Plan zajęć dla III klasy gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
(2 godziny lekcyjne)
TEMAT: Zapoznanie z tradycjami świat wielkanocnych
BLOK TEMATYCZNY: Wielkanoc
TERMIN: 11 kwietnia 2011r.
CEL OPERACYJNY:
• zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych
• wdrażanie do kultywowania tradycji wielkanocnych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych
• doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
• rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej, koncentracji uwagi
• kształtowanie umiejętności liczenia
• rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
• umiejętność wykonywania dekoracji świątecznych- pisanek
CEL REWALIDACYJNY:
• Uczeń doskonali percepcję słuchową,
• Doskonali motorykę artykulacyjną,
• Rozwija empatię i postawę opiekuńczą.
METODY PRACY:
• Praca w grupie
• Rozsypani wyrazowe
• Zabawy dydaktyczne
• Twórczość indywidualna ucznia
• Usprawnianie motoryki małej.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• elementy - symbole wielkanocne
• rozsypanka wyrazowa,
• wiersz o tematyce wielkanocnej
• materiały dekoracyjne
• pisanki
Przebieg zajęć.
I. Zajęcia wstępne.
1. Przywitanie z uczniami.
2. Wyznaczenie dyżurnego.
3. Ćwiczenia kalendarzowe.
II. Część zasadnicza.
1. Wyjaśnienie pojęć: ekspedientka, kasjer, nauczyciel, kierowca, piekarz, kwiaciarka...
2. Wysłuchanie wiersza „Wielkanoc”.
"Na tym stole wielkanocnym,
gdy z dorosłych nikt nie patrzy,
bazie w krąg rozkłada wiosna
i zaczyna swój teatrzyk.
W berka bawią się pisanki
po talerzach się ślizgając,
a z cukrowym zaś barankiem
z czekolady tańczy zając.
A ten żółty kurczak z waty,
który nóżki ma z zapałek,
wylał całą wodę z kwiatów
piszcząc: lany poniedziałek!"
3. Rozmowa na temat zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi na podstawie wiersza i doświadczeń dzieci.
III. Część końcowa.
1. Praca przestrzenna – pisanka.
a. Pokaz pisanek. Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy. Wykonanie pisanek poprzez oklejanie jajka skrawkami materiałów, pasmanterii, koronki.
2. Wspólna ocena prac przez dzieci, umieszczenie ich na wystawie.
3. Rozmowa podsumowująca zajęcia.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 