X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11114
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Jedno jabłko, a nas dwoje" - odczuwanie radości dzielenia się swoją własnością. Scenariusz zajęcia z edukacji słownej

Hasło programowe: Wprowadzenie w kulturę życia. Kształtowanie u dzieci postaw społecznych.
Główny problem: Czy dwa jabłka można podzielić na wiele części.

Cele:
- poznawczy:
- poznanie wartości jakimi człowiek powinien kierować się w życiu,
- poznanie miejsca odczuwania smaku na języku.
- kształcący:
- kojarzenie smaku owocu z jego nazwą,
- odczuwanie radości dzielenia się swoją własnością,
- rozwijanie logicznego myślenia,
- utrwalenie nawyków higienicznych ( uświadomienie sobie znaczenia mycia owoców przed spożyciem ponieważ są one źródłem bakterii).
- wychowawczy:
- nabywanie umiejętności dzielenia się swoją własnością,
- utrwalenie słowa dziękuję,
- utrwalenie poprawnego zachowania w różnych sytuacjach.

Metody:
- podające: objaśnienie,
- problemowe: rozmowa, samodzielnych działań,
- ekspresyjne: żywego słowa, przykładu osobowego,
- praktyczne: zadań zamkniętych.

Formy pracy:
- indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
- tekst zagadek, odrysowany kontur jabłka, świeże owoce.


Przebieg zajęcia

1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Rozwiązanie zagadki związanej z tematem zajęć.

Znajdziesz je w sadzie lub na straganie
są smaczne i zdrowe,
są do zjedzenia gotowe.
( owoce ).

2. Rozpoznawanie owoców znajdujących się w koszyku.

Złoci się na drzewie czeka na Ciebie.
I zdrowa i smaczna więc zjedz ją i basta.
( gruszka )

Co to za owoce, czy odgadniesz, kotku?
Z fioletową skórką oraz pestką w środku?
( śliwka ).

Soczyste i rumiane, jak słoneczko świeci.
Zjadają je chętnie, dorośli i dzieci.
( jabłka )

3. Zabawa ruchowa: "Jabłuszko" - dzieci " zrywają jabłka w sadzie": wspięcie na palcach, ręce wzniesione w górę. Na sygnał odpoczywają: przysiad, rękoma obejmują kolana, opuszczając nisko głowę.

4. Analiza zachowań w różnych sytuacjach. Nauczycielka zadaję dzieciom pytania na które odpowiadają uzasadniając swoją odpowiedź.
- Co powinnam zrobić, jeżeli mam taką liczbę owoców ile dzieci w grupie?
- Co powinnam zrobić jeżeli mam mniej owoców niż dzieci w grupie?
- Co powinnam zrobić jeżeli mam jeden owoc a chcę poczęstować nim dwoje dzieci?
- Jeżeli Babcia ma ochotę zjeść to samo jabłko co wnuczka, którą powinniśmy pierwszą poczęstować?

5. Poznaj owoc po smaku. Nauczycielka ma na talerzu obrane i pokrojone na części owoce: gruszki, jabłka. Dzieci z zamkniętymi oczami poznają owoc po smaku.

Nauczycielka częstuje wszystkie dzieci, a one dokonują oceny postępowania swojego opiekuna.

6. Praca indywidualna przy stoliku. Dzieci otrzymują kontur odrysowanego jabłka. Kolorują tylko taką powierzchnię jabłka jaką chciałyby poczęstować swoją koleżankę lub swojego kolegę.

7. Ewaluacja zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.