X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9471
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe zabawy przy muzyce - scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA "WESOŁE ZABAWY PRZY MUZYCE"

PROWADZĄCA: mgr Joanna Rybkowska

GRUPA WIEKOWA: 5,6-latki

TEMAT ZAJĘCIA: Wesołe zabawy przy muzyce

CELE ZAJĘCIA:
•dziecko udoskonali poczucie rytmu; umiejętność współpracy z partnerem i grupą
•właściwie zareaguje ruchem ciała na zmiany rytmiczne i melodyczne
•ruchem ciała wyrazi właściwy charakter dźwięku wznoszącego się i opadającego, dźwięku niskiego, wysokiego i średniego
•potrafi adaptować ruch własnego ciała do ruchów grupy dzieci
•utrwali i wzbogaci wiadomości na temat praw dziecka, dostrzeże potrzebę tworzenia i przestrzegania praw i norm
•stworzy atmosferę radości, przyjaźni i zaufania
•wypełni kontury nutek dowolnie wybraną techniką, zadba o estetykę pracy

ZADANIA DLA DZIECI:
•rozmowa z wykorzystaniem ilustracji „ Prawa dziecka”, „ Rodzina”
•śpiewanie piosenek
•taniec przy muzyce wspólnie z rodzicami
•słuchanie recytacji wiersza
•zabawy rytmiczne przy dźwiękach muzyki
•słuchanie muzyki
•zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej
•wykonywanie pracy plastycznej „Nuty”

RODZAJE AKTYWNOŚCI:
•językowa
•literacka
•muzyczna
•ruchowa
•zabawowa
•plastyczna

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.Powitanie gości- dzieci śpiewają ( na melodią „ Panie Janie”)

Mamo, tato, mamo, tato.
Witam was! Witam was!
Bardzo was kochamy, bardzo was kochamy.
Na zabawę czas. Na zabawę czas.

2.Wszyscy uczestnicy zajęcia stoją w kole.Dzieci i rodzice mają przypiętą nutkę ze swoim imieniem. Każdy przedstawia się śpiewająco-mam na imię....

3.Zabawa ruchowa przy muzyce „Lecimy samolotem” wspólnie z rodzicami do muzyki z magnetofonu -KLANZA (rozdanie biletów odpalanie silników, nabieranie prędkości, lot, lądowanie).

4.Słuchanie recytacji wiersza „ O prawach dziecka” M.Brykczyńskiego.

5.Rozmowa na temat praw dziecka w oparciu o treść wiersza i ilustracje przedstawiające poszczególne prawa dziecka: prawo do przyjaźni, miłości, opieki, zabawy itd.

6.Odczytanie praw obowiązujących w naszej grupie:

* Mam prawo do zabawy.
* Mam prawo do popełniania błędów.
* Mam prawo do nauki
* Mam prawo mieć zły dzien.
* Mam prawo nie rozumieć wielu rzeczy i spraw.
* Mam prawo do radości i płaczu.
* Mam prawo czegoś nie lubić.
* Mam prawo do odpoczynku w różnych sytuacjach.
* Mam prawo do własnego zdania.
* Mam prawo do wesołej zabawy z kolegami i koleżankami.
* Mam prawo śpiewać i tańczyć.

7.Zabawa ruchowa przy muzyce „ Marsz przedszkolaków”- dzieci zakładają papierowe czapki, rodzice otrzymują instrumenty- tworzą orkiestrę i akompaniują dzieciom podczas marszu.

8.Zabawa ruchowa przy piosence „ Spotkały się dwa jabłuszka” wspólnie z rodzicami.

9.Krótka rozmowa na temat muzyki:

•w jaki sposób zapisujemy muzykę?
•ile dźwięków ma gama? ( dzieci śpiewają gamę)
•jak nazywa się ta nuta? ( nauczycielka pokazuje obrazki z nutami)
•jak nazywa się klucz na początku pięciolinii?
•jak nazywa się nasz największy polski kompozytor?
•jakie znamy dźwięki? (niskie, średnie i wysokie)

10.Zabawa ruchowa wspólnie z rodzicami w kole „Karuzela”.

11.Słuchanie muzyki relaksacyjnej „ Strumyk”

12.Śpiewanie piosenki przez dzieci i rodziców- dzieci śpiewają piosenkę „ Była sobie żabka mała”(poszczególne zwrotki raz cicho raz głośno).
Rodzice otrzymują tekst piosenki, „Gdy strumyk płynie z wolna”,śpiewają ją do podkładu muzycznego.

13.Zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej- dzieci poruszają się w rytm melodii- „spacerujemy w piękny słoneczny dzień”, na sygnał nauczycielki „pada deszcz” rodzice tworzą z chusty parasol, pod który chowają się dzieci. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy trzymają rozciągniętą chustę, poruszają się w takt melodii, falując chustą. (prowadząca przygotowuje różne podkłady muzyczne).

14.Następnie dzieci i rodzice siadają do stolików i przy dźwiękach muzyki wypełniają kontury nut dowolnie wybraną techniką plastyczną.

15.Pokaz wykonanych prac. Pożegnanie rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.