X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9468
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witaminy wokół nas - scenariusz zajęć dla 5 - latków

Termin zajęć: 20.04.2010
Grupa: 5- latki
Temat kompleksowy: Dbamy o zdrowie
Temat zajęć: Witaminy wokół nas

Cel ogólny:
1. Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych.
Cele etapowe:
1. Zapoznanie z pokarmami będącymi źródłem witamin, zachęcanie do ich spożywania.
2. Rozumienie potrzeby dostarczania witamin dla organizmu.
3. Zapoznanie ze sposobem wykonania sałatki, przypomnienie zasad bezpieczeństwa.
Cele operacyjne:
1. Dziecko wie, że owoce i warzywa są źródłem witamin.
2. Dziecko wie z jakich składników zrobić sałatkę owocową.
3. Dziecko ostrożnie posługuje się nożem.

Metody pracy: słowna, czynna, zadaniowa.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: wiersz M. Szustakiewicza „Zabawa z witaminką”, emblematy owoców i warzyw, owoce do przygotowania sałatki m.in. banany, jabłka, gruszki, winogrona, mandarynki, brzoskwinie, deski, nożyki plastikowe, miska, talerzyki, widelce, fartuszki, ceraty.

Przebieg:
1. Nauczyciel czyta wiersz M. Szustakiewicza „Zabawa z witaminką”.
2. Rozmowa na temat znaczenia witamin w diecie człowieka inspirowana wierszem. Rozmowa na temat treści wiersza. Przykładowe pytania:
- O kim był wiersz?
- Jakie nazwy witamin wystąpiły w wierszu?
- Gdzie można znaleźć witaminy?
- Czy powinniśmy jeść witaminy? Dlaczego?
- Jakie znaczenie mają witaminy?
- Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć niedobór witamin lub ich przedawkowanie? (Nauczyciel podkreśla rolę witamin w codziennym w codziennym jadłospisie i zachęca do spożywania ich w naturalnej postaci, niekoniecznie w preparatach witaminowych).

3. Zabawa ruchowa “Sałatka owocowo - warzywna”.
Rozdanie dzieciom emblematów owoców i warzyw na sznureczkach.

4. Ekspresja słowna- Dzieci podają sobie kolejno jabłko i kończą zdanie Jestem zdrowy bo.... Nauczyciel zwraca uwagę, że na zdrowy tryb życia wpływa nie tylko prawidłowe odżywianie, ale również ruch i higiena.

5. Owocowe przyjęcie - wykonanie sałatki owocowej.
• Nauczyciel przypomina zasady bezpieczeństwa oraz podkreśla znaczenie przestrzegania higieny podczas prac przy przygotowywaniu sałatki,
• Podział dzieci na dwie grupy, umycie rąk, założenie fartuszków,
• Zapoznanie ze sposobem wykonania sałatki (krojenie, przyprawianie, mieszanie),
• Wspólna degustacja sałatki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.