X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11847
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiejskim podwórku - scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 3 – latki
Data: 13 maj 2008
Prowadząca zajęcia: Beata Strachowska
Temat kompleksowy: NA WIEJSKIM PODWÓRKU
Temat zajęć: Zwierzęta wiejskie.

Cele ogólne:
- poznawanie wybranych zwierząt hodowanych w gospodarstwie domowym
- nabywanie umiejętności formułowania swobodnych wypowiedzi i prowadzenie rozmowy

Cele szczegółowe (dziecko):
- wie, jakie zwierzęta żyją na wiejskim podwórzu
- ogląda uważnie ilustracje, nazywa zwierzęta przedstawione na ilustracjach, będzie wiedział, które to ssaki a które ptaki
- potrafi rozróżniać i naśladować głosy zwierząt
- wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt
- słucha i uczy się słów piosenki
- nazywa osobniki dorosłe i ich potomstwo
- nazywa zwierzątka występujące w wierszu
- wyklei kawałkami kolorowego papieru wybrane przez siebie zwierzątko wiejskie

Metody: czynna, oglądowa, słowna

Formy: indywidualna, zbiorowa

Pomoce: ilustracja wiejskiego podwórka, rysunki zwierząt, płyta z nagranymi odgłosami zwierząt, piłka, tekst wiersza, karty pracy z konturami zwierząt wiejskich


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć- wysłuchanie nagranych na kasecie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt (kot, pies, kogut, krowa, koza). Ustalenie, że takie dźwięki można usłyszeć na wiejskim podwórku.

2. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Piłka”
Po cichutku, po kryjomu
Wyskoczyła piłka z domu
Hop! Hop! W górę! W dół
Przeskoczyła świata pół
Zatrzymała się pod płotem
Zatańczyła z burym kotem
Hop! Hop! Raz i dwa
Obudziła złego psa!
Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.
Kaczki kwaczą: kto tak skacze?
Ale piłka dalej zmyka
Patrzcie! Wpadła do kurnika
Hop! Hop! W górę! W dół
Przestraszyła stado kur!
Gdy odpocząć chciała chwilę
Siadły na niej dwa motyle
Każdy z nich pomyślał tak:
Jaki duży, piękny kwiat!
Biała koza, biała nóżką
Potoczyła piłkę dróżką.
Pędzi piłka w stronę wiadra
Bęc! Do zimnej wody wpadła!
- Oj! Do licha! – rzekła brzydko
Chcę do domu! I to szybko!
Choć nie miała wcale nóg
Przeskoczyła – hop! – przez próg
Zatrzasnęła z hukiem drzwi
I pod łóżkiem grzecznie śpi.

3. Zabawa dydaktyczna „Które zwierzątka spotkała piłka?
Dzieci oglądają sylwety zwierząt, nazywają je, odkładają w wyznaczone miejsce te, które piłka spotkała podczas swojej przygody.

4. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na wiejskim podwórku. Wyszukiwanie odpowiednich ilustracji przygotowanych przez nauczyciela.
Na tablicy nauczyciel przygotowuje plansze przedstawiające wiejskie podwórko. Obok są ilustracje różnych zwierząt.
Dzieci, udzielając odpowiedzi na zagadki, wybierają ilustrację danego zwierzęcia.
ZAGADKI:
- Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)
- Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na
złych warczy, szczeka. (pies)
- Swym barwnym grzebieniem, czesać się nie może. Budzi ludzi codziennie, gdy świta
na dworze. (kogut)
- Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. (krowa)
- Cztery kopytka, rogi i bródka...Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)

5. Słuchanie piosenki i próba zapamiętania słów.
DZIWNE ROZMOWY
W chlewiku mieszka świnka
I trąca ryjkiem drzwi.
Gdy niosę jej jedzenie,
To ona „kwi- kwi- kwi!”
Opodal chodzi kaczka,
Co krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej dzień dobry
A ona: „ kwa-, kwa-, kwa-!”

Na drzewie siedzi wrona,
Od rana trochę zła.
Gdy pytam: „jak się miewasz?”
To ona: „kra-, kra-, kra-!”
Przed budą trzy szczeniaczki
Podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię: „cicho pieski”,
A one „hau-, hau-, hau-!”

6. Dobieranie zwierząt w pary- osobniki dorosłe i ich potomstwo.
Nazywanie rodziców i ich dzieci:
- kura- kurczątka
- krowa- cielątko
- koza- koźlątko
- klacz- źrebiątko
- kaczka- kaczątka

7. Wykonanie pracy plastycznej „zwierzęta wiejskie”. Wyklejanie kawałkami kolorowego papieru wybranych zwierząt, które można spotkać na wiejskim podwórku.

8. Zabawy dowolne w ogródku przedszkolnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.