X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13127
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiem, jak zdrowo żyć. Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców z dnia 24.05.2011 roku w grupie dzieci 3-letnich „Misie”

Cele:
- dziecko wyróżnia i nazywa przedmioty sprzyjające zdrowiu;
- dziecko słucha i wykonuje polecenia nauczyciela;
- dziecko sensownie układa w całość pocięty obrazek,
- dziecko nazywa owoce i warzywa,
- dziecko klasyfikuje owoce i warzywa do odpowiedniej rodziny
- dziecko ilustruje muzykę gestem i ruchem;
- dziecko opowiada treść bajki w oparciu o symbole w postaci figur geometrycznych
- dziecko rozpoznaje swoje imię spośród innych imion;
- dziecko określa kształt figury geometrycznej (talerza)
- dziecko zna i nazywa kolory
- dziecko ustawia misie i miseczki w określonej kolejności (od największego do najmniejszego)
- dziecko przyporządkowuje przedmioty jeden do jednego.

Wykorzystywane metody:
- manipulowanie materiałem dydaktycznym;
- samodzielna działalność dziecka;
- pokaz nauczyciela;

Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa;
- zespołowa

Środki dydaktyczne:
- akcesoria ze sklepu ( warzywa, owoce, szczotka do zębów, piłka, słodycze, itp.)
- worek na śmieci
- kubki z wodą
- tacki
- dywaniki,
- koperty z pociętymi obrazkami;
- płyta CD,
- magnetofon
- symbole do bajki w postaci figur geometrycznych
- tablica
- lina,
- kartoniki w różnych kształtach,
- kredki
- klej,
- po cztery misie, miseczki i gruszki dla każdego dziecka
- owoce lub warzywa dla każdego dziecka
- 2 hula hop
- dyplomy

Podstawa programowa
1/3 w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
3/1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3/4 w zrozumiały sposób mówi o swoich decyzjach.
4/1 przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach
4/2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
5/1 dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
5/3 jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości
5/4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach w przedszkolu
8/1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach;
8/2 dostrzega zmiany dynamiki utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;
9/2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa)
13/1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
14/2 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
14/3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
14/4 interesuje się czytaniem;
14/7 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu,

Przebieg:

1. Powitanie przybyłych rodziców.

2. Zdrowe zakupy – rozmowa z dziećmi na temat zdrowia w oparciu o artykuły znajdujące się w „sklepie”, segregowanie produktów na zdrowe i nie sprzyjające zdrowiu, umieszczanie produktów nie sprzyjających zdrowiu w worku na śmieci.

3. „Zdrowy umysł” - ćwiczenia z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej wg Dennisona.

4. „Warzywo czy owoc” – sensowne układanie w całość obrazka pociętego na 5 części, nazywanie przedmiotu znajdującego się na obrazku, przyporządkowywanie go do rodziny warzyw lub owoców

5. „Zatańcz ze mną” – improwizacja ruchowa do muzyki z płyty Orff II.

6. Wspólne przypomnienie treści bajki pt. „Złotowłosa i trzy misie” w oparciu o symbole w postaci figur geometrycznych (elementy Wygotskiego – Program Literacki)

7. Podział na grupy z wykorzystaniem liny.
· „Talerzyki” – wybieranie konturu talerza ze swoim imieniem, określanie kształtu talerza(elementy Wygotskiego - Matematyka Sensoryczna 1), kolorowanie go na wybrany kolor
· „Karmienie misia” – układanie misiów w kolejności od największego do najmniejszego, przyporządkowywanie każdemu misiowi miseczki (układanie miseczek w kolejności od największej do najmniejszej) - elementy Wygotskiego - Matematyka Sensoryczna 1, dokładanie każdemu misiowi na talerz jednej gruszki, przeliczanie misiów, miseczek, gruszek.

8. „Zdrowy talerz” – wybieranie spośród owoców i warzyw przedmiotu podpisanego swoim imieniem, przyklejanie owoców lub warzyw na wcześniej pokolorowany talerzyk, określanie kształtu i koloru talerza, nazywanie warzyw lub owoców, określanie ich barwy, umieszczenie ich w odpowiedniej rodzinie.

9. Wręczanie dyplomu „Zdrowego przedszkolaka”

Opracowała i przeprowadziła:
Joanna Łach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.