X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12310
Przesłano:

Konspekt zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

Uczeń: Łukasz 18 lat, wychowanek niepełnosprawny intelektualnie w stopniu głębokim, chodzący

Nauczyciel: Małgorzata Domińczuk
Data: 22.02.2011
Czas trwania zajęć: 45-60 min (w zależności od nastroju Łukasza)

Cele:
- doskonalenie sprawności manualnej (chwyt, manipulacja, posługiwanie się prostymi przyborami- łyżka, kubek, drewniany nożyk))
- stymulacja zmysłu dotyku, wzroku, wrażeń czuciowych
- ukierunkowanie aktywności ucznia na pracę z nauczycielem (wykonywanie prostych poleceń- daj, weź, chodź)

Metody: praktycznego działania, stymulacja wielozmysłowa, elementy Metody Dobrego Startu
Środki dydaktyczne: mąka, sól, woda, miska, kubeczki, łyżka, drewniany nożyk taca, fasola, orzechy, karton, pędzel, piłka, balon

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie ucznia.
2.Polisensoryczne badanie mąki, soli. „Pisanie” palcem, pędzlem po mące wysypanej na tacy, próby naśladowania ruchów nauczyciela, poddawanie się podpowiedziom manualnym nauczyciela, wspólne wykonywanie ruchów palcem czy pędzlem na mące.
3.Wsypanie do miski składników na masę solną: odmierzanie kubkiem, sypanie łyżką do kubka, miski (zwracanie uwagi na właściwe trzymanie łyżki, podjęcie kontroli wzrokowej), wykonywanie prostych poleceń nauczyciela „daj”, „weź”, mieszanie składników ręką .
4.Wyrabianie masy: dolewanie wody kubkiem (podjęcie kontroli wzrokowej przez wychowanka) zabawy dowolne masą solną (ugniatanie, odrywanie małych kawałków od całości formowanie wałeczków, wciskanie fasoli, orzechów-posługiwanie się chwytem pęsetkowym), próby posługiwanie się drewnianym nożykiem: ćwiczenia w trzymaniu, wykonywanie ruchu cięcia, poddawanie się podpowiedziom manualnym nauczyciela. Wykonywanie prostych poleceń nauczyciela „daj”, „weź”, Próby zabaw naprzemiennych „raz ty, raz ja”
5.Ćwiczenia na czucie głębokie przy okazji ugniatania masy (ugniatanie całej dłoni, palców, poszczególnych stawów dłoni, nadgarstka).
6. Przyklejenie masy do kartonu z pomocą nauczyciele, wciskanie fasoli, jarzębiny- wykorzystanie chwytu pęsetkowego, wykonywanie poleceń nauczyciele „daj”, „weź”, próby zabaw naprzemiennych „raz ty, raz ja”.
7.Czynności porządkowe (mycie miski, wycieranie stołu, dokładne mycie rąk wycieranie ręcznikiem), wykonywanie poleceń nauczyciela „chodź”, weź”, mobilizowanie do podejmowania kontroli wzrokowej,
8.Zabawy ruchowe z piłką lub balonem:
- rzucanie, próby łapania (ćwiczenia rzucania oburącz), mobilizowanie do podejmowania kontroli wzrokowej, próby zabaw naprzemiennych „raz ty, raz ja”.
- kopanie piłki nogą
- próby rzucania w określonym kierunku (obserwowanie nauczyciela, rzucanie z podjęciem kontroli wzrokowej).
9.Relaks: leżenie na kocu, słuchanie ulubionej muzyki wychowanka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.