siedzi zostawiali różne śmieszne pułapki. Nie lubiła jednej flądry bo nadęta i zuchwała ciągle tak o sobie opowiadała.

Flądra)- Zdolna jestem niesłychanie, najpiękniejsze mam ubranie, moja buzia tryska zdrowiem jak coś powiem to już powiem, jak odpowiem to roztropnie, jestem mądra, jestem zgrabna wiotka słodka i powabna a w dodatku daję słowo jestem flądrą wyjątkową.

Narrator)- Znała także wieloryba choć to przecież nie jest ryba. Wieloryb wiele podróżował, dużo wiedział a co przeżył swym znajomym opowiedział.

Wieloryb)- Jestem wieloryb stary i noszę okulary znam dobrze cały świat nie groźny mi żaden chwat, wiele mórz już przebyłem zanim tu przybyłem.

Na wyspach Bergamutach, podobno jest kot w butach
widziano także osła, którego mrówka niosła
Tak, tak, tak, tak, tak, tak, tak.
Są tresowane szczury ,na szczycie szklanej góry
jest słoń z trąbami dwiema
i tylko wysp tych nie ma.(piosenka na melodię,,Na wyspach Bergamutach”

Narrator)- Emilce tak się spodobały opowieści o dalekich morzach, że postanowiła sama zwiedzić świat.
Jak też mówiła tak zrobiła, z przyjaciółmi się pożegnała i za przygodą ruszyła w świat Płynie płynie nagle ciemno, zimno i ponuro, co się stało, co się dzieje
.
Emilka)- Hej szprotki, płotki co tak pływacie jakby was goniły śledzie

Śledzie)- Boli nas brzuszek i powietrza brakuje jak tu zostaniemy to chyba zachorujemy. Woda jakaś gorzka coś tu brzydko pachnie, widzieliśmy z dala, że maź wyciekła. Nie ma na co czekać trzeba uciekać!

Emilka)- Gąbki brudne a ukwiały się do środka pochowały.

Narrator)- Lecz Emilka pomyślała co za ciemność, co za smród, trzeba będzie coś z tym zrobić

Emilka)- Kto wyczyści taki brud?

Narrator)- Wypłynęła ponad fale, a także słońcu coś się lśni, na burcie leży statek a ze statku płynie brud. Gęsta ropa się rozpływa, gruba warstwa coraz dalej. Trzeba szybko coś z tym zrobić bo zabrudzi całe morze.

Emilka)- Lecz co zrobić kto pomoże, wiem wieloryb wiele może

Narrator)- Płynie do kolegi a wieloryb bardzo chory, oczy podkrążone bardzo cierpi i powiada.

Wieloryb)- O Emilko! Bardzo ciepię moja miła. Ta straszna maź to uczyniła. Nie pomożesz tutaj sama, płyń proszę do Neptuna, króla morza, on jest mądry, poproś by udzielił nam pomocy i zrobił wszystko, co jest w jego mocy.Bo zginiemy wnet od mazi ona po całym morzu się rozłazi.

Narrator)- Popłynęła a po drodze tak myślała

Emilka)- Czemu ludzie tak zrobili, że nam morze zabrudzili

Narrator)- Wnet na rozmowach u króla była calą opowieść przedstawiła

Emilka)- Królu drogi ratuj, ratuj nasz świat morski ubogi.

Narrator)- Neptun uniósł swój trójząb nad głowę i taką wygłosił przemowę.

Neptun)- Ludzie nie dbają o ziemię, powietrze, wodę, sam nie wiem co jeszcze .Ocalę swe wodne królestwo

Narrator)- Wiatry zaczęły wiać silnie, fale się spieniły i wzbiły bałwany. Morze stało się bardzo wzburzone.Nagle wszystko ucichło, Neptun się uśmiechnął i morze oczyścił.

Neptun)- Już wszystko gotowe

Narrator)- Tak Emilka mała własny świat uratowała.

,,Wołanie o pomoc”
„Ryby, ptaki, skorupiaki
gady, płazy, różne ssaki
razem chórem dziś wołają
o środowisko ludzie niech dbają.
Ref. Precz brudna wodo,
precz odpady, śmieci
dbaj o przyrodę
krzyczą wszystkie dzieci.
Nasza planeta
najpiękniejsza w świecie
O tym wciąż wszyscy
pamiętają przecież.
Woda, ziemia i powietrze,
tkwi w nich życie ciągle jeszcze
Razem chórem dziś wołają
o środowisko ludzie niech dbają.
Ref. Precz brudna wodo...
Czas już wreszcie się naradzić
I działaniom złym zaradzić.
Razem chórem dziś wołamy
O środowisko wszyscy zadbamy.
Ref. Precz brudna wodo...”

Po obejrzanym teatrzyku nauczycielka zaprosiła dzieci do zabawy.

Zabawa ruchowa ,,Morskie fale”-dzieci tańczą w rytm muzyki morskiej,machając niebieskimi wstążkami z bibuły,robiąc w powietrzu fale ,gdy muzyka cichnie,morze staje się spokojne ,fale zanikają ,a dzieci przykucają.

Rozmowa na temat obejrzanego teatrzyku:
Czy podobał Wam się teatrzyk ?
Kto był jego głównym bohaterem?
Jakie inne morskie zwierzęta jeszcze występowały w przedstawieniu?
Jak myślicie, kiedy rybki były wesołe i szczęśliwe ?
Co stało się z mieszkańcami morza ,gdy ze statku wyciekła ropa?
Czy ludzie muszą dbać o to, aby takich katastrof , które zanieczyszczają wodę, nie było wcale?
Nauczycielka wraz z dziećmi zamieniają się na chwilę w rybki pływając po sali w rytm muzyki z płyty pt,, Mamo,tato, wolę wodę.

Dzieci zachęcone przez nauczycielkę podchodzą do stolika, gdzie zostaje przeprowadzone doświadczenie.

Przeprowadzenie doświadczenia ,,Jakie szkody może wyrządzić zanieczyszczona woda.”
Ustawiamy trzy miseczki przeźroczyste z czystą wodą:
pierwsza miseczka zostaje czysta, do drugiej zostaje wlany atrament, do trzeciej ropa naftowa. Dzieci obserwują wszystkie miseczki .
Do każdej z nich zostaje włożone białe piórko i kawałek białej chusteczki.
Dzieci obserwują co się dzieje z chusteczką i piórkiem po wyciągnięciu z wszystkich miseczek, dochodzą do wniosku, .iż w miseczce z czystą wodą ,tylko wszystko stało się mokre ,w miseczce z atramentem, oba przedmioty zostały zafarbowane, a w miseczce z ropą piórko i chusteczka
zostały zabrudzone i unosił się brzydki zapach.Podsumowując doszliśmy do wniosku, iż jest wiele substancji które mogą zanieczyszczać wodę i prowadzić do katastrof ekologicznych.

Ćwiczenie graficzne- nauczycielka zachęca dzieci do namalowania paluszkiem za pomocą niebieskiej farby na białych kartkach morskich fal.
Na koniec nauczycielka wspólnie z dziećmi ozdabia pracami tablicę grupową.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.