Scenariusz hospitacji diagnozującej
(Opracowanym przez: mgr. Agata Cała – Przedszkole nr.20 w Rybniku)
Temat:,,Ratujemy naszą planetę” – kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dostrzega istniejące zagrożenia dla środowiska naturalnego
- rozumie zakaz wyrzucania śmieci w nieodpowiednie miejsca
- potrafi segregować śmieci dbając o czystość naszej planety
- odczytuje napisy: papier, plastik, szkło, metal
- zna kolory pojemników na śmieci
- dokonuje oceny wyglądu Ziemi
- przestrzega umów podczas wykonywania zadań
- współdziała w zespole
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Metody:
Czynna – zadań stawianych do wykonani, ćwiczeń utrwalających
Słowna – instrukcje
Pomoce: plansza ziemi, obrazki, układanki, ,,lizaki’’, wiersze, napisy, pudełka do segregowania, śmieci, legitymacje
Przebieg zajęcia:
Powitanie: zabawa integracyjna,,Witam wszystkich, którzy...” (np. lubią motyle).
Dzieci zgromadzone na dywanie przed plakatem kuli ziemskiej:
Zapraszam Was dzisiaj do wyprawy na planetę Ziemia, (kiedy usłyszycie muzykę startujemy rakietą a następie lądujemy na planecie Ziemia).
Wylądowaliśmy na ziemi. Na pewno chcielibyście ją dokładnie poznać. Zobaczcie są na niej koperty. W kopertach ukryte są zadania do wykonania. Jeśli dobrze wykonacie wszystkie zadania, oznaczać to będzie, że dobrze rozumiecie potrzeby naszej planety i chcecie żyć z przyrodą w zgodzie. W nagrodę otrzymacie specjalną legitymację ,,Małego Obrońcy Przyrody”. Na początku naszej podróży otrzymacie ,,lizaki’’, które z jednej strony są zielone uśmiechnięte i oznaczają przyjazne środowisko – dobre, a z drugiej strony czarne, z minką smutną, dają ocenę szkodliwe dla środowiska – złe. Waszym zadaniem będzie podjęcie decyzji odpowiednio odwracając znaczek.
1. Dokonaj oceny obrazków używając,,lizaka”.
(dzieciom zostają pokazane dwa obrazki przedstawiające środowisko naturalne pozostawione w czystości i zanieczyszczone. Dzieci dokonują oceny odpowiednio odwracając znaczek)
Praca indywidualna
2. Ułóż obrazek z części i oceń sytuacje korzystne lub szkodliwe dla środowiska używając ,,lizaka’’.
(Dzieci układają obrazki z części i oceniają go używając ,,lizaka’’)
Praca zespołowa
3. Wysłuchaj wierszy o Ziemi i oceń jej wygląd używając,,lizaka’’.
(Dzieci słuchają wierszy ,,To ja Ziemia mówię do Was” i oceniają jej wygląd używając ,,lizaka’’)
Praca indywidualna
4. Odczytaj podpisy i dopasuj do pojemnika w odpowiednim kolorze.
Pozbieraj i posegreguj śmieci.
(Dzieci tworzą zespoły, odczytują podpisy do pojemników ,,szkło, papier, metal, plastik” i dopasowują wg kolorów, segregują śmieci do pojemników)
Praca zespołowa
5. Wypełnij kontury Ziemi w zależności od napisu pod spodem.
(Dzieci otrzymują kartę pracy nr.1, wypełniają kontury Ziemi kredkami wg. napisu pod spodem)
Praca indywidualna
6. Niespodzianka dla dzieci.
(Dzieci otrzymują legitymację ,,Małego Obrońcy Przyrody”)
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 