X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11859
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta tuż tuż... - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 3 – latki
Data: 14 grudzień 2010
Prowadząca zajęcia: Hanna Roszkowiak
Temat kompleksowy: ŚWIĘTA JUŻ TUŻ, TUŻ...
Temat zajęć: Ozdoby choinkowe.

Cele ogólne:
- poznanie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia
- ubieranie i ozdabianie choinki
- wykonanie ozdób choinkowych

Cele szczegółowe - dziecko:
- wzbogaci słownika i poszerzy informacje dotyczące zwyczajów świątecznych
- uważne wysłucha tekstu śpiewanego - piosenki
- będzie formułował bombki z masy solnej
- pozna zasady posługiwania się ostrymi, metalowymi narzędziami
- będzie kształtowało postawę koleżeńską pomocy i wzajemnego zrozumienia
- wykona inne ozdoby choinkowe
- „ubierze” i przystroi choinkę

Metody: czynna, oglądowa, słowna

Formy: zbiorowa, indywidualna

Pomoce: masa sona różnokolorowa przygotowana przez nauczyciela, nagranie z piosenką, foremki do wyduszania konturów bombek


Przebieg zajęć:

1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat spostrzeżeń i doświadczeń związanych ze sposobem spędzania świąt Bożego Narodzenia w ich domach: ubieranie choinki, czekanie na pierwszą gwiazdkę, kolacja wigilijna – biały obrus na stole, puste miejsce przy stole, dzielenie się opłatkiem, potrawy, śpiewanie kolęd, prezenty pod choinką.
2. Ustawienie choinki w sali.
3. Słuchanie wiersza Anny Łada – Grodzickiej „Choinka zielona.”
Choinka zielona
przyszła dzisiaj do nas.
Kołysze bombkami,
miga światełkami.
Pod choinką są prezenty.
Dał je nam Mikołaj święty.
Dzielenie się własnymi doświadczeniami: Z kim dzieci ubierają choinkę w domu?, Jakie są na niej ozdoby?
4. Oglądanie bombek i ozdób choinkowych, które zostaną powieszone na choince w sali. Zwracanie uwagi na ich wzory, kształty – wprowadzenie określeń złoty, srebrny. Podzielenie ozdób choinkowych na: duże i małe. Wdrażanie do ostrożnego obchodzenia się z bombkami ze względu na ich kruchość i delikatność.
5. Wykonanie pracy plastycznej. Nauczyciel rozwałkowuje kolorową masę solną, dzieci wyduszają różnego rodzaju kształty tworząc z tego kolorowe bombki. Po wyschnięciu dzieci ozdabiają bombki kolorowymi elementami, farbami.
6. Słuchanie piosenki pt. „Zielona panna” muz. F. Leszczyńska, sł. K. Wodnicka (dop. red). Nauka pierwszej zwrotki i refrenu.

„Zielona panna”
1. Stała pod śniegiem panna zielona,
nikt prócz zająca nie kochał jej.
Nadeszły święta i przyszła do nas,
pachnący gościu , prosimy wejdź.
Ref. Choinko piękna jak las,
choinko zostań wśród nas x 2
2. Jak długo zechcesz , z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twoich gałązkach,
życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

7. Dekorowanie przedszkolnej choinki.
8. Dowolne zabawy w sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.