X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12168
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Parasol" - zapoznanie z literą - P p

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Temat zajęcia: „Parasol” – zapoznanie z literą - P p – drukowana i pisaną na podstawie wiersza M. Konopnickiej z zastosowaniem ilustracji. Gra językowa „Znajdujemy słowa na określoną sylabę”, Zabawa „Pary wyrazów”. Zabawa ruchowo - rytmiczna ze śpiewem „Pada deszcz”. Praca plastyczna „Piękna litera p”. Układanie imion z ruchomego alfabetu. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Słuchaj i pokaż”.

Grupa wiekowa: 6- latki
Cele ogólne:
• zapoznanie z utworem M. Konopnickiej pt. „Parasol”.
• rozmowa z dziećmi dotycząca treści wiersza,
• zapoznanie z wyglądem litery – P p – malej i wielkiej drukowanej i pisanej.
• doskonalenie słuchu fonematycznego w toku ćwiczeń i zabaw,
• wyrabianie elementarnej umiejętności czytania prostych wyrazów,
• rozwiązywanie rebusów,
• rozwijanie umiejętności rytmicznego poruszania się przy muzyce,
• układanie imion z ruchomych liter,
• rozwijanie wyobraźni i pomysłowości,
• wdrażanie do uważnego słuchania treści utworów,
• utrwalenie liczebników porządkowych w zakresie 6.

Cele operacyjne: ( dziecko... )
• potrafi uważnie słuchać utworów literackich, wypowiadać się zdaniami prostymi i złożonymi na dany temat,
• potrafi dokonać analizy i syntezy słuchowej danych wyrazów,
• potrafi odczytać proste wyrazy,
• zna kształt litery – P p –
• potrafi narysować ją po śladzie, ozdobić wg własnego pomysły litery,
• potrafi poruszać się rytmiczne do muzyki,
• zna wyrazy rozpoczynające się od głoski –p –
• potrafi podać słowa rozpoczynające się od danej sylaby,
• potrafi przeczytać i odszukać takie same wyrazy,
• potrafi zaśpiewać piosenkę,
• potrafi układać imiona z ruchomych liter.
• ,reaguje na polecenia nauczyciela.

Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, muzyczna, plastyczna.

Forma pracy: praca z całą grupą, praca w małych zespołach.

Środki wspomagające działania: wiersz M. Konopnickiej „Parasol”,
A. Łada – Grodzickiej „Sześć parasoli”, ilustracje, napisy, rebusy, włóczka, kostka z sylabami, magnetofon, płyta, wyrazy do zabawy ruchowej, kartki z 6 parasolami dla każdego dziecka, klaser z literami, klej, na każdy stolik kartka A3 z literą –Pp - , kredki, plastikowe laski dla każdego dziecka.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Wprowadzenie do zajęcia.
2. Zapoznanie dzieci z utworem M. Konopnickiej „Parasol” z zastosowaniem ilustracji i napisów.
Wuj parasol sobie kupił.
Ledwo w kątku sobie go postawił,
Zaraz Julka, mały Janek,
Cap! Za niego, smyk! Na ganek,
Z ganku w ogród i przez pola
Het! Używać parasola.

Idą pełni animuszu,
Janek, zamiast w kapeluszu,
w barankowej ojca czapce,
Julka w czepku po prababce.

Do wiatraka pana Mola.
A wuj szuka parasola.

Już w ogrodzie żabka mała,
Spod krzaczka ich przestrzegała:
- Deszcz, deszcz idzie!,
- Deszcz, deszcz leci!
Czas do domu wracać dzieci.

Mała żabka, ta na czasie, jak ekonom stary zna się.
I jak krzyknie deszcz! To hola!
Trza tęgiego parasola.

Lecz kompania nasza miła,
Wcale żabce nie wierzyła. Niech tam woła,
Niech tam skrzeczy.
Taka żaba...
Wielkie rzeczy!
Co nam wracać za niewola?
Czy nie mamy parasola.

