X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11846
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocny stół - scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 3 – latki
Data: 18 kwiecień 2011
Prowadząca zajęcia: Hanna Roszkowiak
Temat kompleksowy: WIELKANOC
Temat zajęć: Wielkanocny stół.

Cele ogólne:
- poznawanie polskich tradycji ludowych związanych z obchodzeniem świąt wielkanocnych
Cele szczegółowe – dziecko:
- poznaje polskie tradycje ludowe związane z obchodami świąt wielkanocnych
- zna potrawy świąteczne, które znajdują się w koszyczku wielkanocnym oraz, które spożywamy podczas śniadania wielkanocnego
- zna elementy dekoracji wielkanocnej
- wykona pracę plastyczną związaną ze świętami wielkanocnymi
- wysłucha wiersza czytanego przez nauczyciela

Metody: czynna, oglądowa, słowna

Formy: indywidualna, zbiorowa

Pomoce: ilustracja przygotowana przez nauczyciela przedstawiająca stół wielkanocny, koszyczek, ozdoby i produkty do koszyczka


Przebieg zajęć:
1. Gimnastyka poranna – ćwiczenia ruchowe przy muzyce, ćwiczenia z woreczkami.

2. Wspólne urządzanie kącika wielkanocnego. Umieszczanie w nim palemek, koszyczka z chlebem, solą, babką wielkanocną i barankiem, zajączkiem i kurczaczkiem.

3. Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela pt. „Wielkanocny stół.” Ewy Skarżyńskiej
(...) Palmy pachną jak łąka w samym środku lata.
Siada mama przy stole, a przy mamie – tata
I my. Wiosna na nas zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę, niech słońcem zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie, jak wiosna wesołe!
Rozmowa na temat wiersza. Udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela.

4. „Co wkładamy do wielkanocnego koszyczka?” – poznajemy tradycje związane ze święceniem potraw oraz dokąd z nim się udajemy. Dzieci wypowiadają się na temat zawartości wielkanocnego koszyczka = święconki (wyjaśnienie pojęcia), zwracanie uwagi na jej estetyczny wygląd.

5. „Co znajduje się na wielkanocnym stole?” – opowiadamy jakie potrawy jemy podczas śniadania wielkanocnego. Poznajemy tradycje jadania białej kiełbasy, szynki, baranka z masła, mazurków, jajek i babek wielkanocnych.

6. Praca plastyczna. Wykonanie wielkanocnego baranka z kolorowego bloku technicznego. Naklejanie gotowych elementów tworzących buźkę i oczy oraz wełny za pomocą białej waty. Wystawa prac na gazetce przedszkolnej.

7. Zabawy w kącikach zainteresowań oraz w grupie „Julianko”, „Baloniku”.

8. Słuchanie bajek czytanych przez nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.