X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 951
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć plastycznych w grupie dzieci 5 - 6 - letnich

Temat: ,,Zimowe obrazki" – symetryczne bazgranie mazakami wg metody P.Dennisona

Cel ogólny: Inspirowanie działalności plastycznej różnymi czynnikami –muzyką.

Cele operacyjne:
Dziecko:
-tworzy pod wpływem różnorodnych bodźców - muzyki,
-koordynuje prace obydwu półkul mózgowych,
-gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie prac z zastosowaniem różnych technik plastycznych (rysowanie mazakami, drukowanie gabką, malowanie akwarelą z posypywaniem solą, aplikacje z tiulu i gazy).

Metody:
czynne – zadań stawianych dziecku,
słowne – rozmowa, objaśnienia, piosenka
oglądowe – pokaz, prace plastyczne
pedagogika zabawy – KLANZA
kinezjologia edukacyjna P. Dennisona

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
opaski Śnieżynek w trzech kolorach (białe, niebieskie, srebrne), lalka przebrana za Śnieżynkę, koperta z rebusem, kartki, mazaki, farby akwarelowe, sól, gąbki, farby plakatowe, gaza, tiul, nożyczki, klej, nagrania: ,,Samolot" (KLANZA), ,,Zimowe obrazki" M. Jeżowska, ,,Sanna"; magnetofon, dekoracja przedstawiająca zimną krainę, papierowe kule śniegowe, tort lodowy, emblematy śnieżynek do ewaluacji zajęcia.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie gościa – Śnieżynki (przebrana lalka). Zaproszenie do wspólnej zabawy ze Śnieżynką – każde dziecko otrzymuje opaskę na głowę z gwiazdką i zamienione zostaje w pomocnika Śnieżynki.
Dzień dobry jestem Śnieżynka. Pochodzę z bardzo dalekiego kraju, gdzie wiecznie jest zimno. W kraju tym mieszka również Święty Mikołaj, który jest znany wszystkim dzieciom. Czy chciałybyście udać się ze mną w podróż do krainy Wiecznego Śniegu ?... Do krainy tej udamy się samolotem.

2.Podróż samolotem do krainy Wiecznego Śniegu w rytm muzyki (Pedagogika zabawy – KLANZA).
Uwaga: włączamy silnik, najpierw jedną ręką, potem drugą, zapinamy pasy, wyglądamy przez okienko i startujemy. Uwaga turbulencje! Lecimy bardzo, bardzo nisko. Lądujemy w krainie Wiecznego Śniegu.
Popatrzcie, dzieci, które zamieszkują te tereny, nie wiedzą co można robić ze śniegu. Czy pokażemy im? Lepimy kule ze śniegu, toczymy trzy kule na bałwana, robimy nos, oczy, guziki. A teraz rzucamy śnieżkami, rozsypujemy śnieg w rytm muzyki.

3. Rebus
Dzieci odnajdują ukryty skarb wśród lodowych głazów (wykonane z przezroczystej folii i folii aluminiowej), szkatułka a w niej rebus.

Rozwiążcie rebus. Skreślając co drugą literę od strony lewej otrzymacie rozwiązanie. (odczytuje dziecko zdolne).
Z G I N M A O I W H E R
O M B C R K A N Z D K L I O
(rozwiązanie: ZIMOWE OBRAZKI )

W szkatułce dzieci odnajdują mazaki, kartki i płytę. Śnieżynka objaśnia, że posłużą one do wykonania zimowych obrazków.

4. Symetryczne bazgranie wg metody P. Dennisona
Słuchając utworu M. Jeżowskiej ,,Zimowe obrazki" dzieci rysują oburącz różne wzory (najpierw w powietrzu, potem na kartkach), bałwanka, świerki, gwiazdki.
Po skończeniu dzieci uzupełniają rysunki różnymi technikami:
Zespół I (dzieci z opaskami białymi) 6-latki – drukowanie gąbką
Zespół II (dzieci z opaskami niebieskimi) 5-latki – malowanie akwarelą z posypywaniem solą
Zespół III (dzieci z opaskami srebrnymi) – dz. zdolne – aplikacje z tiulu i gazy.
(n-lka podczas pokazu zwraca uwagę na estetyczne wykonanie prac, bezpieczne posługiwanie się nożyczkami)

5.Zorganizowanie wystawki prac. Ocena.
Śnieżynka i nauczycielka chwalą dzieci za prawidłowo, pomysłowo i estetycznie wykonane prace.

6.Zabawa ruchowa przy znanej piosence ,,Sanna"
Przejście przez lodowy most, przenoszenie lodowych głazów ( papierowe kule).Powrót saneczkami do przedszkola.
Podziękowanie Śnieżynce za wspaniałą wyprawę.

7.Zakończenie. Ćwiczenie relaksujące przy muzyce -Pozycja Dennisona
(Dzieci siadają przed Śnieżynką, która odczarowuje je w dzieci, a następnie znika)
Pozycja siedząca, nogi skrzyżowane w kostkach, kolana lekko ugięte, ręce splecione, oczy zamknięte, język przy podniebieniu.

8.Ewaluacja
Dzieci otrzymują papierowe śnieżynki. Jeśli podobało im się zajęcie rysują śnieżynkom uśmiechnięte minki, jeśli nie – smutne. Następnie umieszczają je na tablicy.

Nagroda dla dzieci – Tort lodowy (wykonany przez panie kucharki).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.