X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9643
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mamo! Tato! Zobacz, jak bawię się w przedszkolu. Zabawy sprzyjające pozytywnym relacjom w grupie

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat: „Mamo! Tato! Zobacz jak bawię się w przedszkolu. Zabawy sprzyjające pozytywnym relacjom w grupie.

Data: 26.03.2010r.
Prowadząca: Anna Tabin

Cele:
- odczuwanie radości z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy,
- nabywanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,
- rozwijanie różnych form ekspresji,
- utrwalenie nazw kolorów,
- utrwalenie znajomości nazw figur geometrycznych,
- wyróżnianie głosek w nagłosie

Cele operacyjne:
Dziecko:
- bierze aktywny udział w zajęciach,
- nabiera świadomości przestrzeni i działa w niej,
- współdziała z rówieśnikami,
- wyraża swoje przeżycia w różnych formach działania ( aktywność ruchowa, plastyczna, muzyczna ),
- reaguje na określone sygnały,
- potrafi się zgodnie bawić,
- klasyfikuje przedmioty według kolorów

Treści programowe:
- przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- powtarzanie z pamięci rymowanek, piosenek w połączeniu z ruchem, dźwiękiem,
- rozwijanie myślenia logicznego poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów,
- różnicowanie prawej i lewej strony ciała.

Metody: pedagogika zabawy, Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, P. Dennisona.

Formy: zbiorowa, w parach, indywidualna.

Pomoce: plansze z oznaczonymi stacjami, obrazki wykonane z figur geometrycznych, zestaw figur dla każdego dziecka, płyty z nagraniami piosenek, tańców, pompony z kolorowej bibuły, papierowe kwiaty w czterech kolorach

Przebieg zajęcia:

1. Stanie w kręgu i powitanie wierszykiem:
„Gdy Słoneczka się spotkają
na powitanie hura wołają”.

2. Interpretacja ruchowa wiersza „Dziecięce dłonie”.
Pewnego razu dziecięce dłonie pobawić się chciały.
Na początku razem się rozgrzały ( pocieramy dłoń o dłoń ).
Potem sobie poklaskały (klaszczemy ),
razem się zaciskały ( zaciskamy i otwieramy dłonie ),
a potem paluszkami pomachały ( machamy paluszkami ).
W powietrzu jak motyle fruwały ( ruch falowania dłońmi ),
kręciły się w jedną stronę,
kręciły się w drugą stronę ( kręcimy koła dłońmi w jedną i w drugą stronę ).
A gdy się zmęczyły,
to do siebie pa, pa zrobiły ( jedna dłoń mach do drugiej ).

3. Nauczyciel zaprasza dzieci do podróży pociągiem. Pociąg zatrzymuje się na kolejnych stacjach oznaczonych odpowiednią liczba kropek. Każda stacja ma swoją nazwę i zadania do wykonania.

4. STACJA

„Kolorowa stacja”

a) „Dobieranie skojarzeń do kolorów”.
W rytm muzyki dzieci biegają swobodnie po sali. Gdy muzyka milknie nauczyciel pokazuje wybrany kolor. Dzieci podają jak najwięcej skojarzeń z tym kolorem ( kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty ).

b) Ćwiczenia klasyfikacyjne.
Nauczyciel rozrzuca na dywanie papierowe kwiaty w czterech kolorach
( czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym ). Dzieci spacerują wokół kwiatów, na sygnał każdy zbiera po trzy kwiaty. Następnie spacerując rozkładają kwiaty w obręczach. Muszą jednak zwracać uwagę aby w każdej obręczy były kwiaty tylko w jednym kolorze.

c) Zabawa przy piosence „Kolory wszystko ma”.
Dzieci stoją na obwodzie koła, w rękach trzymają pompony z bibuły. Podczas śpiewania piosenki dzieci, które mają pompon w kolorze, o którym mówi piosenka podnoszą ręce do góry i machają w rytm melodii.

