X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12143
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słuchamy i rozpoznajemy głosy i dźwięki

Scenariusz dla dzieci 4- letnich

Temat: Słuchamy i rozpoznajemy głosy i dźwięki
Grupa: 4 latki
Data: listopad
Cele ogólne:
· kształcenie dyspozycji słuchowych dzieci,
· uwrażliwienie na odgłosy z otaczającego świata,
· wykorzystanie elementów metody C. Orffa,
Cele operacyjne, Dziecko:
· doskonali umiejętność poruszania się w przestrzeni z rekwizytami,
· swobodnie improwizuje muzykę,
· rozwija zdolności twórcze (muzyczne, plastyczne ,ruchowe),
· uczestniczy w zabawach z gazetami,
· potrafi rozpoznać dźwięki z otoczenia,
· słucha wiersza, zjawisk atmosferycznych,
Metody: słowna, zadań stawianych do wykonania,
Formy: zajęcia z całą grupą, indywidualne,
Pomoce: instrumenty (trójkąt, dzwonki, kołatka, tamburyno), pianino, płyta CD ze zjawiskami atmosferycznymi (deszcz- słaby, mocny, burza wiatr itp), przedmioty (klucze, kartka papieru, ołówek, monety, pudełka z zapałkami, itp.) wstążki z bibuły, fragment wiersza Rozmowa z wiatrem oraz rymowanka pokazywanka z książki Przedszkolaka krok do świata,
Materiały: gazety,

Przebieg:

1. Przywitanie dźwiękami Gamy C-dur. Dzieci stoją w rzędzie w pozycji przykucniętej. Nauczyciel śpiewa gamę (do, re, mi, fa, sol, la, si, do) a dzieci powoli podnoszą się do pozycji wyprostnej z uniesionymi rękami. Następnie nauczyciel śpiewa gamę (do, si, la, sol, fa, mi, re, do) a dzieci powracają do pozycji wyjściowej.
2. Imiona – zabawa integracyjna. Dzieci siedzą w kole. Wskazane dziecko rozpoczyna zabawę: mam na imię .....- to jest moje czoło. Sąsiad odpowiada ty jesteś .... i to jest twoje czoło – dziecko pokazuje czoło. Dzieci wskazują różne części swojego ciała.
3. Kraina pór roku - dzieci otrzymują gazety i stoją w rozsypce.
Na hasło WIOSNA – dzieci unoszą ręce do góry i naśladują szum wiatru - szeleszczą gazetami. Nauczyciel gra na dzwonkach glissando (jednym ruchem przesuwa pałeczkę po sztabkach). Na hasło LATO- spacerują w rytmie wygrywanym przez nauczycielkę na trójkącie z gazetami trzymanymi oburącz w górze, na przerwę w muzyce stają i wirują wokół własnej osi. Na hasło JESIEŃ – dzieci kładą gazety na podłodze i stukają palcami po niej w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na kołatce. Na hasło ZIMA – dzieci deptają do rytmu wygrywanym na tamburynie po gazetach umieszczonych na podłodze.
4. Rozmowa z wiatrem- słuchanie fragmentu wiersza
Wiatr tu pędzi,
Wiatr się śmieje,
Czyżby wiatr był czarodziejem
Śwista, szumi, gwiżdże gna
Wszystkie pory roku zna.
5. Dzieci wypowiadają jak może szumieć wiatr jednocześnie naśladując ruchem ręki (wiu, szu, fiu).
6. Słuchanie odgłosów zjawisk atmosferycznych i rozpoznawanie ich, np.: deszcz-słaby, mocny, burza wiatr itp.
7. Jaki to odgłos – dzieci siedzą tyłem do osoby prowadzącej i zamykają oczy. Prowadzący zadaje różnego rodzaju zagadki słuchowe posługując się przedmiotami np. przesuwa krzesło, tupie nogą, klaskanie w ręce, uderza ręką w stół, stuka ołówkiem, potrząsa pudełkiem zapałek, brzęczy monetami, kluczami, zamyka i otwiera okna, drzwi itp. Gdy zabrzmi kolejny odgłos, dzieci wspólnie odpowiadają ,co słyszały.
8. Kto zawołał - dzieci tworzą koło, do środka wchodzi jedno a nich - siada na piętach w pozycji klęczącej, zamyka oczy i opiera głowę na kolanach. Podczas akompaniamentu muzycznego (instrument lub dowolna muzyka) dzieci posuwają się cwałem bocznym; na sygnał zatrzymują się i rozkładają ręce. W tym momencie wybrane dziecko z koła podchodzi do kolegi i woła do niego w przykładowy sposób: Tomek chodź się bawić, obudź się Aniu, Krzysiu wstawaj itp., i szybko wraca na swoje miejsce. Siedzący w kole stara się odgadnąć kto go przed chwilą wołał.
9. Taniec ze wstążkami - dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach pianina. Nauczyciel gra dźwięki wysokie - dzieci pląsają na palcach z uniesionymi wstążkami, natomiast przy dźwiękach granych w dolnym rejestrze dzieci pląsają pochylone.
10. Szumi wiatr - dzieci ustawione w rozsypce wypowiadają wierszyk rymowankę – pokazywankę:
Szumi wiatr, szumi wiatr, deszczyk kapie kap, kap, kap
Już nie pada, przeszła chmura głośno wołam Hura ! Hura!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.