X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11858
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o swoje zdrowie - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 5 – latki
Data: 25 kwiecień 2011
Prowadząca zajęcia: Hanna Roszkowiak
Temat kompleksowy: DBAMY O SWOJE ZDROWIE
Temat zajęć: Jemy zdrowe pokarmy.

Cel ogólny:
- rozumienie konieczności zachowania czystości podczas spożywania posiłków i potrzeby kulturalnego zachowania się przy stole
- rozumienie potrzeby ograniczania niektórych produktów (np. słodyczy lub chipsów)
- rozumienie konieczności mycia owoców i warzyw przed jedzeniem

Cele szczegółowe – dziecko:
- będzie tworzyć zbiory na podstawie pojęć ogólnych (nadrzędnych), wyodrębni przedmioty należące do danego pojęcia, np. ser, mleko, jajka to nabiał, marchew, kapusta, cebula to warzywa, jabłko, śliwka, gruszka to owoce
- będzie posługiwał się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni względem siebie
- wykona rysunek poprzez łączenie kropek
- wykona pracę plastyczną
- będzie próbowało zapamiętać tekst wiersza czytany przez nauczyciela

Metoda: czynna, oglądowa, słowna

Forma: zbiorowa, indywidualna

Pomoce:
- plakat z piramida zdrowia
- przyrządy gimnastyczne
- karty pracy i konturem piramidy
- gazet, ulotki z produktami spożywczymi

Przebieg zajęć:

1. Zabawa „Tor przeszkód”. Nauczyciel ustawia tor przeszkód: krzesła do przechodzenia na czworakach, ławeczkę gimnastyczną do przejścia po równoważni, 3 – 4 obręcze do skoków, dywan do pełzania na brzuchu i inne. Zwrócenie uwagi na znaczenie zdrowego odżywiania się dla sprawności fizycznej.
2. Słuchanie przez nauczyciela jadłospisu na dany dzień. Zwrócenie uwagi na te produkty i dania, które zawierają dużo witamin i innych składników potrzebnych dla zachowania dobrego zdrowia i wzrastania, np. mleko i jego przetwory (nabiał).
3. Zabawa dydaktyczna „Pokaż, co jest dla ciebie zdrowe”. Wycinanie zdjęć, ilustracji przedstawiających produkty żywnościowe z kolorowych gazet i ulotek. Podział produktów na dwie grupy: zdrowe i niezdrowe (dzieci układają jedne i drugie na dwóch stolikach). Rozpoznawanie i nazywanie układanych produktów – naturalne produkty zdrowe i niezdrowe z różnych grup żywieniowych, łatwe do rozpoznania i nazwania przez dzieci.
4. Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela i próba zapamiętania jego treści.
Żeby zdrowym być, trzeba często się myć.
I nie tylko całe ciało, ale i zęby myć by się zdało.
Należy jeść mało i często:
owoce, nabiał, warzywa, jajka i mięso.
Unikać należy chipsów, czekolady,
lodów, coca – coli i z kremem rolady.
Powinno się dużo skakać, biegać,
jeździć: na rowerze, nartami po śniegu.
5. Nauczyciel pokazuje dzieciom „Piramidę zdrowia”. Objaśnia na czym ta piramida polega i w jaki sposób należy ją interpretować. Czego powinniśmy jeść jak najwięcej a czego unikać.
6. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Piramida zdrowia”. Z kolorowych gazet, ulotek reklamowych dzieci wycinają różnego rodzaju produkty spożywcze. Nauczyciel rozdaje przygotowane wcześniej piramidy, a dzieci przyklejają w odpowiedniej kolejności powycinane produkty.
7. Zabawa „Który owoc mam na myśli?”. Wskazane dziecko wchodzi do koła i myśli sobie o jakimś owocu. Pozostałe dzieci siedzące w kole zgaduje, jaki to owoc, zadając sensowne, konkretne pytania, np.: Czy ten owoc jest zielony?, Czy jest okrągły?, Czy jest kwaśny?, itp.
8. Wykonanie ćwiczenia graficznego Owoce w ABC książka pięciolatka, cz. 4., s. 28. Rysowanie po kropkach bez odrywania ręki, w kierunku wskazanym przez strzałki. Porównywanie liczby jabłek i gruszek. Wykonanie szlaczka z pojedynczych, zaokrąglonych linii.
9. Zabawy ruchowe ze śpiewem i tamburynem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.