5. STACJA

„Stacja ćwiczeń gimnastycznych”

a) Zabawa przy muzyce „Gimnastyka”.
b) „Ruchy naprzemienne na stojąco”.
c) „Ruchy naprzemienne na leżąco”.
d) Swobodne bieganie w dowolnych kierunkach z podskokami, obrotami, z towarzyszeniem żywej muzyki. Na przerwę w muzyce piękny ukłon i pozostanie w bezruchu do chwili, gdy muzyka znowu zacznie grać.
e) Ćwiczenia w parach:
- relacja „z” – kołysanie, domki,
- relacja „przeciwko” – przepychanie.

6. STACJA

„Figurolandia”

Posłuchajcie opowieści o dziwnej, jakże niezwykłej krainie zwanej Światem Figur lub po prostu Figurolandią. Wszystko było tu wykonane z figur: domy, drzewa, kwiaty, a nawet kot na płocie siedział figurowy i przejechało auto całe z figur ( nauczyciel pokazuje dzieciom kolejne obrazki ).

a) Dzieci wymieniają z jakich figur zostały wykonane poszczególne obrazki.

b) Zabawa ruchowa „Odszukaj figurę”.
Dzieci chodzą po sali i recytują rymowankę: „Chodzę bardzo szybkim krokiem, widzę moim sprawnym okiem...Nauczycielka kończy rymowankę, np. coś trójkątnego.

c) „Obrazek z figur”.
Dzieci dostają koperty z zestawem papierowych figur geometrycznych. Układają i przyklejają na kartkach wymyślone przez siebie obrazki.

7. STACJA

„Roztańczona i rozśpiewana stacja”

Stacja ta kojarzy się z dobra zabawą, radością. A ponieważ tańczyć każdy może zapraszam Was do wspólnej zabawy.

a) Taniec „Woogie – boogi”.
b) Taniec integracyjny „Motor gigant”.

8. STACJA

„Stacja zagadek i rebusów”

a) Zagadki słowne.
- Jeszcze śpi wszystko, co żyje. Jeszcze nic nie rośnie. A on śmiało śnieg przebija i opowie wam o wiośnie. (Przebiśnieg).
- Gdy śnieg zginie, kwiaty rosną, to tę porę zwiemy...Wiosną.
- W kropki ma spódnicę chętnie zjada mszyce, gdy wierszyk powiedzą dzieci do nieba wnet poleci. (Biedronka).
- Skacząc po łące, szybko ucieka, gdy dziób czerwony widzi z daleka. (żabka)
- W białej kapocie i czerwonych butach chodzi po błocie i śniadania szuka. (Bocian)
- Gdy ciepły marzec powróci z wiosną, białe, puchate na wierzbach rosną. (Bazie)
- Tu cytrynek, tam Paź Królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unosi się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (Motyl)

b) Rebus fonetyczny.
Na tablicy umieszczone są obrazki. Dzieci kolejno nazywają przedmioty na obrazkach, wyróżniają głoskę w nagłosie i otrzymują rozwiązanie ( zegar, ananas, balon, arbuz, wiadro, autobus – zabawa; worek, indyk, okulary, stół, nutka, autobus – wiosna ).

9. STACJA

„Stacja odpoczynku”

a) Masaż w parach „Baranki”
Baranki białe jak obłoczki – palcami obu rąk kreślimy chmurki na plecach
mają futerka całe w loczki. – rysujemy małe spirale na powierzchni całych pleców
A spośród głowy całej w loczkach,
zerkają na nas czarne oczka – palcami wskazującymi obu rąk naciskamy plecy w różnych miejscach
W pachnące słońcem poranki – otwartą dłonią zataczamy koła na plecach
biegają po łące baranki – wszystkimi palcami przebiegamy po plecach
Co smakuje barankom? – Palcami rysujemy duży pytajnik
Na pewno trawka i sianko. – palcami delikatnie skubiemy plecy
A kiedy baranek to wszystko zje
radośnie beczy be, be, be

b) Taniec integracyjny „Zemer atik”.

10. Pożegnanie w kręgu:
„Gdy Słoneczka się rozstają,
na pożegnanie hura wołają”.

11. Mam jeszcze dla was jedną ukrytą stację.
Jest to STACJA „Niespodzianka”. Dzieci wybierają dwie osoby. Nauczyciel kieruje dzieci mówiąc ciepło – zimno do ukrytej niespodzianki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.