X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12167
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Włączamy się w ochronę środowiska przyrodniczego

Scenariusz zajęcia

Grupa wiekowa: dzieci 6 – letnie
Temat: „Czysta Ziemia – zdrowi ludzie” – rozmowa kierowana, poświęcona ochronie środowiska przyrodniczego. Próby zauważenia i oceny określonych zachowań ludzi wobec środowiska.
Cel główny: - zachęcenie dzieci do poszanowania środowisk przyrodniczych,
- rozwijanie postawy ekologicznej,
- kształcenie umiejętności rozwiązywania zagadek, rozwijanie
- logicznego myślenia,
- nabywanie umiejętności współdziałania w grupie,
Cele operacyjne: dziecko:
- dostrzega i rozumie zależności między stanem środowiska, a samopoczuciem i zdrowiem ludzi i zwierząt,
- ma poczucie odpowiedzialności za ochronę środowiska, zna sens i cel jego ochrony,
- potrafi rozwiązać zagadkę i przeczytać hasła,
- rozpoznaje odgłosy przyrody,
- wspólnie z kolegami i koleżankami pod4ejmuje i rozwiązuje zadania do wykonania,
- doskonali wypowiedzi, rozwija samodzielne myślenie,
Metody pracy;
- słowne ( rozmowa, objaśnienia)
- oglądowa ( pokaz ilustracji)
- czynna ( zadań stawianych do wykonania)
Środki dydaktyczne: ilustrowana zagadka - drzewo z hasłem, płyty z nagraniami, magnetofon, ilustracje środowiska czystego i zanieczyszczonego, kukła Wandala, wiersz,
2 plansze dużego formatu, kredki, flamastry, klej, papier kolorowy.

Przebieg zajęcia

1. Piosenka na powitanie – powitanie rodziców.
2. „Iskierka” – zabawa. Posyłanie uścisku, delikatnie dmuchają kolegę, we włosy.
3. Zabawa z rodzicami na powitanie. Dzieci wraz z rodzicami poruszają się w rytm muzyki w sali. Gdy muzyka milknie każdy wita się z napotkaną osobą i mówi: gdy się rączki spotykają, to od razu się witają. Ponowna muzyka i zabawa trwa dalej.
4. Zabawa paluszkowa dzieci i rodziców: Dwie rączki klaszczą, a czasem się pogłaszczą. W kolanka zastukają i rodzicom – dzieciom pomachają!
5. Rozwiązanie zagadki – hasła. Na tablicy przypięte jest drzewo. Rozwiązanie zdradzi nam, o czym będziemy rozmawiać. Żeby ja rozwiązać musimy znaleźć szyfr. Kto ma jakąś propozycję? ( hasło – ZIEMIA) Czym jest Ziemia?
6. Rozmowa z dziećmi z zastosowaniem ilustracji, N. zadaje pytania:
- czy tak powinna wyglądać nasza przyroda?
- co możemy zrobić, aby to zmienić?
- dlaczego powinniśmy sprzątać świat?
- co nam daje przyroda?
Słyszałam ostatnio, że ludzie chorują, że żle się im żyje na ziemi, że zatruwają się
wodą, brudnym powietrzem .Czy wiecie, dlaczego się tak dzieje? ( ludzie na dbają o
środowisko, śmiecą, niszczą rośliny, krzywdzą zwierzęta itd.)
6, Inscenizacja „Dialog Ziemi z Wandalem”. Prowadząca prezentuje kukłę Wandala i recytuje wiersz:
Kto ty jesteś? - Wandal mały.
Jaki znak twój? – kij złamany.
Gdzie wyjeżdżasz? – Nad jezioro.
Co tam robisz? – Niszczę sporo.
I co jeszcze? – Niszczę zieleń.
Co potrafisz? – Bardzo wiele.
A na przykład? – Krzyczę, śmiecę.
Co myć lubisz? – Auto w rzece.
A kolega? – Także drze się.
Co zaprószasz? – Ogień w lesie.
A co zrywasz? –kwiatki, listki.
Komu szkodzisz? – Sobie, wszystkim.
Czym w pień ciskasz? – Ostrą blaszką.
Z jaką miną?- Bardzo dziarską.
Twoje hobby? – Tranzystorek.
A co wbijasz? – Kozik w korę.
Kto twym wrogiem ? – Grzyb pod drzewem.
Gdzie masz rozum? – Tego nie wiem.
7. Rozmowa prowadzona z Wandalem na temat jego zachowania, podsumowanie przez dzieci pomysłów, jak ma się Wandal zachowywać. Przypięcie na tablicy odpowiednich symboli – objaśnienie ich znaczenia.
8. Zabawa ruchowa „Widzę coś” .Dzieci spacerują lub biegają po sali zgodnie z rytmem wygrywanym na tamburynie, na hasło „Widzę coś” – zatrzymują się i odpowiadają – a co widzisz? Prowadząca opowiada widzę jak dzieci spacerują po lesie i nasłuchują ptaków, zbierają grzyby do koszyka, wąchają kwiaty, odpoczywają, biegają po lesie itp.
9. Ćwiczenia słuchowe ( płyta „Zgadnij co słyszysz” ). Posłuchaj, jak śpiewa las. Postaraj się rozpoznać jak najwięcej odgłosów. Naśladuj niektóre z nich. ( improwizacja ruchowa z rodzicami).

10. Praca w 2 grupach. Na dywanie są przygotowane ilustracje, każde dziecko zabiera sobie ilustrację i zastanawia się do jakiej planszy będzie pasowała ta ilustracja:
I grupa: ZDROWA PLANETA ZIEMIA.
II grupa: NA RATUNEK ZIEMI.
Dzieci podchodzą do wybranej planszy, naklejają swoje ilustracje, komponując w całość, dorysowują wg własnego uznania: kwiaty, słońce, śmieci, brudny deszcz, kałuże, ciemne chmury itp.
11. Podsumowanie pracy. Dzieci, uzasadniają swój wybór, opowiadają, co znalazło się na ich plakatach? Dzieci korzystają z własnych spostrzeżeń i zdobytych informacji dochodząc do następujących wniosków: Nauczyciel rozpoczyna zdanie dzieci starają się je dokończyć.
• przyjemniej i zdrowiej żyje się tam, gdzie jest czysto,
• przyroda jest piękna, przyjemna dla oko i daje nam dobre samopoczucie,
• natura jest źródłem wielu bogactw potrzebnych do życia na Ziemi,
• przyrodę należy chronić, aby móc na jej łonie odpoczywać i korzystać z jej uroków,
• gdy świat jest czysty, to zdrowa jest żywność, woda i powietrze,
• świat należy posprzątać tak, jak sprząta się zabałaganiony, brudny dom, aby znów był czysty i zadbany.
12. Piosenka „Tam kwiatek , tam drzewo”.
14. Zabawa relaksacyjna z rodzicami „Masażyk”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.