X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12149
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co zrobić, żeby wyrosła roślina?

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Tematyka kompleksowa: „WIOSENNE KWIATY”

Temat zajęcia: „Co zrobić, żeby wyrosła roślina?” – znaczenie roślin w życiu człowieka, zapoznanie dzieci z częściami roślin: korzeń, łodyga, liście, kwiat, owoc (ich znaczenie) z zastosowaniem ilustracji. Czego potrzebuje roślina do wzrostu i rozwoju? – rozmowa z dziećmi, etapy wzrostu rośliny. Zabawa ruchowa, orientacyjna „Słuchaj i pokaż”. „Zakładamy ogródek w kąciku przyrody” – wybór upraw, sianie rzeżuchy, warzyw, sadzenie cebulki, zakładanie hodowli fasoli. Zabawa ruchowa do muzyki „Kwiaty na łące”.

Grupa wiekowa: 6- latki

Cele ogólne:
• rozumienie potrzeby hodowania roślin, znaczenie uprawiania roślin w pożywieniu człowieka,
• poznanie i nazywanie poszczególnych części roślin: korzeń, łodyga, liście, kwiat, owoc – ich znaczenie,
• poznanie kolejnych cyklów wzrostu rośliny, przybliżenie pojęć przemiana wzrost,
• poznanie czynników niezbędnych do wzrostu rolny,
• eksperymentowanie – zakładanie hodowli roślin cebulkowych: krokus, hiacynt, sianie nasion, hodowla fasoli,
• obserwacja i pielęgnacja przez dłuższy czas roślin,
• rozwiązywanie zagadek słownych,
• reagowanie na zmianę rytmu, hasła podczas zabawy ruchowej,
• ilustrowanie piosenek ze śpiewem i udział w zabawach,
• przyporządkowanie napisów do ilustracji.
Cele operacyjne: ( dziecko... )
• wie, dlaczego ludzie hodują rośliny,
• zna poszczególne części rośliny, oraz ich funkcję,
• potrafi przyporządkować napisy do ilustracji: korzeń, łodyga, listki, kwiat, owoc,
• potrafi dokonać porównania rośliny zielonej – drzewa,
• zna kolejne etapy wzrostu rośliny,
• wie, czego roślina potrzebuje do wzrostu i rozwoju,
• potrafi przygotować hodowle wybranych roślin,
• wie, jak należy pielęgnować rolny,
• reaguje na polecenia nauczyciela,
• potrafi poruszać się rytmiczne do muzyki, bawić się do piosenki,

Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, muzyczna, praktyczna,

Forma pracy: praca zbiorowa oraz w małych zespołach.

Środki wspomagające działania: ilustracje: części roślin, podpisy, etapy , cykle rozwojowe rośliny, magnetofon, płyta, tamburyno, zagadka, materiały i przybory wykorzystane do hodowli: ziemia ogrodnicza, pojemniki, doniczki plastikowe, tacki, wata, nasiona rzodkiewki, szczypiorku, fasoli, cebulki wybranych kwiatów: mieczyki, dalie, słoiczki, woda, konewka, napisy – nazwy roślin.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Wprowadzenie do zajęcia – zagadka:
Jaka to pora roku,
rozrzuca zieleń wokół,
kaczeńce złoci na łąkach
i słychać pieśni skowronka?.
2. Rozmowa z dziećmi na temat budzącej się przyrody:
- dlaczego ludzie hodują rośliny? (źródło pokarmu, lekarstwo – zioła,
surowiec do produkcji tkanin, producent tlenu),
3. Zapoznanie poszczególnymi częściami rośliny:
- korzeń( utrzymanie rolny w ziemi, pobieranie pokarmu z ziemi),
- łodyga- pień ( utrzymanie pozycji, rozprowadzanie pokarmu,
- liście ( płuca rolny, oddychanie, cień),
- kwiat ( wabienie owadów, zapylanie),
- owoc ( ochrona nasiona).
Przyporządkowanie napisów do ilustracji.
4. Porównanie części rośliny i drzewa.
5. Rozmowa z dziećmi: czego potrzebuje każda rolna do wzrostu i rozwoju? ( dobrej gleby, wody, światła, powietrza i odpowiedniej temperatury) – przypinanie ilustracji.
6. Zabawa ruchowa, orientacyjna „Słuchaj i pokaż”
Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, na hasło – korzenie
( kładą się na podłodze), łodyga ( stoją na baczność), liście ( stoją z rękami podniesionymi, poruszają nimi), kwiat – ( stoją z rękami splecionymi nad głową), owoc – (głaskają się po brzuszku i mówią mniam, mniam).
7. Eksperymentowanie. Dzieci podzielone są na dwie zasadnicze grupy.
W każdej grupie są 4 mniejsze zespoły ( 2-3 osobowe). Poszczególne dzieci otrzymują zadanie: I zespół – sadzenie cebulek mieczyków, dalii,
II zespół – sianie rzodkiewki, rzeżuchy,
III zespół – hodowla fasoli w ziemi i w wodzie.
IV zespół – sadzenie cebulki, sianie groszku itp.
Dzieci wykonują czynności po objaśnieniu prowadzącej ( uzasadnienie wyboru upraw, sposób przygotowania ziemi, pojemników, sadzenie i sianie cebulek i nasion, pielęgnowanie roślin). Zachęcenie dzieci do systematycznej, dłuższej obserwacji roślin w kąciku przyrody. Po wykonaniu zadania dzieci z pomocą prowadzącej nakleja karteczki z nazwami roślin. Umieszczenie pojemniczków w kąciku.
8. Porządkowanie stolików – czynności higieniczne w łazience.
9. Zabawa ruchowa z muzyką „Kwiaty na łące”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.