Wtem się wicher zerwie srogi.
Dzieci w krzyk i dalej w nogi.
Szumią trawy, gna się drzewa.
To już nie deszcz, to ulewa.
A najgorsza teraz dola nieszczęsnego parasola.

W górę gną się jego żebra,
Deszcz nań chlusta, jakby z cebra.
Pękł materiał..
Aż pod chmury wzniósł parasol pęd wichury.

Darmo dzieci krzyczą – Hola! Łapaj trzymaj parasola!
Nie wiem jak to się skończyło, lecz podobno niezbyt miło.
Żabki może o tym wiedzą, co pod grzybkiem sobie siedzą.

Prosim – państwa jeśli wola.
Do naszego parasola.

3. Rozmowa dotycząca treści wiersza, odczytanie napisów: parasol, Ola, Bolek., pada kap. Kap, ocena postępowania dzieci.
4. Analiza i synteza słuchowa wyrazu – parasol – podział na głoski i sylaby, układanie zdań z tym wyrazem.
5. Pokaz litery – P p – dostrzeganie podobieństw i różnic między literami.
6. Kreślenie litery w powietrzu i na dywanie.
7. Rozwiązywanie rebusów.
8. Zabawa „Pajęczynka”. Prowadząca kula włóczkę do wybranego dziecka i wypowiada słowa na głoskę – p - . Dziecko trzyma włóczkę wypowiada inne słowo rozpoczynające się głoską –p i dalej podaje kłębek z włóczką.
9. Gra językowa „Znajdujemy słowa na określoną sylabę”. Na kostce naklejone są sylaby. Dziecko kula kostką i wypowiada wyraz zaczynający się na daną sylabę.
10. Zabawa ruchowa „Pary wyrazów”. Dzieci spacerują, lub biegają po sali w rytm tamburyna. Na podłodzie rozłożone są wyrazy. Na hasło „stop” zatrzymują się , zabierają kartkę z wyrazem, odczytują wyraz i szukają kolegi , koleżanki z tym samym wyrazem.
11. Praca plastyczna „Piękna litera –Pp -. Na stoliku znajduje się kartka A3 z wzorem litery – Pp -.Wszystkie dzieci przy stoliku poprawiają po śladzie kredkami litery, następnie całą kartkę, wspólnie ozdabiają wzorami, rysunkami wg własnego pomysłu – praca w małych zespołach. Krótka ocena prac.
12. Zabawa ruchowa „ Słuchaj i pokaż”. Dzieci ponownie poruszają się w rytm tamburyna. Na dane hasło zatrzymują się, prowadząca mówi: p jak pomnik, p jak pajac, p jak piłka, p jak pociąg, pies, pingwin, pływanie itp. ( dzieci ruchem przedstawiają daną czynność, przedmiot, zwierzę itp.)
13. Praca przy stolikach „Czyje te parasole?”. Każde dziecko otrzymuje kartkę(rysunek 6 parasoli w różne wzory). Prowadzący czyta wiersz
A. Łady – Grodzickiej Pt. „Sześć parasoli”.
Kiedy deszcz na dworze pada,
To w szatni stoi...
kolorowych parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy – floresy,
To parasol Teresy.
Drugi – czerwony w kółka,
To parasol Olka.
Trzeci – beżowy w kropki,
To parasol Dorotki.
Czwarty – żółty w kwiatki,
To parasol Beatki.
Piaty w ciapki, zielony
To parasol Iwony,
Szósty – niebieski, w kratkę,
Wybrał sobie Agatkę.
Z Agatką chodzi wszędzie
i czeka aż deszcz będzie.

Dzieci uważnie słuchają wiersza, kolorują parasole zgodnie z treścią wiersza, następnie układają imiona dzieci z ruchomych liter.
14. Sprawdzenie prac. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Pada deszcz”
z zastosowaniem plastikowych lasek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.