X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11113
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Nasza stolica - małymi kroczkami po Warszawie". Scenariusz zajęć

Scenariusz dla dzieci 6 letnich

Temat: Nasza stolica – małymi kroczkami po Warszawie

Cele ogólne:
- kształtowanie uczuć patriotycznych, poznanie bogactwa kulturowego
naszego kraju,
- wzbogacenie wiadomości na temat historii Warszawy,
- zapoznanie z legendami związanymi z miastem,
- dzielenie się wiedzą z innymi,
- odczuwanie radości w procesie poznawania
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie wysłuchanego utworu.

Cele operacyjne:
- zna stolicę Polski i rozumie znaczenie słowa „stolica”,
- zna symbole Warszawy,
- potrafi wskazać na mapie Polski Warszawę i rzekę Wisłę,
- rozpoznaje elementy stroju łowickiego,
- potrafi zaśpiewać i zatańczyć ludową przyśpiewkę i piosenkę,
- recytować wiersz,
- uważnie słucha czytanych utworów,
- wymienia bohaterów poznanych legend i opowiada o głównych wydarzeniach:
- potrafi odtworzyć treść legendy warszawskiej pt. „Bazyliszek”, historię
powstania mazowieckiej Pyzy,
- wypowiada się na temat zabytków i charakterystycznych budynków stolicy,
- rozpoznaje muzykę fortepianową i zna postać F.Chopina.

Metody:
czynne i oglądowe oraz elementy metody B. B. Strauss, C. Freineta,
elementy pedagogiki zabawy.

Formy: zbiorowa i indywidualna.

Pomoce:
mapa fizyczna Polski,
ilustracje przypominające Warszawę (plansze pomników, eksponatów
znajdujących się z Zamku Królewskim, album o Warszawie)
odtwarzacz CD, płyta CD – nagranie piosenki pt. „Pan kolejarz”,
„Kontredans”, „Łowiczanka”, „Płynie Wisła”,
kaseta magnetofonowa z nagraniem przyśpiewki ludowej pt. „Dyna”
skakanki, krążki, woreczki, chusteczki szyfonowe.


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa ruchowa do piosenki pt. „Pan kolejarz” (K. Smoczyńska - Nachtman)
„Rozśpiewane przedszkole”;
-dzieci zatrzymują się na „stacji” oznaczonej herbem miasta Warszawy i napisem Warszawa,
-wskazywanie na mapie fizycznej Polski - miasta Warszawy.

2. Rozwiązywanie zagadki;

Mała, okrąglutka,
z garnka wyskoczyła,
w pasiastej spódniczce,
w Polskę ruszyła.

3. Przypomnienie historii powstania Pyzy, bohaterki książki H. Januszewskiej pt. „Pyza na polskich dróżkach”.

4. Zwiedzanie „Izby mazowieckiej”;
-dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach przy muzyce „Łowiczanka”.
Gdy stopniowo (coraz ciszej) przestaje grać muzyka, zatrzymują się w miejscu, gdzie znajduje się kącik regionalny przedstawiający wystrój „izby łowickiej” (kołysanka ze wzorem łowickim, „podsuficznik”, na ścianach wycinanki łowickie, lalka w stroju łowickim). Dzieci opisują wystrój izby, wymieniają niektóre elementy stroju łowickiego (wzbogacenie słownictwa).

5. Taniec do przyśpiewki ludowej pt. „Dyna” (zbór własny, płyta CD)

6. Wycieczka „Zaczarowaną dorożką na Stare Miasto;.
-słuchanie wiersza I. Gałczyńskiego pt. „Zaczarowana dorożka”;
-analiza treści wiersza; -oglądanie kamienic i opis ich wyglądu, w oparciu o barwne ilustracje przedstawiające stare kamienice. Stosowanie określeń położenia przedmiotów w przestrzeni, kierunków, wysokości (wyższa, niższa; na, pod, obok, przed, na lewo, na prawo itp.),
- „dojazd dorożką na Plac Zamkowy”; zabawa ruchowa z elementem skłonu przed kolumną króla Zygmunta III „ukłon królewski”,
- zwiedzanie Zamku Królewskiego – oglądanie ilustracji przedstawiających zabytki znajdujące się w zamku: wybór jednej z ilustracji przez dziecko i wypowiedzi na jej temat, (przeliczanie i segregowanie eksponatów),
- taniec pt. „Kontredans”przy melodii odtwarzanej z płyty CD.

7. Wycieczka autobusem po Wisłostradzie zwiedzanie pomników i zabytków.
(Dzieci podzielono na dwie grupy wycieczkowe, wyznaczenie dwóch kierowców z wykorzystaniem skakanek i krążków).
Zatrzymanie się przy pomnikach i zabytkach, określenie ich nazw;
- Teatr Narodowy przedstawienie króciutkiego fragmentu teatrzyku wg legendy „Bazyliszek”,
- Pomnik Warszawskiej Syrenki – interpretacja ruchowa do piosenki pt. „Warszawska Syrenka” (K. Smoczyńska - Nachtman „Rozśpiewane przedszkole”),
-Pałac Kultury – zabawa ruchowa z elementem wspięcia na palce „budujemy pałac (stosowanie liczebników porządkowych: pierwsze piętro, drugie...itp.)
- Pomnik Nike – zabawa ruchowa z elementem rzutu do celu,
- Pałac w Łazienkach – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa Łabędzie”,
- Pomnik F. Chopina – aktywne słuchanie fragmentów muzyki klasycznej Chopina (elementy metody B. Strauss), z wykorzystanie chusteczek szyfonowych.

8. Powrót Wisłą – zabawy, pląsy przy piosence „Płynie Wisła” do muzyki z płyty CD (zbór własny).


Literatura;

K. Smoczyńska – Nachtman „Rozśpiewane przedszkole”
H. Januszewska „Pyza na polskich dróżkach”
I. Gałczyński „Zaczarowana dorożka”
R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”
A. Oppman „Legendy warszawskie”(wyd. „zielona sowa”,Kraków)
E. Szelburg – Zarembina 'Legenda warszawska”
Wydawnictwa albumowe poświęcone Warszawie, fotografie, zdjęcia
Płyty CD z muzyką fortepianową F. Chopina – zbiór własny
Płyty CD z muzyką ludową, regionalną – zbiór własny.
Pedagogika zabawy.

Opracowała: Anna Pływacz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.